Uljas lentotukialus Admiral Kuznetsov
https://catpatchtactics.files.wordpress.com/2018/02/25_big.jpg?w=700&h=525&crop=1
Kuvassa Venäjän laivaston lippulaiva
15
485
Vastaukset
- Eilen_tänään_huomenna
Venäjän paras lentotukialus!
- DeLaGardie
Ei vaan paras , vaan ainoa.
Admiral Kuznetsovin käyttötarkoitus on varsin erilainen, kuin länsimaisilla lentotukialuksilla.
Länsimaiset lentotukialukset ovat hyökkäysaseita. Käytännössä, ne ovat uivia lentokenttiä, mitkä voidaan siirtää minne päin maailmaa vain ja joilta voi lähettää pommikoneet yms. pommittamaan, niin sotilaallisia, kuin siviilikohteita.'
Admiral Kuznetsov hakee paikallista ilmaherruutta, siltä ei voida lähettää pommittajia vain ilmaherruushävittäjät voivat käyttää sen kiitotietä.
Mrkittävä ero on myös siinä, että Admiral Kuznetsovissa on varsin vahva omasuojajärjestelmä.
Eli se ei tarvitse turvasaattuetta, toisin kuin länsimaiset tukialukset.
Käytännössä Admiral Kuznetsov höyryturbiinit ovat (eli nuo savuntuottajat) alkavat olla loppuun käytettyjä ja siksi Admiral Kuznetsovin mukana liikkuu nykyään kuitenkin hinaaja.
- UivaMakarooni
No, kävikö katteeksi?
https://www.youtube.com/watch?v=gDlqXjLmTeM - siitä-sait
Ei käy kateeksi Venäjän kansaa. Kansa kärsii sotahullun johtajan vuoksi, joka panee kaikki valtion varat aseisiin ja sotalaivoihin.
Ei käy kateeksi.- uigiupupuhui
Ei voi mitään, jos ei varustella, te tulette ja tapatte meitä kaikiki. :(
https://www.youtube.com/watch?v=YAw2DBwtALQ
Ilman pyssyä on hankala elää teidän naapurissa. Tuosta näkee sen "varallisuuden". Venäjällä ei ole nykyaikaista kalustoa edes paraateihin asti, saati sotaan. Vanhaa romua lienee kaikki mitä ei ole saatu käyntiin ja varastettua myytäväksi Afrikkaan.
- kepsap
Ihmismielen egon pullistelun tuotoksia ja kovasti näkyy savuttavankin kuvassa, öörgh!
Miettikääpä kaukaisessa avaruudessa ihmistä satoja tuhansia kehittyneempi sivilisaatio, siellä ei ole rahaa, ei kapitalismia, ei kommunismia, ei politiikkaa, henkisesti niin paljon ihmistä korkeammalla tasolla ettei ole tarvetta edes kilpailla keskenään, kaikki on ilmaista, energiaa on loputtomasti, luonto on raikasta ja tervettä, ei saasteita, raskaan työn tekee androidit ja elävät viisaat olennot voivat keskittyä rauhaisaan kanssakäymiseen ja oman tietotaitonsa edelleen kehittämiseen. Miettikää mitä tämmöiset viisaat sivilisaatiot ajattelevat tuommoisesta savuttavasta rotiskosta ja menosta täällä maapallolla.- kukamitähätäh
Sillä siviilisaattiolla ei ole siellä, missä lienee, mitään hätää ihmisistä. Me olemme vain koeotos jostain alhaisesta. Tutkimus kohteita olemme.
Ja kuka, ketkä todistaa luotettavasti sen, että Marsissa on joku ihmisten kehittämä apparaatti lähettelemässä kuvia tänne Tellukselle ? - kepsap
Suurvaltojen "johtajat" tuntuu olevan kuin joitakin keskenkasvuisia kakaroita aikuisen vanhenevan ihmisen kehossa, niin henkisesti kehittymätöntä sakkia että välillä meinaa huimata päästä. Tuntuu kuin maapallo on avaruudessa kelluva hullujen huone ja tämmöisten kahelien päähänpistojen armoilla ollaan täällä, eikä poiskaan pääse. Mutta onneksi ihmiselämä ei ole kovin pitkä, edes vaikka yli 100 vuotiaaksi joutuisi täällä kärsvistelemään.
- kusnetsoovi
Ei taida olla niitä ympäristöystävällisimpiä paatteja kun kuvassasavuttaa pahasti. Maassa maan tavalla:)
- TriplaXX
Toisessa maailmansodassa moisen savuttavan purkin olisi U-veneet upottaneet hyvinkin nopeasti. Mitä tuo käyttää polttoaineena, ruskohiiltä?
- Venäjäeihyökkäile
Venäjällä ei ole lentotukialuksia, koska se on rakentanut asevoimat puolustamaan omaa maata hyökkäijiltä.
USA:lla on lukuisisa lentotukialukia, koska se on panostanut muihin maihin hyökkäämisiin, eli kansanmurhiin ja ryöstelyihin, kuten Irakissa tapahtui.- sdfhtrye
Mitäs muuta Venäjä on koko historiansa ajan tehnyt kuin hyökännyt (itseään pienempiin) maihin? Suomeen, Viroon, Latviaan, Liettuaan, Puolaan, Tshekkoslovakiaan, Unkariin, Ukrainaan...
Olet niin huono trolli, että Putin antaa kohta potkut.
- Greenpeace
Ton löytää kyllä nenän avulla vaikka keskeltä Atlanttia.
- russkii.mir
Ei hyvin mee. Kaikki liikenevät rahat ja tietotaito laitetaan sotavehkeiden kehittämiseen, ja tuloksena tuollaisia savuttavia purkkeja. Ja tuokin härveli jo aivan loppuun ajettu.
USA:lla on toistakymmentä OIKEAA lentotukialusta, vaikka puolustusmenot ovat paljon pienemmät suhteessa BKT:hen kuin Venäjällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837