Kaikki biologinen informaatio ei ole DNA:ssa.

Monesti voimme lukea tiedeartikkeleista tai tutkimuksista, että kaikki biologinen informaatio on DNA:ssa. Korjataanpa tämä harhaluulo.

DNA on vain yksi biologisen informaation taso. Ja itse asiassa hyvin karkea informaatiotaso. Solussa on useita muita biologisen informaation muotoja, joita DNA ei millään tavalla ohjaa:

1. DNA:n metylaatioprofiilit. Nämä epigeneettiset informaatiokerrokset perustetaan alkionkehityksen aikana sen tiedon perusteella, jonka vanhemmat jälkeläiselle välittävät. Tieto tulee siis ylhäältä alaspäin. Evolutionistit väittävät, että informaatioprofiilit voisivat kehittyä. Se ei ole mahdollista, koska malli ja juuritieto puuttuu. Jos solulta puuttuvat metylaatioprofiilit, on se kantasolu ilman mitään tehtävää.

2. Histonien epigenettiset markkerit = Biologinen tietokanta. Markkereiden tyyppi ja sijainti histonien hännissä on erittäin spesifiä informaatiota, joka sekin perustetaan lisääntymisen fysiologiassa. Tämä monimutkainen biologisen informaation muoto on suunniteltu ainoastaan aitotumaisille eliöille. Histonien epigeneettiset markkerit vaikuttavat ratkaisevasti mm. vaihtoehtoiseen silmukointimekanismiin sekä siihen, miten paljon DNA on avoinna transkriptiota varten. Solu käyttää histonimarkkereita ja kromatiinin taipumista A/D-muuntimena. Nerokas mekanismi, joka todistaa suunnittelusta. Evolutionistit kuvittelevat, että A/D-muuntimet kehittyvät itsekseen. Mahdotonta. Histonien epigeneettiset markkerit ja koko histonitietokanta perustetaan alkionkehityksen aikana.

3. RNA:n epigeneettisten markkerien järjestys ja profiilit. RNA-tuotteet kuljettavat erityyppisiä epigeneettisiä markkereita sekä solun sisällä että solujen välillä. Soluissa olevien reseptorien lukema ja tuottama informaatio välitetään tyypillisesti RNA-molekyylien epigeneettisissä informaatiorakenteissa. Tämäkin järjestelmä perustetaan alkionkehityksen aikana. Monimutkainen informaatiohallinta perustuu ulkoisen signaalin lukemiseen (anturi, sensori), signaalin prosessointiin, informaation enkoodaukseen, lähettämiseen, liikennöintiin, vastaanottamiseen, dekoodaukseen ja lopulta vasteeseen, eli reaktioon, joka voidaan havaita esim. voimistuneena entsyymituotantona. Tällaiset informaatiohallintajärjestelmät tulee ohjelmoida, sen tietää jokainen mm. robottien parissa työskennellyt automaatioteknologian tai mekatroniikan ammattilainen. Informaatiohallintajärjestelmien tulee olla kerralla valmiita kokonaisuuksia. Vaihe vaiheelta kehittyminen on evolutionistien typerä teoria, jolla ei ole mitään tekemistä havainnoidun tieteen kanssa.

7

307

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Monesti voimme lukea tiedeartikkeleista tai tutkimuksista, että kaikki biologinen informaatio on DNA:ssa. Korjataanpa tämä harhaluulo."

      Korjatkaamme tosiaan tämä harhaluulo, joka sinulla on. En ole ainoatakaan artikkelia lukenut, jossa tuollaista olisi väitetty. Tai ainakaan yhtään tällaista, joka olisi kirjoitettu viimeisen 50 vuoden sisällä.

      • RAAMATTU_ON__TOTUUS

        Esimerkiksi:

        http://www.ks.uiuc.edu/Training/CaseStudies/pdfs/dna.pdf

        "DNA, or deoxyribonucleicacid, is the molecule that carries all the genetic information of an organism(except for some RNA viruses). It can be thought of as a blueprint containing
        the instructions that govern the production of proteins and other molecules essential to cell function. "

        Tällaisia pseudotieteellisiä artikkeleita on maailmalla tuhansittain. Mutta ethän sinä näitä tietenkään lue, koska et ymmärrä miten solun mekanismit toimivat.


      • räyhräyh
        RAAMATTU_ON__TOTUUS kirjoitti:

        Esimerkiksi:

        http://www.ks.uiuc.edu/Training/CaseStudies/pdfs/dna.pdf

        "DNA, or deoxyribonucleicacid, is the molecule that carries all the genetic information of an organism(except for some RNA viruses). It can be thought of as a blueprint containing
        the instructions that govern the production of proteins and other molecules essential to cell function. "

        Tällaisia pseudotieteellisiä artikkeleita on maailmalla tuhansittain. Mutta ethän sinä näitä tietenkään lue, koska et ymmärrä miten solun mekanismit toimivat.

        "genetic information" geneettinen informaatio, informaatio, joka on geeneissä. Geenit ovat DNA:ssa.
        Puhuttiin biologisesta informaatiosta.


      • RAAMATTU_ON__TOTUUS kirjoitti:

        Esimerkiksi:

        http://www.ks.uiuc.edu/Training/CaseStudies/pdfs/dna.pdf

        "DNA, or deoxyribonucleicacid, is the molecule that carries all the genetic information of an organism(except for some RNA viruses). It can be thought of as a blueprint containing
        the instructions that govern the production of proteins and other molecules essential to cell function. "

        Tällaisia pseudotieteellisiä artikkeleita on maailmalla tuhansittain. Mutta ethän sinä näitä tietenkään lue, koska et ymmärrä miten solun mekanismit toimivat.

        Kuten räyhräyh jo tuossa on kirjoittanutkin, että alkuperäinen väittämäsi koski kaikkea biologista informaatiota, ei vain geneettistä. Geneettinen informaatio löytyy kaikki DNA:sta (kun ei puhuta RNA-viruksista), mutta muuta biologista informaatiota löytyy myös muista molekyyleistä.

        Tällaisia artikkeleita, jotka keskittyvät yhteen kokonaisuuteen löytyy varmasti tuhansittain, enkä minä näitä kovin monia ole lukenutkaan. Se mitä minä luen, on vertaisarvioituja tutkimusartikkeleita, ja näitä ole varovaisella arviolla lukenut 500-600. (tosin jos käytetään ROT:n määritelmää artikkelin lukemisesta, olen lukenut tuhansia, jopa yli 10 tuhatta artikkelia).


    • Järkisyitä

      Samaa mieltä, ettei KAIKKI biologinen informaatio ole DNA:ssa.

      1. Kantasolu sisältää potentiaalin kehittyä monenlaiseksi soluksi. En ymmärrä, miten tämä kumoaa mitenkään sen, että DNA:lla on oleellinen tehtävä perimän siirtymisessä vanhemmilta lapselle. Ihminenhän kehittyy yhdestä hedelmöittyneestä munasolusta.

      2. En ymmärrä relevanssia... Epigeneettisen sääntelyn olemassa olo ei mitenkään posta DNA:n merkitystä. Evoluution kannalta olennaista on, että perimä siirtyy ja kykenee muuttumaan kopiovirheiden seurauksena.

      3. Et ilmeisesti ole perehtynyt oppiviin järjestelmiin. Periaatteessa satunnainen variaatio yhdistettynä huonojen tulosten poistamiseen ja hyvien edelleen varioimiseen täyttää itseoppivan järjestelmän kriteerit. Informaatiojärjestelmän ei tarvitse olla kerralla valmis. Järjestelmä joka kykenee oppimaan ja kehittymään tulee syrjäyttämään ennen pitkään kovakoodatun järjestelmän.

      • DNAntehtävä

        "1. Kantasolu sisältää potentiaalin kehittyä monenlaiseksi soluksi. En ymmärrä, miten tämä kumoaa mitenkään sen, että DNA:lla on oleellinen tehtävä perimän siirtymisessä vanhemmilta lapselle. Ihminenhän kehittyy yhdestä hedelmöittyneestä munasolusta."

        Kerro, mikä on DNA:n tehtävä perimän siirtymisessä vanhemmilta lapselle?

        "2. En ymmärrä relevanssia... Epigeneettisen sääntelyn olemassa olo ei mitenkään posta DNA:n merkitystä. Evoluution kannalta olennaista on, että perimä siirtyy ja kykenee muuttumaan kopiovirheiden seurauksena."

        Epigeneettinen säätely: solujen erillaistumisen perusta.


    • Käytännön täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos narsismi havainnollistaa hyvinvointimalliamme sekä reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      89
      1430
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      992
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      66
      877
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      851
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      815
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      733
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      585
    8. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      123
      448
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      43
      445
    10. Laittasit nyt vaan vielä

      Viestin mies, kuitenkin haluut laittaa 🫢
      Ikävä
      51
      429
    Aihe