Avin päätös käsittelyyn Seinäjoella

Seinäjoelta

Hyllykallion koulua koskeva aluehallintoviraston päätös on tulossa huomenna 18.4. Seinäjoen kasvatus- ja opetuslautakunnan käsittelyyn.

Esityslistan (https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/epj_asil_tweb.htm? bid=6861) mukaan myönteisiä muutoksia on tapahtumassa:

- ei enää johdettuja ruokarukouksia. ”Oppilaat, jotka haluavat rukoilla, voivat tehdä sen hiljaa mielessään”, todetaan esityslistassa.

- kouluille saatetaan tiedoksi, että ”aluehallintoviraston näkemyksen mukaan Virsivisa olisi perusteltua järjestää tilaisuuden luonteen vuoksi oppilaiden vapaa-ajalla, esimerkiksi kerhotoimintana”.

8

2131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seinäjoelta

      Esityslistassa olevista Seinäjoen kaupungin linjauksista jää kummastuttamaan:

      Seurakunnan kanssa järjestettävät retket jatkuvat. Seinäjoki aikoo toimia vastedes niin, että kun retki seurakunnan leirikeskukseen tai tiloihin järjestetään, tarjotaan myös vaihtoehtoinen retki muualle. Avi alleviivaa, että ”retkien tarkoitus on oppilasyhteisön yhteisöllisyyden ja oppilaiden hyvinvoinnin tukeminen ja kehittäminen.”

      Kummallista, että kaupunki jatkaa retkien järjestämistä srk:n kanssa, vaikka se hyvin tietää, että kaikki eivät voi osallistua niihin. Erikoinen ratkaisu yhteisöllisyyden tukemisen kannalta. Kaupunki viitsii vielä nurista, että ”yhteisöllisyyden toteuttamisen muodot vaikeutuvat, kun toteuttamisessa kuitenkin tarvitaan erilaisia kumppaneita”, kun sen velvollisuutena on toteuttaa uskonnollisen tilaisuuden järjestämisestä koituva uskonnoton vaihtoehto. Yhteisöllisyyden toteutuminen kävisi helpoiten, jos järjestettäisiin retki, johon kaikki voivat osallistua.

      Seinäjoen kaupunki ohittaa avin huomion seurakunnan tiheään toistuvista päivänavauksista. Kantelupukin päätöslyhennelmän mukaan (https://kantelupukki.fi/rulings/lansi-ja-sisa-suomen-avi-22/) avi on lausunut: ”Koulun selvityksen mukaan, koulu järjestää uskonnollisia aamunavauksia viikoittain. AVIn mukaan tämä on paljon. Koulua sitoo vaatimus oppilaiden yhdenvertaisesta kohtelusta, mikä ei AVIn näkemyksen mukaan toteudu, jos yksittäiset oppilaat jäävät viikoittain pois yhteisestä tilaisuudesta. Koulun on AVIn mukaan kiinnitettävä huomiota siihen, että päivänavaukset eivät ole lähtökohtaisesti tunnustuksellisia, jotta kaikilla oppilailla on mahdollisuus osallistua niihin osana koulutyötä.”

      Kaupungin esityslistalla linjataan: ”Aluehallintovirasto katsoo, että seurakunnan päivänavauksen järjestäminen koulussa on lähtökohtaisesti sallittua. Oppilaille on kuitenkin varattava ilmoitusvelvollisuuteen sidottu mahdollisuus olla osallistumatta näihin tilaisuuksiin siitä riippumatta, kuuluvatko he uskonnolliseen yhdyskuntaan vai eivät. Päivänavaukset eivät ole lähtökohtaisesti tunnustuksellisia, jotta kaikilla oppilailla on mahdollisuus osallistua niihin osana koulutyötä.”

    • 1900luvulla

      Jotain edistystä sentään tapahtunut. En voi kuvitellakaan, että tällaisia keskusteluita olisi käyty siihen aikaan kun minä olin koululainen - toki siitä onkin jo aikaa vierähtänyt.

      • Minusta tällaista ei olisi voinut kuvitella edes vajaat kymmenen vuotta sitten.


    • hgh54

      Lisää vain valituksia kantelupukkiin niin saadaan asiat oikenemaan parempaan suuntaan.

      • a.matsoni

        Kantelupukissa oli linkki pappi Jaakko Heinimäen kirjoitukseen, jossa hän kutsui vapareiden suhtautumista koulussa tapahtuvaa uskonnon tuputtamisen, uskonnon harjoituttamiseen, allergiseksi reaktioksi.

        Kommentteja oli aika paljon ja positiiviseksi yllätyksekseni valtaosin fiksuja ja kriittisiä kommentteja.

        Yksi masentava kommentti Aira Kerviseltä, (Työskentelee erityksessä Eläkkeellä, ja jonka suosikkeihin kuuluu mm. Jukka Keskitalo), ihan ketjun lopusta:

        "Ihmettelen miksi tämä ongelma. Onhan vaihtoehtona ollut jo kauan, en muista tarkkaan nimitystä (ja sen huomaa, tämä on oma kommenttini, lisäykseni). Elämänkatsomustieto. Aamuhartaudet ovat aivan tarpeellisia. Isoveli valvoo, että lapset eivät saa kuulla parhaasta turvasta mikä on tarjolla. Rakastavasta Taivaan isästä ja Jeesuksesta."

        Kukakohan tässä oikein se isoveli onkaan? Ja mitä se valvoo?

        Mainitun jo kauan olemassa olleen vaihtoehdon, elämänkatsomustiedon, ongelma on se. että kaikille sitä vaihtoehtoa ei suoda.


      • ioåu

        Vanhemmassa K & K:n jutussa Samuli Suonpää kirjoittaa mm. Suvivirrestä: "Suvivirsi ei ole erottamaton osa suomalaista kulttuuria. Suomalaista kulttuuria on voitonriemuinen hymy rehtorin kasvoilla: "Nyt lauletaankin Suvivirsi, ähäkutti!"


      • KirkkoEroonValtiosta
        ioåu kirjoitti:

        Vanhemmassa K & K:n jutussa Samuli Suonpää kirjoittaa mm. Suvivirrestä: "Suvivirsi ei ole erottamaton osa suomalaista kulttuuria. Suomalaista kulttuuria on voitonriemuinen hymy rehtorin kasvoilla: "Nyt lauletaankin Suvivirsi, ähäkutti!"

        Mielestäni Suvivirteen ei kannata tuhlata ruutia. Sitä ei moni ensinnäkään ajatellut virtenä ennen kuin sen mahdollisesta kieltämisestä nousi kohu. Vääntö Suvivirrestä asemoi rintamalinjan väärään paikkaan. Rintaman toiselle puolelle jää paljon niitä jotka eivät ole uskovia ja voivat tarpeen tullen hyvinkin kannattaa valtion ja kirkon erottamista toisistaan. Jos heidän huomionsa kuitenkin fokusoituu Suvivirteen, he saattavat mieltää, että kyllä kirkollista perinnettä tulee puolustaa.

        Koulussa olennaista on mm ET-opetuksen vapauttaminen kaikille ja automaattisista kirkkovierailuista luopuminen.


      • Sekulaarist
        KirkkoEroonValtiosta kirjoitti:

        Mielestäni Suvivirteen ei kannata tuhlata ruutia. Sitä ei moni ensinnäkään ajatellut virtenä ennen kuin sen mahdollisesta kieltämisestä nousi kohu. Vääntö Suvivirrestä asemoi rintamalinjan väärään paikkaan. Rintaman toiselle puolelle jää paljon niitä jotka eivät ole uskovia ja voivat tarpeen tullen hyvinkin kannattaa valtion ja kirkon erottamista toisistaan. Jos heidän huomionsa kuitenkin fokusoituu Suvivirteen, he saattavat mieltää, että kyllä kirkollista perinnettä tulee puolustaa.

        Koulussa olennaista on mm ET-opetuksen vapauttaminen kaikille ja automaattisista kirkkovierailuista luopuminen.

        Koulupäivään ympätyt jumalanpalvelukset kirkossa sekä srk:n edustajan pitämät aamuhartauden koululla ovat ns. uskonnonharjoittamista eli uskonnollisia tilaisuuksia. Ne on mahdollista saada pois kouluista.
        Kevätjuhla ei ole uskonnollinen tilaisuus, eikä yksi suvivirsi tee kevätjuhlasta uskonnolllista tilaisuutta (vaikka virsi nyt onkin virsi).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      73
      4405
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3850
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3519
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3140
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2628
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2529
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2322
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1996
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1752
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1715
    Aihe