Britannian ihmisoikeusrikkomuuksiin puututtava

Tänään 10.4.18 TV-uutiset kertoivat, että Julia Skripal on päässyt pois sairaalasta ja hänet on kuljetettu salaiseen, eristettyyn paikkaan. Hän oli hoidettavan sairaalassa myrkytystapauksen johdosta, josta Britannia syyttää Venäjää, vaikka merkit viittaavat siihen, että Britannian oma tiedustelupalvelu myrkytti hänet ja hänen isänsä, Tarkoituksena oli mitä ilmeisemmin saada ihmisten mielipide Venäjälle vihamieliseksi.

Aivan kuten saattoi arvatakin! Julia pidetään eritettynä muusta maailmasta, jotta hän ei veisi kertoa totuutta siitä, kuka hänet myrkytti, koska se on kiusallinen asia Britannian hallitukselle ja kaikille länsimaille.
Ihmisoikeusjärjestöjen olisi nyt aika puuttua Britannian hallituksen toimintaan.

YK:n Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus sanoo:

9. artikla: ketään ei saa mielivaltaisesti pidättää, vangita tai ajaa maanpakoon.

12, artikla: Älköön mielivaltaisesti puututtako kenenkään yksityiselämään, perheeseen. kotiin tai kirjeenvaihtoon älköönkä loukattako kenenkään kunniaa ja mainetta. Jokaisella on oikeus lain suojaan sellaista puuttumista tai loukkausta vastaan.

13. artikla: 1. Jokaisella on oikeus liikkua vapaasti ja valita asuinpaikkansa kunkin valtion sisällä. 2. Jokaisella on oikeus lähteä maasta, myös omasta maastaan, ja palata maahansa.

19. artikla: Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoa kaikkien tiedotusvälineiden kautta.

Britannian hallitus on räikeästi syyllistynyt ainakin yllämainittujen pykälien rikkomiseen.
Julia Skripal ei ole syyllistynyt mihinkään rikokseen ja siksi hänellä on oikeus olla vapaana ja pitää yhteyttä omaisiinsa ja tuttaviinsa. Nyt hänellä ei ole mahdollisuutta olla heihin yhteydessä edes puhelimella.
Koko sen ajan, kun hän oli sairaalassa, kukaan ei saanut käydä häntä katsomassa, eikä edes soittaa hänelle, eikä tiedotusvälineiden toimittajille annettu mahdollisuutta haastatella häntä.

Vastoin maiden välistä konsulisopimusta (1968), Venäjän konsulikaan ei saanut käydä tapaamassa häntä sairaalassa. Kaikki tämä on paitsi rikos ihmisoikeuksia vastaan, myös todiste siitä, että Britannia itse on myrkytyksen takana ja haluaa piilotella asiaa.

10

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      Venäjän propaganda ja ihmisoikeudet sopivat harvinaisen huonosti yhteen.

    • Karvamies

      Pietarin trollitehdas yrittää ansaita palkkaansa. Vasta sairaalasta murhayrityksestä kotiutettu toipilas siirretään paranemaan paremmin hänelle sopivaan paikkaan. Tämäkö on nyt joku ihmisoikeusrikos. Hän ei enään tarvitse sairaalahoitoa vaan olosuhteet joissa kuntoutus voi alkaa ilman jotta murhamiehet yrittävät uudestaan.

      Nuo neljä artiklaa jotka linkitit eivät toteudu nykyvenäjän hallinnon alaisuudessa. Tarvitaan jälleen kerran vallankumous, johon venäläiset orjakansana eivät ole koskaan olleet kypsiä.

    • Em puhunut Venäjän ihmisoikeuksista, vaan Britannian ihmisoikeusrikkomuksista. Älkää yrittäkö kääntää asiaa sivuraiteille.
      Vaikka kyse olisi millaisesta kuntoutuksesta ja suojelusta uusilta murhayrityksiltä, niin sen ei pitäisi estää Juliaa käyttämästä omaa puhelintaan pitääkseen yhteyttä omaisiinsa. Tätä kuitenkaan ei sallita, eikä kukaan voi soittaa myöskään hänelle.
      Kyse on mitä räikeimmästä vapauden riistosta ja ihmisoikeuksien loukkaamisesta.
      Sen lisäksi Britannia on evännyt Julian Venäjällä asuvalta serkulta, Viktorialta, viisumin Britanniaan, niin ettei hän pääse tapaamaan Juliaa. Venäjän TV:n haastattelussa Viktoria sanoikin, että Britannialla on jotain salattavaa, koska ei halua heidän tapaavan. Näin varmasti onkin.

      • TotuusSattuuQC

        Kukahan tässä yrittää kääntää asian sivuraiteille. Ehkäpä sinä, arvoisa trollukka!
        Venäjä käyttää kemiallisia aseita toisen suvereenin valtion alueella ja yrittää listiä loikanneita agenttejaan. Nyt sitten tuo toinen valtio suojelee heitä uusilta murhayrityksiltä. Ei siinä sen kummempaa ole vaikka kuinka yritätte hämmentää asiaa kaikilla epäolennaisuuksilla.
        Venäjä on itse politiikkansa ja sen keinot valinnut joten yritäkää nyt sitten elää niiden seurausten kanssa.


