Elämän tarkoituksettomuus

paha-on-jumala

Synnyt tähän maailmaan vasten tahtoasi ja elät aikasi, minkä jälkeen kuolet eikä sinua ole enää olemassa. Mitä järkeä tai tarkoitusta on koko elämässä?

Saat nauttia lyhyitä hetkiä onnesta ja onnistumisista, mutta joudut kärsimään kauan sairauksista, ihmisten pahuudesta ja olet epäonninen. Mitä järkeä? Mikä on syy elämään ja tähän kaikkeen?

Olet saanut rakastaa ja tullut rakastetuksi. Kaikilla ei ole tätä onnea, mutta sinulla se onni on. Miksi siis valitat sielu, mitä vastaan vielä purnaat?

Paha on jumala ja pahat ovat hänen aikeensa. Vai onko Jumala hyvä ja hyvät ovat hänen aikeensa? Mitä maailma ja luonto kertovat Jumalasta?

6

543

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paha-on-jumala

      Moraalisaarnaaja on Jumala, vaikka itse on aiheuttanut enemmän kärsimystä ja kuolemaa kuin mikään asia tai kukaan muu maailmassa. Herääkin kysymys: onko tämä elämä taivaasta alas heitettyjen henkien rangaistuksen paikka? Helvetti on maan päällä ja täällä meitä rangaistaan ja koetellaan, josko ehkä saisimme paremman osan seuraavassa elämässä. Ha haha hahahaha.

    • Asenneanuksesta

      Ei kannata syytellä Jumalaa eikä mitään eikä ketään muutakaan yhtään mistään kun oma ajatusmaailma on suoraan sieltä pimeästä paikasta kotoosin.

    • Miten voit tietää syntymäsi tarkoituksen?
      Vaikka et ikinä koko elämäsi aikana tekisi muuta kuin tämän yhden kysymyksen: " Mitä järkeä tai tarkoitusta on koko elämässä?" Siinä on merkitystä koko elämäksi.

      Miksi päättelet että se kysymys on tarkoitukseton? Samaa voi soveltaa kaikkeen muuhun. Kun olet se joka olet sinulla on merkitys kaikelle ketä kohtaat ja miten itsesi märittelet vaikka väittäisit itseäsi kuinka merkityksetömäksi.
      Itse koen että olen valinnut syntyä tähän elämään valitsemaan näistä vaihtoehdoista hyväksynnän ja ilon koska valitsemalla vihaa pelkoa ja syyttelyä kiusaan itseäni aivan omasta tahdostani.

    • bvvnbnbnm

      Elämän tarkoitus on oppia tuntemaan Jumala ja rakastamaan Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä niin kuin itseään. Siinä samalla toteutuu yksilön kannalta toinen valtava päämäärä, eli helvettiin joutumisen välttäminen.

      • Jumalaa voi rakastaa vai rakastamalla itseän, se on käsky

        VIIDES KÄSKY 5
        Älä tapa.
        Koska Jumala on rakkaus, hän tahtoo, että rakastamme lähimmäistämme niin kuin itseämme.


    • Katselijastakiinni

      "Kun katselee ympärilleen, elämän tarkoituksen löytää heti tai ei ikinä." (Yrjö Järvinen, näyttelijä, 92 v. Apu-lehdessä.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      591
      1438
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      6
      566
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      529
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      515
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      504
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe