Mikä on paras "Source to Source" -kääntäjä, joka kääntää ainakin pascalia, ehkä myös ObjectPascalia C:ksi ?
Onko paras saatavilla oleva riittävän hyvä, että jos lähde on virheetöntä pascalia, niin se kykenisi silloin tuottamaan virheetöntä C:tä, joka kelpaisi sellaisenaan (=muokkaamatta) gcc:lle ?
Source to Source ?
6
299
Vastaukset
En tiedä mitä yrität saavutta tässä mutta siis, ohjelmointikieliä jotka kääntävät natiiviksi useinkin tehdään niin että kääntävät C:lle ja siitä sitten C-kääntäjä jatkaa. On paljon helpompaa tehdä kääntäjä joka kääntää C-kielelle kuin assemblerille. En tiedä onko Pascal kääntäjiä tehty noin missään.
Yksi ratkaisu voisi olla siirtää Pascal koodi käsin ja sopivan työkalun avustamana vastaavanlaiselle kielelle josta kääntää C:ksi. Vala voisi olla sopiva.Joskus haeskelin ohjelmaa joka kääntäisi C:tä Pascaliksi. Jotain viritelmiä löytyi, mutta ei toimivaa. Yksi on vaikka https://schneider.ncifcrf.gov/p2c/. En ole kokeillut, kun vähän tulee enää koodia tehtyä.
- jotainasiaa
Jotain apuja voisi löytyä vaikkapa sivulta:
http://wiki.freepascal.org/Pascal_for_C_users - Enpästiedä
Miksi ihmeessä haluat Pascalista C:tä kun Pascalista ajettavaan formaattiin tehtyjä kääntäjiä on? Eikö näitä ole helpompi optimoida? Täyttä vastaavuutta ei taida saada millään kun varatuissa sanoissa on eroja kielten välillä.
- Turbo-Urpo
Ei ole koskaan tullut edes mieleen tälläinen ajatus, ja sinäkään et varmaan halua paljastaa mistä sinun tarve kielestä toiseen kumpuaa.
- luulija
Luultavasti on ohjelmoinnin peruskurssilla opetettu Pascalia ja nyt pitäisi tehdä harjoituksia C:llä, eikä jaksa uutta kieltä kunnolla opiskella...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802200- 1751821
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701692Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091503Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise251479- 1091210
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1621085Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,57930Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud238925