Kelikon alueelle, yksi keskusteluissa esille otettu uhkakuva oli juuri nämä asemalla seisotettavat ja säilytettävät räjähdysherkkää tavaraa sisältävät vaunut. Nimenomaan venäläiset vaunut, sikäläisten soromnoo-meininki ei le Neuvostoliiton myötä minnekään hävinnyt.
Siis keskelle kylää kaupungin epäviisaat miehet olisivat kaasuvaraston halunneet. Kuusi metriähän se oli silloinen turvavara, ihan lehdestä niin saimme lukea.
Nyt on Mäntyharjulla 35 000 litraa räjähdysherkkää myrkkyä ympäristössä 10 kilometrin laajuudella pilaamassa luontoa. Eikä kukaan edes tiedä, mistä venäläiset vaunut oli tulossa ja minne menossa. Olivat parkkeeranneet jo kaksi viikkoa asemalla eikä pelastuslaitos tai muutkaan tienneet, miten vaarallisesta aineesta oli kysymys.
Siunakakkaa ittennä ja kiittäkää niitä ihmisiä, jotka torppasivat kaasuvaraston tulon Kelikkoon. Se oli hirvittävän merkittävä teko.
Siis keskelle kylää kaupungin epäviisaat miehet olisivat kaasuvaraston halunneet. Kuusi metriähän se oli silloinen turvavara, ihan lehdestä niin saimme lukea.
Nyt on Mäntyharjulla 35 000 litraa räjähdysherkkää myrkkyä ympäristössä 10 kilometrin laajuudella pilaamassa luontoa. Eikä kukaan edes tiedä, mistä venäläiset vaunut oli tulossa ja minne menossa. Olivat parkkeeranneet jo kaksi viikkoa asemalla eikä pelastuslaitos tai muutkaan tienneet, miten vaarallisesta aineesta oli kysymys.
Siunakakkaa ittennä ja kiittäkää niitä ihmisiä, jotka torppasivat kaasuvaraston tulon Kelikkoon. Se oli hirvittävän merkittävä teko.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei onnistuneet ja rauha Eerolle, että muistolleen ! Eero oli kova naama .
Oikein tikusta taas asiaa, vääntämällä vääntäen. Ei kosketa Lapuaa mitenkään. Lopettakaa vouhotus.
Ei koske Lapuaa! Juuri tällaiset henkilöt aikanaan puolustivat kaasuvaraston tuloa keskelle kylää. He eivät nähneet vaaraa missään kohtaa, vakka edes lain vaatimukset turvaetäisyyksitä ja muusta eivät täyttyneet. Eikä olisi tullut kymmeniä tai satoja työpaikkoja vaan puolitoista.
On hyvä muistuttaa päättäjien ja heidän narussaan kulkevien sinisilmäisyydestä ja ymmärtämättömyydestä. Se on koko ajan keskuudessamme. Olkaa valveilla, väki, tyhmyys on ikuinen vieras.
Ketkä mulkvistit sitä kaasuvarastoa aikoinaan halus tohon ratapihalle........
Ratapihalla olisi säilytetty kaasuvaunuja. Yksi valtava kaasupötti jo tuotiinkin Kelikkoon, mutta joutuivat viemään sen pois. Silloinen kaupunginjohtaja oli kovin kellokas .
Ja vuosi oli ??????????? Kuka oli kaupunginjohtajana???????????
Nyt on viimeinen aika sunkin opetella googlaaminen.
Hakea voi-
>> kaasuvarasto lapualle <<
ja tuostahan tämä aloitus on vissihin nostettu esille-
>> Mäntyharjun venäläisten säiliövaunujen kuljetus oli VR:n vastuulla <<
Palstametreittäin tuli lehtikirjoituksiakin, löytyi kokoelma yhdellä sivulla.
https://www.google.fi/search?q=kaasuvarasto lapualle&client=firefox-b&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjyiZuv36zaAhUDApoKHetDAqQQsAQISA&biw=1120&bih=606
Lapuan käytäntö on aina ollut ensin hutkitaan sitten vasta tutkitaan-----------------------hölmölä
Housuus sulla on kaasuvarasto!
Ensin kaasua kaasua ja ny paskaa paskaa saman pekan toimesta kunnan kirstun ja maineen kärsies.
"Venäjältä tulevat myrkkyjunat eivät mahdu niille tarkoitetuille säilytysalueille Suomessa – lasteja jouduttu viemään jonoon salaisiin paikkoihin." (Otsikko päivän lehdessä)
Suomessa on kaikenlaisia valvontavirastoja, Tukes eli Turvallisuus- ja Kemikaalivirasto esimerkiksi, ja tulos on tämä. Hommat niin kuin Venäjällä.
Kyllä aloittaja on oikeassa. Oli täysin järjenvastaista tuolloin ryhtyä haalaamaan kaasuvarastoa keskelle kylää. Täällä ei puhuta muusta kuin Mäntyharjun myrkkyvaunuista. Ekavaunu on lintassa ja mitähän seuraavaksi. Ja nyt niitä on jo ilmestynyt Hirvensalmelle menossa Kotkan kauttta ulkomaille, kukaan ei tiedä minne. Sille, joka esti kaasuvaraston tulon Lapualle, voisi antaa Lapua-mitali.
Jatkan vielä kun oon päässy vauhtihin otsikkoasiasta ja tiatua lapualaasille, vaikka ne ei nyt yleensä tarvitte tietoa,koska oma tieto riittää. Näitä venäläisiä myrkkuvaunuja on 50 Mäntyharjulla ja valokuvista päätellen Hirvesalmella vähän samaa luokkaa. "Säiliövaunuista vuotanut aine levisi vesiin" Aine on "metyyli-tert-butyylieetteeriä" Oppinehet tietäää sisällön, mutta ainakin kaikki Lapuan, Mikkelin, Mäntyharjun ja Hirvensalmen juopot säikähtävät tuota ensimmäistä sanaa "metyyli" sitä käytehän alkoholin valmistuksessa ja jos sitä on pisarakin liikaa, niin noutaja on ovella. Pohjavesiä tutkitaan, vie kuukausia.
Vaikka tuonajan johtavien virkamiesten (2008?) Lapuan kaasuvarasto oli aineelta vähän erityyppistä, niin valtava onnettomuuden uhka oli samanlainen sillä erolla että kaasu räjähtää kerralla, mutta tämä "metyyli-tert..." jäynää vuosikymmeniä vesissä. Notta tälläästä täältä Viipurin läheltä. Googlaa Mikkelin seudun pohjalaiset, niin tierät enemmän mitä itärajalla tapahtuu muutakin.
Kaasuvarastoa EI torpannut kukaan yksityinen ihminen. Se oli pitkä, monipuolinen ja monien ihmisten myötvaikutuksella loppuun saatettu prosessi. Googlen kertomaa sille, joka oikeasti haluaa tietää.
http://www.netikka.net/apualapua/historia.html
Kerrankin Lapualla saatiin jotain aikaan! 🤣 Tämä laji Lapualla kyllä osataan, kaikesta valittaminen. Pötille ei sentään saatu osoitettua turvallisempaa paikkaa. 😜