Ihmiskunta on tänään lähempänä ydinsotaa kuin koskaan aikaisemmin. USA, Ranska ja Englanti valmistelevat massiivista hyökkäystä Syyriaan käyttäen verukkeena maiden tiedustelupalveluiden ja Syyrian hallitusta vastustavien jihadistein järjestämää uusinta kaasuprovokaatiota.
Venäjä on uhannut vastata hyökkäykseen iskemällä sen lähtökohtana oleviin aluksiin. Lännellä on varmasti sotavoimaa vastatakseen tähän paljon suuremmalla tuholla. Mutta mitä seuraisi tämän jälkeen? Venäjä voi ottaa käyttöön mannerten väliset ohjukset ja pommittaa USA:n sotilastukikohtia eri puolilla maailmaa tavanomaisin asein. Jossain vaiheessa voivat lähteä liikkeelle, puolelta tai toiselta, myös ydinohjukset. Laajamittainen ydinsota hävittäisi elämisen edellytykset ainakin Suomesta, sen verran lähellä me olemme venäläisiä sotilaskohteita.
Rauhanjärjestö Sadankomitea syntyi aikanaan ydinsodan vaaran vuoksi. Toisen maailmansodan jälkeen tämä vaara koettiin todelliseksi toisin kuin meidän aikamme ”tietoyhteiskunnassa”. Onko Suomen Sadankomitea nyt pannut kaikkensa peliin, jotta maan hallitus saataisiin puuttumaan ydinsodan vaaraan. Järjestön nettisivulla ei näy merkkejä tällaisesta aktiivisuudesta. Ei ainuttakaan mainintaa myrkkyprovokaatioista ja odotettavissa olevasta Syyrian sodan laajentumisesta kaikkine seurauksineen.
Sama hiljaisuus vastaa Rauhanpuolustajien nettisivuilta. Ei mainintoja asiaan liittyvästä toiminnasta tai edes julkilausumista. No nykyiset ”rauhan”järjestöthän saavat toki avustuksia valtiolta ja Soini ja Sipilä ovat ilmoittaneet kannattavansa ”vastatoimia”. Kukapa ruokkivaa kättä menisi puremaan.
Ruahanjärjestöt vaikenevat ydinsodan uhasta
6
141
Vastaukset
- Abrahamm
Länsimainen ihminen ei kykene itsenäiseen ajatteluun ja jos joku sitä yrittää niin estetään medioidenkin voimin !?
- Häää
Meinaatko, että te venäläiset olette yhtään fiksumpia?
- KunSelviät
On tainnut Abrahammilla olla rankka vappu?
Kun selviät, niin tutustuhan länsimaiseen mediavapauksiin vs kotimaasi tiukkaan sensuuriin ja valtiohallinnon puutumisiin uutisointeihin ja toisinajattelevien toimittajien ja muidenkin murhiin ja vangitsemisiin viime vuosilta. Jos uskallat...
Kommentoiden tuota AP:n aloitusta, niin vaara oli pari viikkoa sitten samaa luokkaa,
kuin se oli Kuuban Kriisin aikana - ja tämä ei ole liioittelua!
Mikäli nuo Lännen ohjukset olisi suunnattu kohti Syyrian tai Venäjän joukkoja (mihin ne onneksi eivät olleet suunnattuja) tai mikäli ne olisivat vahingossakin surmanneet näitä, niin Syyria ja Venäjä olisivat vastanneet tähän hyökkäykseen.
Diplomaatti-kanavat olivat käytännössä suljettu ja tämän vuoksi Syyrialle ja Venäjälle ei olisi jäänyt muuta vaihtoehtoa, kuin vastata iskuihin, mikä olisi hyvin todennäköisesti eskaloitunut täysimittaiseksi sodaksi.
Brittien May on vastuuttomin poliitikko tällä vuosituhannella. (Olemme tietenkin jo nähneet seuraavaksi vastuuttomimman poliitikon, Tony Blairin ja hänen saavutuksensa).
Jokin osa systeemissä kuitenkin tajusi, ettei ohjuksia voinut ampua kohti sotilaskohteita, vaan ns. tyhjiin kohteisiin - koko maailman onneksi!- JuuParempiNiin
Aivan. Oli huomattavasti parempi tuhota vain tehdasta ja tyhjiä rakennuksia.
Parempi kuin siliilikohteitakin, joihin Venäjän tukema al Assad on keskittynyt sotilaskohteiden sijaan. Ja nekin ihan omia siviileitä vastaan varmuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329