Turvallisuus lisääntynyt.

Turvallisuus kaduilla on huomattavasti parempi kuin koko 2000 luvulla.

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201804152200878983_u0.shtml
112453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuntuu olevan niin, että kun uskonnottomien määrä lisääntyy maassaamme, niin samalla lisääntyy myös turvallisuus. Mistähän sekin kertonee? Ei ainakaan kovin mairittelevaa uskonnollisista ihmisistä?

Äänestä

Monenlaisia asioita tapahtuu samanaikaisesti ilman, että niiden välillä olisi syy-yhteyttä.

Yhtäaikaa turvallisuuden lisääntymisen kanssa on lisääntynyt esimerkiksi myös itämaisen ruoan suosio.

Äänestä
  • >Yhtäaikaa turvallisuuden lisääntymisen kanssa on lisääntynyt esimerkiksi myös itämaisen ruoan suosio.

    Tutkimatta on silti, voisiko itämaisessa ruoassa olla jotain "kaukasialaiseen rotuun" rauhoittavasti vaikuttavaa. 🤔

    Äänestä

Onko turvallisuus lisääntynyt siitä syystä, että fundamentalistinen uskonnollinen ääriaines on yhä ahtaamalla maassamme ja valvontaa on lisätty?
Rasismi ei siis välttämättä ole huono asia, vaan se voi pitää yllä myös järjestystä?
Toisaalta yhteiskunnassamme on erittäin hyvä sosiaaliturva, joka edesauttaa sitä, että esim. maahanmuuttajat eivät rettelöi, koska heillä ei ole siihen syytäkään. He ajalevat uuden karheilla Bemareilla ja keskittyvät lasten tekemiseen.
He ovat myös huomanneet, että olemalla ihan hissun kissun, silloin myös kaikki on saatavilla kuin Manulle illallinen?

Kantaväestö ei myöskään halua rettelöidä toistensa kanssa, koska heillä on yhteinen "vihollinen"?

Äänestä
  • >esim. maahanmuuttajat eivät rettelöi, koska heillä ei ole siihen syytäkään. He ajalevat uuden karheilla Bemareilla ja keskittyvät lasten tekemiseen.

    Jos kymppivuotias on uudenkarhea niin sitten ehkä... 😀

    Äänestä

Kun kävin 1970-luvun kotikaupungissani niin nykyään siellä näkee vähemmän ihmisiä kadulla kuin tuolloin. Mistähän se kertoo?

Äänestä
  • Kaikkein selittävin sana lienee internet: joka asian perässä ei ole enää pakko juosta fyysisesti ja telkkarista tulee ihan mielettömästi katsottavaa.

    Peltikuorinen liikennekin on ihmisineen pitkälti ohjattu ydinkeskustojen ohi.

    Äänestä

Turvallisuus on lisääntynyt samassa suhteessa kuin poliiseja on vähennetty.
Siinä se syy on.

Äänestä
  • Joskus viime vuosituhannella kun oli pelätty poliisien lakko, rosvot lopettivat rötöstelyn melkein kokonaan.

    Äänestä

  • RepeRuutikallo kirjoitti:

    Joskus viime vuosituhannella kun oli pelätty poliisien lakko, rosvot lopettivat rötöstelyn melkein kokonaan.

    Kotikunnassani on poliisien puutteen vuoksi niin turvallista ettei siellä ole kirjattu 5 vuoden aikana yhtäkään ylinopeusrikkomusta.

    Äänestä

Aloittajan harhat eivät hetkauta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilmi.Antaja kirjoitti:

Turvallisuus kaduilla on huomattavasti parempi kuin koko 2000 luvulla.

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201804152200878983_u0.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu