Mun tyttärelle oli päiväkodissa kerrottu kristinuskon pääsiäistarina. Ihan ok, mutta olivat sitten puhuneet ilmeisesti vähän enemmänkin siitä kuinka Jeesus ottaa luokseen kuoleman jälkeen,
Tyttö rukka oli jäänyt pohtimaan tätä ja itkeskeli nukkumaan mentäessä asiasta vaimolleni: ”Äiti mä en haluu, et joku Jeesus vie mut pois sitku mä kuolen.” Vaimoni oli vakuutellut, ettei suo kukaan tuu täältä pois hakemaan. Tyttö parka oli säikähtänyt, mut rauhottui...
Päiväkodin Pääsiäistarina
12
609
Vastaukset
Joo, ei ole ihan nuorten juttuja tuo kuolemasta puhuminen. En ole ikinä oikein ymmärtänyt mitä ihmeen kiksejä uskovaiset saa tuosta loputtomasta kuoleman pyörittelystä. Eikö lasten pitäisi keskittyä enemmänkin elämään kuin kuolemaan? "Mä en haluu kuolla tänä yönä..."
Ja tietysti tarinassasi on myös se pointti että mitä ihmettä ne tunkee sitä uskontoa sellaisille lapsille joiden elämään se ei kuulu.- NäinSeVainOn
Kyllä. Ja ateisti keskittyy elämään, ei kuolemaan. Eikä ateistia ateistin kuollessa mikään jeesus tule noutamaan - ateisti maatuu vaan. Eikä ateisti halua kuolla tänä yönä - ateisti haluaa elää. Onko selvä!
- AteistinKuolema
"kuoleman pyörittelystä"
Eikös kuolema ole ateistin käsityksen mukaan kaiken loppu; pääsee pois viettämästä ateistin elämän tarkoituksettomuutta ja ja tyhjyyttä. AteistinKuolema kirjoitti:
"kuoleman pyörittelystä"
Eikös kuolema ole ateistin käsityksen mukaan kaiken loppu; pääsee pois viettämästä ateistin elämän tarkoituksettomuutta ja ja tyhjyyttä.Mitä ihmeen tarkoituksettomuutta ja tyhjyyttä?
- olenateisti
AteistinKuolema kirjoitti:
"kuoleman pyörittelystä"
Eikös kuolema ole ateistin käsityksen mukaan kaiken loppu; pääsee pois viettämästä ateistin elämän tarkoituksettomuutta ja ja tyhjyyttä.Luuleeko uskova että ainoastaan usko antaa elämään ulottuvuutta? Se on hyvin yksipuolinen käsitys elämästä ilmiöistä, ihmeellisyyksistä ja monimuotoisuudesta. Näinkö rajoittunut on uskovan maailman kuva?
- uskova-urpo
Erityisen hyvä iltasatu lapsille on etenkin pääsiäisenä Jeesuksen kidutuskohtausten lukeminen. Se tuudittaa heidät rauhalliseen uneen. Vanhasta testamentista oivaa sukupuoliopetusta lapsukaisille tarjoaa puolestaan kohtaus, jossa tyttäret juottavat isukkinsa känniin ja rakastelevat sitten tämän kanssa. Raamattu on mainio opus lapsukaisille.
"oivaa sukupuoliopetusta lapsukaisille tarjoaa puolestaan kohtaus, jossa tyttäret juottavat isukkinsa känniin ja rakastelevat sitten tämän kanssa."
Joo, oon miettinyt että missä vaiheessa tulee oikeudessa käytettyä ns. Loot-puolustusta jonkun lapsiin sekaantujan toimesta. "Lapset minut juottivat känniin ja halusivat sitä" missä oikeusasteessa menisi tuollainen läpi?- uskova-urpo
Sikamaster kirjoitti:
"oivaa sukupuoliopetusta lapsukaisille tarjoaa puolestaan kohtaus, jossa tyttäret juottavat isukkinsa känniin ja rakastelevat sitten tämän kanssa."
Joo, oon miettinyt että missä vaiheessa tulee oikeudessa käytettyä ns. Loot-puolustusta jonkun lapsiin sekaantujan toimesta. "Lapset minut juottivat känniin ja halusivat sitä" missä oikeusasteessa menisi tuollainen läpi?Nyt kus sen sanoit, monessa uskovaislahkossa keksitään käyttää juuri tätä menetelmää tuomioiden pienentämistaktiikkana ellei peräti niiden poistamisena.
- Hyvämuisto
Syystä tai toisesta, vaikka lapsena luin, tai muutoin sain noita Raamatun pätkiä tietooni ei se traumatisoinut mitenkään. Päinvastoin. Sen sijaan ne maalliset väkivalta- ym. jutut ahdisti kyllä. Olisiko kyse asioiden erottelukyvystä vai mistä? Raamattu oli silloin tosin kunnioitettu kirja ja suhtautuminen erottui muusta materiaalista, vaikka ei juuri ymmärtänytkään vielä sen syvällisemmin.
- AteistiVaan
Hyvämuisto kirjoitti:
Syystä tai toisesta, vaikka lapsena luin, tai muutoin sain noita Raamatun pätkiä tietooni ei se traumatisoinut mitenkään. Päinvastoin. Sen sijaan ne maalliset väkivalta- ym. jutut ahdisti kyllä. Olisiko kyse asioiden erottelukyvystä vai mistä? Raamattu oli silloin tosin kunnioitettu kirja ja suhtautuminen erottui muusta materiaalista, vaikka ei juuri ymmärtänytkään vielä sen syvällisemmin.
Sama juttu. Pistin ne samaan kategoriaan satujen kanssa. Kyllä prinsessa ruususessakin prinssit takertuvat orjantappurapensaaseen ja kuolevat joko kuristukseen tai nääntyvät. Punahilkassa susi syö mummon, jonka metsästäjä vapauttaa leikkaamalla suden vatsan auki jne... Löytyyhän näitä...
- Pakkosyötöllä
Valitettavasti lastenarhan opettajissa, kuten peruskoulunkin opettajissa on paljon himouskovaisia ja siten sitä tuputusta tulee vaikkei taho.
Onhan se aivan epäloogista että päiväkodissa lapsille saa esitellä verisiä teloitusjuttuja ja jeesushaamujuttuja, mutta jos siellä näytettäisiinkin lapsille kauhuelokuvia niin jopa nousisi poru.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931442
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?56849- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255683Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10680Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58644Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol72609