Putin jäi valheesta kiinni

Puttevale

Myrkytyspäivänä moskovalaiselle viranomaistaholle lähetettiin viesti, jossa lehden sisäpiirilähteiden mukaan luki "paketti on toimitettu". Lisäksi viestissä kerrottiin kahden henkilön poistuneen maasta onnistuneesti.

Viesti havaittiin Britannian ilmavoimien (RAF) kuunteluasemalla Kyproksella. Se lähetettiin ilmeisesti Syyriasta Damaskoksen läheltä Moskovalaiselle viranomaistaholle. Lehden lähde ei kerro tarkempia tietoja viestistä. 4. maaliskuuta lähetetty viesti johti siihen, että RAF:n kuunteluasemalla työskennellyt nuori ilmavoimien luutnantti löysi edelliseltä päivältä toisen Venäjään ja Salisburyyn viittaavan viestin. Nämä kaksi viestiä antoivat Britannialle selkeitä todisteita siitä, että Venäjä todella olisi myrkytysten takana. Britannian pääministeri Theresa May totesi viikko myrkkyiskun jälkeen, että Venäjä on todennäköisesti myrkytysten takana.

13

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäit-valheesta-kiinni

      Joo, koulutetut tappajat eivät saaneet Skripaleita hengiltä Novitshokilla, vaikka oli aikaa suunnitella ja kytätä parasta tilaisuutta iskeä.

      Kun pari kylpylänaista teki Malesiassa myrkkyiskun Kim Jong Namia kohtaan VX:llä, mikä on 5-8 kertaa heikompi myrkky kuin Novitshok, kuoli uhri 20 minuutin sisällä hyvin tuskallisesti, eikä mikään olisi voinut pelastaa. Naisilla oli vain ohikiitävä hetki iskeä, mutta kun saivat kontaktin, oli uhrin kuolema satavarma.

      Jokainen joka tajuaa mitä tapahtui Kim Jong Namille parin naisen toimesta VX:llä, tajuaa että Skripalit olisivat kuolleet paljon nopeammmin, jos ammattitappajat olisvat iskeneet Novitshokilla.

      • Llvvk

        Näin on, Putinin ei pitäisi sortua tunareitten käyttöön! Vai onko ammattilaiset jättäneet jo hukkuvan laivan?


      • JopaTrolliTajuaa
        Llvvk kirjoitti:

        Näin on, Putinin ei pitäisi sortua tunareitten käyttöön! Vai onko ammattilaiset jättäneet jo hukkuvan laivan?

        Tuskipa edes sinä trolli olet niin idiootti ettet tajua kuinka satavarma olisi ollut Skripalien kuolema jo parissa minuutissa, jos Putin olisi laittanut tappajat asialle ruiskutamaan nestemäistä Novitshokia Skripalien kasvoihin.


      • Llvvk
        JopaTrolliTajuaa kirjoitti:

        Tuskipa edes sinä trolli olet niin idiootti ettet tajua kuinka satavarma olisi ollut Skripalien kuolema jo parissa minuutissa, jos Putin olisi laittanut tappajat asialle ruiskutamaan nestemäistä Novitshokia Skripalien kasvoihin.

        En tunne (onneksi) Putinin tappajia, mutta tunareita näyttävät olevan, kuten aiemmin arvelin.


    • Kiistatontodiste

      Yksi kaapattu viesti meni näin.
      -Hermomyrkky on lähetetty Salitsburyyn, tappakaa se vakoojasika, tytär, kissa ja hamsterit. Terveisin Vladimir P (presidenttiehdokas).

    • pakettiontoimitettu

      Aika usein minullekin tulee paketin toimituksesta tietoja, milloin postista, milloin matkahuollosta, milloin mistäkin. En ole syyttänyt siitä Venäjää ja Putinia. Kiinasta tilattu paketti on yleensä yllättäen perillä, ilman ilmoituksia.
      Voiko olla typerämpää kuin britti?

    • Farttiperse

      Oikeasti viesti meni näin:" Tehtävä suoritettu. Skripalin kissa ja hamsterit tapettu nälkään. Skripalit elämänsä kunnossa",

      Skripalin ja poliisin tajuttomuuden aiheutti ohikulkija pieru joka oli nauttinut mämmiä, ruisleipää,piimää ja syönyt purkillisen storstömming silakkaa.

      • Ällistysmaksimus

        Nauttiiko pieru mämmiä?


    • realismi_____

      järki käteen nato trollit suomalaiset eivät ole noin helposti vietävissä?

    • ViestiEiPutinille

      Maailmassa kerrotaan vaikka mitä tapahtuneen mutta se on pohjimmiltaan kusetusta jos jonkun maan tiedustelu niin sanoo toisen maan tiedustelusta.

    • rehtiys-ennenkaikkea

      Ei ole ensi kerta, kun Putin ja myös Lavrov jäävät valheesta kiinni. Tästä on tullutkin tapa, että suurten maitten johtajat luimistelevat valheitten takana.
      Niinhän USA:n Trump myös valehtelee, että nenä heiluu.

      Kieroilu näyttää onnistuvan hyvin.

      • MediaMeditoiNatoEuta

        Se vain tuntuu tässä valtamedian nato ja eu kouhotuksessa putinista ja lavrovista että ne valehtelee aina mutta kun ne valeet pitäisi sitten todistaa valheiksi niin niitä todisteita ei sitten löydykkään. Näyttää enemmänkin että putin ja lavrov koettavat olla niin rehellisiä kuin on mahdollista. Sauli on jäänyt kiinni usein laittomuuksista politiikassa mutta mediat ei näitä asioita nosta esille kun nato ja eu sekä niiden omistajat on panneet niiden turvat tukkoon.


    • eipievalehella

      pimeyden työ tulee aina aika tuo ne päivänvaloon.

      suomessa sanotaan kun kerran valehtelee ei häntä enään uskota.

      valhe syö luoton valekettu jää jäljelle paras valepukien erota viroistaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3688
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      20
      1887
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      85
      841
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      807
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe