Holokaustin muistomerkki Jerusalemissa on Yad Vashem-museo. Katsoin Alfa-tv:n uutisista, että museoon on asetettu näytteille keskitysleireiltä viimeisinä päivinä lähetettyjä kirjeitä. Niitä on koottu paljon, sillä saajat ovat tietenkin pitäneet ne muistoina ja tallella, mutta ajattelivat nyt, että niiden oikea paikka on museossa.
Varmaan niitä tutkitaan tarkemmin, ja silloin kiinnostaa, mitä kirjeiden lähettäjät kertovat leireistä. Kertovatko he kaasukammioista? Jos kertovat (ja kirje todetaan aidoksi paperin ym perusteella), niin nämä kirjeet ovat vankka todiste ns denialistien väitteitä vastaan, niitä, jotka kieltävät kaasukammiot. Haastatellun mukaan posti kulki päivittäin, mutta hän ei tiennyt sensuroitiinko postia.
Yad Vashem
8
475
Vastaukset 8
- Todellisuutta
Aloitus on asiaa.
- suosittelen
Ko. museossa kandee käydä.
Jaa, että keskitysleireiltä lähetettyä postia ei mitenkään tarkkailtu ja sensuroitu?
Holy Ghost on kristillinen Pyhä henki ???
- Shamuelkohen
Aamen.
Onko kristillinen pyhä henki itseasiassa Paha henki ?
- jaska.jokunen.jostakin
Jos ei ole sensuroitu, niin monia kiinnostaa tieto kaasumurhista: oliko niitä vai ei? Vaikka nettijuttuja sensuroidaan, niin vahvaa todistusta on myös sille, että yhdessäkään Saksan eikä Puolan keskitysleirissä ei 'kaasukammioita' ollut. Tai oli, mutta ne tarvittiin syöpäläisten tappamiseen.
Luulisi, että näistä kirjeistä löytyy näkijöiden kokemuksia, kertomukset olivat Rassinierin mukaan aina kuultuja, muiden kokemuksista kertovia, ei omia.
"Missä tekijä, siinä näkijä". Tunnettu kieltäjä Paul Rassinier kertoo, että hän ei pitkän tutkimusuransa aikana löytänyt yhtäkään varmaa tietoa. Ja nyt on turha sanoa, että 'ei tietenkään, koska kaikki näkijät hävitettiin'. Kyllä niitä ruumiiden poistajia ja kammioiden siivoajia ja tuulettajia olisi pitänyt löytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761089- 42794
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden229672- 45518
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34512Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga48484Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️73480- 23478
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414