stammis SFP:re, försöker förändra spalten till en allmän diskussionspalt för svenskspråkiga, helt klart.
Det ser ut så att några
systematisk
31317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Hyvä juttu, se olisikin mukavaa keskustella mistä vain, ilman että pari kielimaanikkoa häiriköi jatkuvasti.
Rkp ei aja ruotsin kielen osaamista vaan omaa poliittista valtaansa
Tammisaaren terveyskeskukseen suomea osaamattomille mummoille tulkit ja lääkäreitä Uppsalasta
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-uutta-lahestymistapaa-kielikokeiluun/
Kielikysymys on varsin helposti ratkaistavissa. Kummankin kotimaisen kielen osaamista edellytettäköön viranhaltijoilta vain oikeasti kaksikielisillä alueilla, ja vain tehtävissä, joissa kielitaitoa oikeasti tarvitaan. Muualla pärjätään mainiosti tulkkipalveluilla
Lisäksi huono kielipolitiikka tärvelee aivan turhaan kieliryhmien välisiä suhteita. RKP on pitkällisellä propagandakampanjallaan saanut peloteltua suuren osan ruotsinkielisistä uskomaan, että kielipolitiikan kritisoiminen olisi hyökkäys ruotsinkielistä vähemmistöä vastaan, ja että nykytilan muuttaminen uhkaisi ruotsinkielisten perusoikeuksia
Kieliryhmien välit ovat erinomaiset, propagandaspammisi ei muuta asiaa. Aika lapsellista touhua jaksat.
Älä valehtele sillä olettehan te ruotsissa valittaneet huonosta kieli-ilmapiiristä Suomessa.
Suurentelet ja yleistät, taas kerran.
Sitäpaitsi, olen ihan kyllä suomenkielinen.
Ja tykkäät nuolla RKP:siä? Voi helv.....
Miten niin?
Det verkar som om de språkaktiva försöker ändra forumet till en pois pakkoruotsispalt ?
Tjatar år efter år utan att förstår att det är majoriteten som bestämmer, inte SFP i demokratisk Finland.
Hela den här regeringsperioden har SFP dessutom suttit i oppositionen utan möjlighet att påverka regeringens beslut.
Oijoi sentään, siinähän taas todella älykäs vastaus kielifanaatikolta......
Det stämmer ju.
Gråt och gnällspalt passar bättre.
On huvittavaa että suruilla on sellainen palsta kuin "Finlandssvenskar", jossa voi kirjoitella kaikesta yleisestä eikä ne "fennot" vaivaa. Palstan RKP:set voisivat aivan yhtä hyvin kirjoittaa kaikki nämä juttunsa myös sinne, valvonta ei sitä estä. Tietystä syystä eivät vaan halua tehdä sitä.
Fennorna har hundratals spalter där de kunde skriva , varför hänga här ?
Det är ju bara att välja en sådan där skällande på den svenskspråkiga befolkningen och svenska språket är populärt.
Tämän palstan häiriköt nimenomaan kirjoittavat lukemattomilla muillakin palstoilla suomi24-foorumilla. Asia on helppo todeta, kun vähän kiertelee eri palstoja.
No ketkä täällä on häirikköjä?
Mitä olen seurannut niin juuri suomalaiset ovat kirjoittaneet tänne erittäin hyviä ja asiallisia avauksia huomattavasti, monet niistä on vaan poistettu koska sensuuri.
Sen sijaan muutaman RKP:sen avaukset eivät useinkaan käsittele RKP:n politiikkaa, vaikka siis pitäisi.
Suomalaiset ovat sen verran fiksua kansaa, että huomaa helposti myös sen, että tällaisten häirikköjen juttuja ei kauheasti peukuteta millään palstalla. He ovat pieni ryhmä, joka monesti keskustelee keskenään, kun kukaan ei tällaiseen keskusteluun mene mukaan vapaaehtoisesti.
Sieltä se tuli. Eli te 3-4 kiihko-RKP:stä haluatte, että palsta on vaan teitä varten. Jossa voitte sitten kuvainnollisesti takoa toisianne selkään, tukea saadaksenne.