    • satunnainentarkkaaja

      Ns. länsimaita ja venäjää vedätetään nyt oletettavasti jonkun islamilaisen ajatusyhteenliittymän laatiman käsikirjoituksen avulla toisiaan vastaan.

      On selvästi nähtävissä ettei tässä enää ole takana joku höyrypää jihadistijoukko, vaan asialle on nyt laitettu sen maailman älykkäämmät ajatus-ihmiset, jotka luultavasti asuvat ns. länsimaissa ja hyvin käsittävät missä kohdin ovat eurooppalaisten ja amerikkalaisten heikkoudet, käyttäen niitä taitavasti hyödyksi.

      • TotuusSattuuQC

        Ei tässä ole takana mikään muu kuin Venäjän heikkous joka saa sen hakemaan huomiota ja tunnustusta öykkäröinnillä ja voimalla. Venäjä on kuin se luokan kiusaaja joka luulee että kun hän pelottelee kaikkia niin ne kunnioittavat häntä. Ei riitä äly tajuamaan että häntä vain halveksitaan, ei kunnioiteta.


      • satunnainentarkkaaja
        TotuusSattuuQC kirjoitti:

        Ei tässä ole takana mikään muu kuin Venäjän heikkous joka saa sen hakemaan huomiota ja tunnustusta öykkäröinnillä ja voimalla. Venäjä on kuin se luokan kiusaaja joka luulee että kun hän pelottelee kaikkia niin ne kunnioittavat häntä. Ei riitä äly tajuamaan että häntä vain halveksitaan, ei kunnioiteta.

        Tunnepuolelta sisään syötetty propaganda tehoaa aina tiettyihin persoonatyyppeihin hyvinhyvin tehokkaasti. Olaan siirrytty hetteikölle, jolta ei taida olla järjellistä paluuta.


    • Niiden, jotka koko ajan syyttävät Venäjää myrkytyksestä, tulisi esittää ensin todisteet Venäjän syyllisyydestä. Ainuttakaan todistetta kukaan ei ole vielä esittänyt.
      Venäjän syyllisyydestä on tasan tarkkaan yhtä vähän todisteita, kuin Suomen, Norsunluurannikon, Nepalin tai Nauru-saarten syyllisyydestä myrkytykseen.

      • TotuusSattuuQC

        Paras todiste on Venäjän oma toiminta. Venäjä syyttelee, hämmentää, provosoi jne. koko ajan. Miksi jos se on syytön? Syytön kertoisi miten se on valmis kaikin keinoin edistämään tutkintaa ja antamaan kaiken apunsa ja tietonsa tutkinnan käyttöön jotta asia saadaan ratkaistua ja oikea syyllinen kiinni.
        Sen sijaan Venäjä levittelee mitä mielikuvituksellisimpia teorioita siitä miten jopa myrkytetyn agentin lemmikkieläimet liittyisivät jotenkin asiaan. Tai miten Britania on nyt muka kaapannut uhrit kun se vain suojelee heitä. Eikä Veänäjä suostu millään edes ymmärtämään miksi se on pääepäilty asiassa vaikka se on kaikille muille täysin itsestäänselvää.
        Ja todisteita on varmasti paljonkin, niitä ei vain kertoilla tässä vaiheessa julkisesti koska tutkinta on kesken. Tietoja on kyllä vaihdettu liittolaismaiden kesken ja ne ovat kaikki vakuuttuneet sen jälkeen Venäjän syyllisyydestä.


      • satunnainentarkkaaja
        TotuusSattuuQC kirjoitti:

        Paras todiste on Venäjän oma toiminta. Venäjä syyttelee, hämmentää, provosoi jne. koko ajan. Miksi jos se on syytön? Syytön kertoisi miten se on valmis kaikin keinoin edistämään tutkintaa ja antamaan kaiken apunsa ja tietonsa tutkinnan käyttöön jotta asia saadaan ratkaistua ja oikea syyllinen kiinni.
        Sen sijaan Venäjä levittelee mitä mielikuvituksellisimpia teorioita siitä miten jopa myrkytetyn agentin lemmikkieläimet liittyisivät jotenkin asiaan. Tai miten Britania on nyt muka kaapannut uhrit kun se vain suojelee heitä. Eikä Veänäjä suostu millään edes ymmärtämään miksi se on pääepäilty asiassa vaikka se on kaikille muille täysin itsestäänselvää.
        Ja todisteita on varmasti paljonkin, niitä ei vain kertoilla tässä vaiheessa julkisesti koska tutkinta on kesken. Tietoja on kyllä vaihdettu liittolaismaiden kesken ja ne ovat kaikki vakuuttuneet sen jälkeen Venäjän syyllisyydestä.

        Vai muka totuus? Olisiko jonkun syytä vaihtaa nickiä, ettei syyllisty omahyväisyyteen.

        https://www.globalresearch.ca/swedish-doctors-for-human-rights-white-helmets-video-macabre-manipulation-of-dead-children-and-staged-chemical-weapons-attack-to-justify-a-no-fly-zone-in-syria/5578469


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      67
      3384
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2370
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1888
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1619
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      89
      1500
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      76
      1454
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1446
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1226
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1150
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1118
    Aihe