Kirjailija Jukka Nieminen on kasikirjoittanut ja ohjannut elokuvan nimelta Prioni, kesto 1 tunti 42 minuuttia. Lajityypissaan se leffa on paras mita on Suomessa koskaan tehty. Se on hieman kuin Suomessa sijaitseva versio Jonestownista pienoiskoossa. Kouluarvosanojen asteikolla nelosesta kymppiin se leffa ansaitsee minun mielestani:
Kasikirjoitus....10
Ohjaus.....10
Nayttelijasuoritukset.....10
Kuvaus.....10
Editointi.....10
Musiikki.....10
Miksiko ylistan sita leffaa? Koska se on kuin peilikuva minuun kohdistuneesta vainosta Suomessa vuodesta 2000 vuoteen 2010. Leffa kertoo, kuinka kansalaiset salaliittoutuvat keskenaan tappamaan muita kansalaisia. Myos se, etta kirjailija Jukka Nieminen on ainakin osittain salaliittoteoreetikko, ansaitsee taman viestini tanne suomi24.fi salaliittoteoriapalstalle. Jukka Nieminen paatoimitti useita vuosia fyysista paperilehtea nimelta Hermeetikko, ja han on kirjoittanut valtavasti fyysisia paperikirjoja. Fyysinen paperius on minun erikseen mainittava talla digitaalisuuden aikakaudella.
Korostettakoon, etta itse en kannata mitaan murhia enka massamurhia, mutta se leffahan on teatteria nayttelijoineen, ja se leffa on mielestani monumentaalisen tarkea yhteiskunnallinen analyysi Suomen tilasta. Elokuva loytyy YouTuben kanavalta nimelta Jukola myyntimies. Laitan suoran linkin elokuvaan seuraavaan viestiini, niin etta jos linkkiviestini sensuroidaan, niin toivottavasti ainakin tama aloitusviestini saa jaada.
Suomen Jonestown on leffassa Prioni
1
181
Vastaukset
Linkki Jukka Niemisen elokuvaan Prioni:
https://www.youtube.com/watch?v=Newv3Gc2YfA
Ei herkille katsojille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17722362Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant769574Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377567Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846365SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886056Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot465055HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1114698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1034445Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942165Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821429