Aina valitetaan että NASA: kuvat maapallosta on sitä sun tätä, ja niinhän ne ovatkin, kompositioita useista kuvista. Onneksi venäläiset ovat ottaneet kuvan.
https://gizmodo.com/5909215/this-is-the-definitive-photograph-of-planet-earth
Alkuperäisen kokoista kuvaa 122Mpx en netistä löytänyt, mutta minun koneeni ei ainakaan sitä jaksaisi käsitellä.
Kuva maapallosta, ok
14
225
Vastaukset
Olisivat voineet kääntää maa-alueiden värit päinvastoin, niin olisi oikeamman näköistä.
Mutta kyllä Maa uskottavien tietojen ja taivaankappaleiden paikkojen laskennan mukaan todella on noin säännöllinen pallo. Ei siis pidä ottaa päärynä- yms. puheita kirjaimellisesti.- YhtKPol
Kun katsoo tuota Afrikkaa niin huomaa, miten poliittinen on Mercatorin projektio. Afrikka on suurempi kuin olemme Mercatorin harhasta pienestä pitäen oppineet.
Mutta pallosta on vaikea tehdä littanaa kuvaa. - HjuvaVenäjä
Venäläisten kamerat ovat aina olleet paljon kehittyneempiä kuin jenkkien. Jenkit ovat räpsineet vain tällaisia onnettomia otoksia; lisäksi ne ovat kovin erilaisia. Pallopäät osannevat ne selittää parhain päin? :
https://www.youtube.com/watch?v=juPZgzcJTyk
Voinemme pitää aloittajan linkkaamaa kuvaa kaikkein todellisimpana kuin ikinä koskaan mitään?Pitää ymmärtää, että "oblate spheroid" eli navoilta litistynyt pallo voi tarkoittaa hyvin erinäköisiä muotoja. Voihan pallo olla litistynyt vähän tai paljon tai siltä väliltä. Maapallo on litistynyt kokoonsa nähden mitättömän vähän, mutta tieteellisessä mielessä sekin on mainittava. Valokuvissa sitä litistyneisyyttä ei huomaa.
Näin selittyy videossa ihmetelty ristiriita maapallon muodon ja valokuvien välillä.
Tähtien näkymisestä on huomattava, että lähimmänkin vieraan tähden läpimitta vastaa suuren etäisyyden vuoksi vain suunnilleen 1/30 mm kilometrin päästä katsottuna. Siksi se ei tahdo kuvissa näkyä, vaikka tuo pikku piste onkin avaruudesta katsoen yhtä kirkas kuin meidän aurinkomme. Me maanpinnalla näemme sen ilmakehän suuresti laajentamana, mutta samalla himmentämänä.pähkäilijä kirjoitti:
Pitää ymmärtää, että "oblate spheroid" eli navoilta litistynyt pallo voi tarkoittaa hyvin erinäköisiä muotoja. Voihan pallo olla litistynyt vähän tai paljon tai siltä väliltä. Maapallo on litistynyt kokoonsa nähden mitättömän vähän, mutta tieteellisessä mielessä sekin on mainittava. Valokuvissa sitä litistyneisyyttä ei huomaa.
Näin selittyy videossa ihmetelty ristiriita maapallon muodon ja valokuvien välillä.
Tähtien näkymisestä on huomattava, että lähimmänkin vieraan tähden läpimitta vastaa suuren etäisyyden vuoksi vain suunnilleen 1/30 mm kilometrin päästä katsottuna. Siksi se ei tahdo kuvissa näkyä, vaikka tuo pikku piste onkin avaruudesta katsoen yhtä kirkas kuin meidän aurinkomme. Me maanpinnalla näemme sen ilmakehän suuresti laajentamana, mutta samalla himmentämänä.Planeetat näkyvät ratkaisevasti suurempina, mutta ovat avaruudestakin katsoen niin himmeitä, että helposti hukkuvat valotussuhteisiin.
- Fecilurian
Kyllä tuo minusta ihan litteältä näyttää.
- ClubJonestown
Kyllä tuo minusta ihan älyvapaalta kuulostaa.
- plitsku
Ei meistä kukaan voi tietää elämmekö pallolla vai litteällä maalla. Omat havaintokykymme eivät siihen riitä.
Palloteoria perustuu eliitin väitteisiin. USA:n yliopisto- opiskelijoista vielä 67 % uskoo näihin.
Mikä lie %- luku 5:n vuoden kuluttua?- palloviski
Kuka tahansa voi havainnoida Auringon aseman ja koon muutokset päivän ja vuoden mittaan, ja käydä katsomassa meren rannalla kaukana olevia kohteita. Ei käy lättymaateorian kanssa yhteen sitten millään.
- NakkiHattuhyllyllä
Palloviski höpöttelee sekavia aivan kuin hra pähkäilija konsanaan.
Ehkäpä hänellä on kuitenkin sellaista ylimaallista tietoa mistä meillä muilla ei ole hajuakaan?- palloviski
Montako väitettäni olet kumonnut?
- rosentti
Amerikkalaisista yliopisto- opskelijoista 67 % uskoo pallomaateoriaan.
- kertoo.koulutuksesta
Amerikkalainen yliopisto-opiskelija valitettavasti ei ole hyvä viisauden vertauskuva.
Heidän koulutusjärjestelmänsä on länsimaisen mittarin mukaan säälittävän huono. Tuskin osaavat kartalla edes Suomea sijoittaa kohdalleen, saatika tietää että kyseessä on valtio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1645258
- 114198
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513675Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032955Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62098- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121358Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621234Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4081219