Kuinka tyypillistä on, että pitkittyneen migreeninhoitoon ei puututa? Itselle juuri diagnoosi saatu ja kohtauksia useita viikossa..päiviä välissä kun kipu lievempää, muuten jatkuvia tuntemuksia. Kaksi viikkoa yhtäjaksoisesti ja muutama kuukausi sitten lievempänä harvakseltaan. Lääkärin vinkit ovat vain "nuku kipu pois ja syö enemmän kipulääkkeitä". Näistä buranista ja panadoleiata ei apua ole saatu..lääkkeen vaikutuksen lakattua alkaa uudelleen. Ja sitten maksetaan tyhjistä tk käynneistä.
migreenin hoito terveyskeskuksessa
3
424
Vastaukset
- ex_krooninenmigreenikko
Terveyskeskuksessa ei ole resursseja hoitaa migreeniä juurikaan. Akuuttiin migreenikohtaukseen ei ainakaan omassa tk:ssa saa edes tiputusta, vaan pitää mennä päivystykseen sairaalaan. TK:n yleislääkäreillä ei myöskään ole juurikaan tietoa migreenistä ihan perusteita lukuunottamatta. Kannattaa nyt pikimmiten pyytää lähete neurologille jonka kanssa voit keskustella estolääkityksestä ja kohtauslääkkeistä.
Migreenin kohtauslääkkeinä käytetään triptaaneina tunnettuja täsmälääkkeitä, jotka auttavat nimenomaan migreenisärkyyn, ei muunlaiseen kipuun. Niiden ohella ja niitä tehostamaan voi käyttää parasetamolia (1000 mg) ja ibuprofeenia (800 mg). Lääkkeet kannattaa ottaa mahdollisimman pian kohtauksen alettua, jotta ne tehoavat.
Jos kohtauksia on usein, kuten tapauksessasi, kannattaa ehdottomasti aloittaa säännöllisesti otettava estolääkitys. Estolääkkeinä käytetään beeta- ja kalsiumsalpaajia tai sartaaneja (verenpaine- ja sydänlääkkeitä), epilepsia- ja SSRI- tai muita masennuslääkkeitä. Myös joitain lisäravinteita voidaan käyttää migreenin estoon: suuriannoksista riboflaviinia (B2-vitamiini), B12-vitamiinia, magnesiumia ja ubikinonia. Jotkut saavat apua akupunktiosta. Jos lihasjännitys laukaisee migreenin, voidaan käyttää lihasrelaksantteja. Joogan kaltainen rauhallinen venyttävä jumppa voi olla hyväksi. Kannattaa muutenkin kiinnittää huomiota elintapoihin ja laukaiseviin tekijöihin. Ruokailun ja unen säännöllisyys ja stressin välttäminen ovat hyväksi. Itselläni on aina aurinkolasit matkassa, koska kirkas valo voi laukaista kohtauksen. Korvatulpat löytyvät myös usein käsilaukusta - en kestä meteliä.
Lääkitys on kaksiteräinen miekka. Toisaalta liian usein (päivittäin viikkokausia putkeen) otettuina särkylääkkeet ja triptaanit voivat aiheuttaa särkylääke- ja triptaanipäänsärkyä, joka siis tulee aina, kun lääke häviää elimistöstä. Jotkut migreenitutkijat ovat toisaalta kyseenalaistaneet koko ilmiön. Toisaalta jos lääkettä ei ota silloin, kun päätä särkee, pääsevät kipuradat aivoissa vahvistumaan ja altistavat siten herkemmin tulevalle kivulle. Siksi kipua ei saa jättää hoitamatta.
Joskus kipua voi olla vaikea saada kotikonstein hoidettua, jolloin kannattaa hakeutua päivystykseen tiputukseen.
Toivottavasti löydät pian helpotusta tilanteeseen! - avunsainpian
Kannattaa kokeilla FitLine Activicea,sisältää mm.b-vitamiineja jauhemaisessa muodossa,imeytyy välittömästi,sekoitetaan muutama mitta vesilasiin ja juodaan,auttaa pian!
- Järkihoi
Kannattaa varoa näitä mainoksia, eikä tuhlata rahaa humpuukiin. Kannattaa kysyä migreenin estohoidosta, siitä on tietoa käypä hoito -suosituksessa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1421289Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2961094Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141046Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22985- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S20819Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12785