Tv-jumalanpalvelus sunnuntaina

12

410

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahkon.tyhjyys.paukkuu

      Ei vähempää voisi kiinnostaa.

    • Salmine

      Ai se tulee Aitolahdelta? TV-oppaassa lukee, että se tukee Aitokirkosta!

    • Uskova-unto

      Mikä on TV-oppaassa mainittu Aitoseurakunta?

      • Todistettu.on

        "Mikä on TV-oppaassa mainittu Aitoseurakunta?"

        'Se on adventtikirkon keksimä illuusio siitä, että adventtiseurakunta olisi jotenkin aito.

        Adventtikirkko ei ole aitoa seurakuntaa koskaan edes nähnyt.
        Adventtikirkko on puhtaasti vain liiketaloudellinen yhteisö, joka pyrkii saamaan omaisuutta ja varallisuutta hyväksikäytön keinoin.


    • Yks_adventisti

      En ymmärrä miksi näitä lastenkertomuksia tarvitaan jumalanpalvelusten yhteydessä kun kerran joka tapauksessa lapsille on omaa ohjelmaa lastenluokilla. Televisiokatsojien joukossa tuskin on kauheasti lapsia. Onneksi digiboksista löytyy pikakelaus, niin pääsee hyppäämään niiden yli.

      Tällä kertaa musiikin toteutus oli ihan kelvollinen mutta sovituksia voi hyvällä syyllä sanoa mielikuvituksettomiksi. Taitaa puuttua ammattimaista osaamista Tampereelta päin. Esimerkiksi pienellä harjoittelulla epävireisyyden olisi saanut karsittua pois. Eikä tässä russuttamisessa ole ajatuksena väittää, että pienen seurakunnan sisällä pitäisi löytyä ammattitaitoa. Musiikki vain kuulostaa niin lässähtäneeltä kun kaikki soittavat ja laulavat lähestulkoon samaa ääntä. Luulisi, että edes televisiointia varten oltaisiin saatu kasaan vähemmän amatöörimäinen toteutus. Ei koko Suomesta sentään vielä adventistit kesken lopu. Yrittämättömyydestä ei tosin voi syyttää esiintyjiä. Lahjakkaita laulajia ja soittajia heistä moni.

    • Kiitos Herralle ja Aitolahden seurakunnalle tästä Jumalanpalveluksesta!

      • Hyvä oli Jumalanpalvelus.


    • Näin.se.on

      Samaa paskaa eri paketissa.
      Uskonnot ovat iljettävää saastaa ja viisas on se, joka pysyy siitä saastasta erillään.

    • Tyhjät.seinät

      Huomaa hyvin, että ihmiset eivät ole aitoja, vaan esittävät jotain. Tämä tuli selväksi kun katseli ja kuunteli ko. lähetystä. Jäi hyvin huono olo siitä, kun sai huomata ja nähdä kuinka ulkokultaista se kaikki siellä adventtikirkossa on. Sen aistii todella selvästi kuvan välityksellä, mutta myös pelkän puheen ja opeteltujen fraasien lomasta ilman kuvaakin. Kaikki on vain tyhjää sanan helinää, joka ei merkitse mitään.
      Se pastorin esittämä anteeksipyyntö oli hyvin kornia, koska se ei kohdistunut kehenkään. Kun pyydetään anteeksi, tulee se tehdä juuri ja ainoastaan sen ihmisen kanssa jota on loukattu tai joka on muuten ollut väärien tekojen kohteena. Kukaan ei voi pyytää anteeksi kenenkään toisen puolesta.

      • 1234567---

        Pidättekö kirkkojenne ovet sapattisin auki Jumalanpalveluksille. Suurella osalla kirkkojen ovet ovat kiinni sapattisin, paitsi silloin kun on siivoustalkoot, tai myyjäiset sapattisin, niin kirkkojenne ovet ovat auki.
        On paljon julistajia, jotka julistavat, että sapatti ei kuulu Uudenliiton kristityille. Näillä opetuksilla he johdattavat sankoin joukoin suuria ja pieniä täysin harhaan, vaikka kuinka hengellisiä olivatkin.
        Raamattu kehoittaa koettelemaan kaikki henget ovatko ne Jumalasta.


      • Lepään-joka-päivä
        1234567--- kirjoitti:

        Pidättekö kirkkojenne ovet sapattisin auki Jumalanpalveluksille. Suurella osalla kirkkojen ovet ovat kiinni sapattisin, paitsi silloin kun on siivoustalkoot, tai myyjäiset sapattisin, niin kirkkojenne ovet ovat auki.
        On paljon julistajia, jotka julistavat, että sapatti ei kuulu Uudenliiton kristityille. Näillä opetuksilla he johdattavat sankoin joukoin suuria ja pieniä täysin harhaan, vaikka kuinka hengellisiä olivatkin.
        Raamattu kehoittaa koettelemaan kaikki henget ovatko ne Jumalasta.

        Lepopäivä ei ole päiviin sidottu.
        Missään Raamatussa ei puhuta yhdellä sanallaakaan, että lauantaipäivä olisi lepopäivä.
        On vain käsitteet valmistuspäivä ja lepopäivä.
        Itse asiassa se valmistuspäivä oli huomattavasti tärkeämpi päivä kun itse lepopäivä, koska lepopäivänä ei saanut tehdä käytännössä mitään, ei edes matkustaa ja valmistuspäivänä piti tehdä ne lepopäivänkin työt valmiiksi.


    • Tv? Transvestiittien jumalanpalvelus?

      Kinkyä, kannatan jyrkästi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1660
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      345
      977
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      621
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe