"Evoteorian valtavat ongelmat"

10

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "...Evoluutiotiedemihet, pukeutuneina mustiin kaapuihinsa, ovat jälleen kokoontuneet Darwinin kuvalla koristeltuun takkahuoneeseen. Ja jälleen nousee huoli miten pitää valhe yllä kun ongelmia on niin paljon..."

      Tälläistä meininkiäkö kretut uskovat että tiedemiehet pitävät. Ollaan kyllä aika kaukana todellisuudesta, heheheheee!!!!

      • Ateistis-evolutionistinen tied on tunnetusti suuri salaliitto Raamattua vastaan. Kuussa ei ole käyty ja Elvis ja JFK ja luultavasti myös ainakin Stalin ja Einstein elävät hyvissä voimissa.


      • salmiakkisaluki kirjoitti:

        Ateistis-evolutionistinen tied on tunnetusti suuri salaliitto Raamattua vastaan. Kuussa ei ole käyty ja Elvis ja JFK ja luultavasti myös ainakin Stalin ja Einstein elävät hyvissä voimissa.

        Sanoisin, että jos joku uskoo jonkin Jeesuksen tai vastaavan tulevan takaisin, niin vaarana on, että tuo henkilö uskoo mitä vaan.


      • Selvää projisointia. Kun uskovaisilla on salaperäiset rituaalinsa, niin tietysti "vastapuolella" on myös...


      • toesaaltaohaseniinni
        kekek-kekek kirjoitti:

        Selvää projisointia. Kun uskovaisilla on salaperäiset rituaalinsa, niin tietysti "vastapuolella" on myös...

        On turhaa luulla että jos tulee uskoon muuttuisi tyhmemmäksi tai viisaammaksi kuin mitä on syntynyt.
        Eikä ateistiksi kirjautuminen lisää ällin määrää hemmon kuupassa.


      • salmiakkisaluki kirjoitti:

        Ateistis-evolutionistinen tied on tunnetusti suuri salaliitto Raamattua vastaan. Kuussa ei ole käyty ja Elvis ja JFK ja luultavasti myös ainakin Stalin ja Einstein elävät hyvissä voimissa.

        Näin viime viikolla myös prinsessa Dianan ja Maon. ;-)


    • Kuulemma kuulemma, mutta kun evoluution opetus tulee opetusohjelman mukaan vasta seiskalta alkaen. Jo silloin, kun itse olin uskis, monet viljelivät kaikenkarvaisia juttuja, joiden todellisuuspohja oli vähintäänkin arveluttava. Pääasia, että ne tukivat omaa maailmankuvaa. Fiksummat epäilivät, mutta useimmiten nyökytteivät mukana, kun veli asiasta todisti.

      Ja onhan evoluutioteoria yhtä "faktaa" kuin tieteellinen teoria yleensäkin. Se on paras saatavilla oleva tieteellinen selitys luonnossa havaittavalle evoluutiolle. Ei sen sen faktuaalisemmaksi tule.

      • olenkanssassamaamieltä

        Paras voidaan selvittää vertaillen mutta nyt sitäkään ei tehdä.


      • HeikkoArgumentti
        olenkanssassamaamieltä kirjoitti:

        Paras voidaan selvittää vertaillen mutta nyt sitäkään ei tehdä.

        Vertaillen mihin? Raamattuun, Kalevalaan vai Bhagavad Gītā:aan?
        Miksi tieteellistä teoriaa pitäisi verrata uskonnollisiin tarinoihin? Pitääkö historiaa verrata Ilias ja Odysseija teokseen?


    • Kukaaneitiedä

      Eikä tule tietämään, mistä ollaan tänne tultu. Keskustelu tulee jatkumaan ja pirun pahalla päällä ollaan oman kannan puolesta.
      Jättäkää typerä väittely ja keskittykää olennaiseen, eli eläkää olemassaolevassa maailmassa, koska ette muuta voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      21
      3255
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      16
      2229
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      129
      1857
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1236
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1127
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1012
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      37
      862
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      778
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      721
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      705
    Aihe