"Mitä olen seurannut niin juuri suomalaiset ovat kirjoittaneet "
Mistä ihmeen "suomalaisista" puhut ?? Suomalaisia tässä kaikki ollaan. Härikötkin ovat suomalaisia ja vieläpä suomenkielisiä pääasiassa täällä. Heitä on arvioni mukaan 2-3, ja enempää ei tarvitakaan, näin pieni joukko saa paljon härintää aikaan, valitettavasti.
"Älä sekoita suomalaisia ja suomenruotsalaisia keskenään"
En sekoitakaan, koska pääosa suomenkielisistä ja ruotsinkielisistä kirjoittaa asiallisia viestejä. He eivät ole ongelmana tällä palstalla, vaan ne muutamat häiriköt, jotka tarkoitushakuisesti haluavat koko ajan sabotoida asiallista keskustelua. Heillä ei ole mitään järkevää sanottavaa, joten ihmettelen, mitä he tällä palstalla edes tekevät.
Ja RKP:n kieliaktiiveja on täällä nuo 3-4.
Sitä paitsi kun olen vuosien varrella kysynyt joiltain suruilta, että ettekös te ole suomalaisia, niin se ei koskaan käynyt. Vaan he korjasivat äkkiä, että suomenruotsalaisia, eli juuri he haluavat tehdä eron.
Eikö sulle RKP:lle vieläkään tule mieleen, että nämä Suomi-palstat ovat B-luokan provoilu ja suunsoitto palstoja. Mille tahansa Suomi-palstalle menet, niin aina löytyy paskanjauhajia.
No mikä nyt on sitä häiriköintiä täällä - kerro nyt?
Katsopa "äly.hoi.älä.jätä" kommenttia - siinä sulle esimerkki turhasta häiriköinnistä! Ihan kuin näillä palstoilla EI saisi kirjoittaa asiallisia viestejä. Minä olen tällä palstalla siksi, että täällä sentään on vielä asiallisia viestejä. En ole edes RKP:n kannattaja.
Häiriköintiä on esim. se, että puhuu erikseen "suomalaisista" ja ruotsinkielisistä. Se on juuri sitä tarkoitushakuista häiriköintiä. Ihminen, joka ajattelee, että ruotsinkielinen ei ole suomalainen, kuuluu pienen pieneen marginaaliseen ryhmään, joka ei hyväksy vähemmistöä ja halua tuoda sen esiin. Olisi hyvä ymmärtää, että tällainen ajattelu on Suomessa kuitenkin äärimmäisen harvinaista. Ennakkoluuloja voi olla, mutta se on eri asia.
"Mitä olen seurannut niin juuri suomalaiset ovat kirjoittaneet tänne erittäin hyviä ja asiallisia avauksia huomattavasti, monet niistä on vaan poistettu koska sensuuri."
Tämä on lainattu tästä ketjusta. Keitä ovat nämä mainitut "suomalaiset", kerrotko tarkemmin?
Minun tietääkseni suomalaisia ovat ainakin: suomenkieliset, ruotsinkieliset, saamelaiset, romanit, viittomakieliset ja uussuomalaiset, joilla on Suomen kansalaisuus (ja tietty moni muukin Suomen kansalaisuuden saanut ryhmä).
Totta aloituksessa senverran, et muutama vakiohäirikkö todellakin riehuu palstalla, mutta he ovat jotain kielimaanikkoja tms. vähemmistön kimpussa perusteluinaan vain harhaisia vääristelyjä.
Täällä on 3-4 vakkari RKP:stä kielifanaatikkoa, jotka jauhavat lähinnä kaikesta muusta paitsi puolueen politiikasta.
Kun katson palstan 1. sivua, niin siellä on nytkin 9 ruotsinkielistä viestiä, jotka käsittelevät tavalla tai toisella RKP:n politiikkaa.
Joten olisiko mahdollista, että ennen kuin valitat tästä samasta asiasta seuraavan kerran, niin katsoisit tarkemmin palstaa, ja valittaisit vasta sitten, jos on aihetta.