Nyt on ollut kevään lämpöisyys. Se on auttanut. Lääkärissäkin on pitänyt käydä. On ollut kahta eri sairautta.
Ravinto on ollut makoisimmillaan. Rucola, feta, höttösalaatti makuöljyn kera, on ollut hyvää. Lisukkeistona on mennyt kuivat valkoiset leivänpalat. Idänriisi kardemummalla, kanelilla ja vuoluporkkanalla, sekä yrtillä on ollut makoisa (lisävoita ei edes ole osannut kaivata). Kormaa on suunniteltu tofuna. Mutta toteutuksena ei ole ollut muuta kuin kana.
Maitona punainen halvoista sarjoista. Ja L-kaupan terveys energiajuoma. Vaikka maidoissa onkin oltava tarkkana niiden valintatilanteissa.
On myös voileipätarvikkeistoa ja siihen leikkeleistöå, juustoineen. Voina perus sininen (punasuolaa ja merisuolakidevoita enää näkee harvemmin?).
Kaiken kaikkiaan lisääntyvä valo luo jo itsessään mahdollisuuksia. Tyhjillä pulloilla voi saada vielä lisää maitoa. Vaikka nykyinen hyvä punainen maito on kaukaa haettu. Niin se on selvästikin jostain tuoreesta sarjasta, jonka kylmä ja käsittelyketju on ollut hyvä. Samoin kuin itse tuotantoeläimen hoito hyvää ja mahdollisesti stressitöntä.
Kesäksi on ostettu polkupyöränpumppu. Jota voi käyttää jos aikoo ajaa pyörällä. Lisäksi on taateleilta suunmakeaksi.
Maitoa ja muuta
2
173
Vastaukset
- luonnosta.lisäkettä
Jaahas, kurkiainenkin antaa kuulua itsestään. Hyvä että jaksaa kirjoitella gurmeekokeiluistaan.
Kesä kun tulee kunnolla, niin eiköhän pistetä puskat järjestykseen ja ruokailuun. nokkonen esim on monipuolinen ja hyvä. Voikukanlehdet ja juuret samoin. Vuohenputki on kuulemma hyvä, en vain ole varma tunnistanko sen, ettei tule syötyä myrkyllisiä keisoja. - Muukavasti
Se on just toi kun sinulla on polku pyörä eikä autoa tai mopoa niin kylllä sinulla on vara syödä jää muukavasti raha ruokan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1395130"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253265Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1223209Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363193Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi412461Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352243- 222178
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291886prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111824Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk881785
