Löysin tän osion vasta äsken ja täällähän on ehkä vielä oikeesti henkilöitä jotka jaksavat uskoa aitoon kommunismiin :) Eilen kuulin luontoradiosta että edes muurahaispesä ei ole sosialistinen yhteiskunta, jota olin kyllä itse luullut sellaiseksi. Joten valitettavasti niitä kommunistisia yhteiskuntia ei tältä pallolta löydy....diktatuuriksi menee kaikki ne joita sellaisiksi on väitetty.
SORRY....kuollut idea ja toimimattomaksi todettu. Voitte mennä hautaan asti uninenne. Ei toiminut, on testattu.
Siis oikeesti onko tää vielä olemassa?
24
1948
Vastaukset
- Hehheh
😊 melkoisen oikeassa olet...ei edes vasta kommentteja, joten ovat kait itsekin todenneet saman.
- Anonyymi
Yle luottaa kommunismiiin ja äärikommunistisiin "puolueettomiin" asiantuntijoihin vero-ylessä
Hiirillä ja muuraahaisilla olisi pitänyt ensin kokeilla.
- Happotikku.Pesässä
Muurahaiset, mehiläist ja hiiret toki eroavat toisistaan.
Miten tuo sitten on siirrettävissä yhteiskuntaan siinä vasta ongelma. Kaikilla noilla on toimitakoodi osin kirjoitettu geeneihin ja oppimisen kautta niistä tulee vain osa.
Mutta miten muurahaiselle selitetään työn ja pääoman välinen ristriita Marxilaiseen malliin.
Kuinka myös työstä kieltäytyminen ja lakko poliittisista syistä oletan myös tuon "seksijutun jäävän aika heppoiseksi" .. Muutkin "uskonasiat" saattavat olla vaikeasti perusteltavissa.
- Leireilemään
Kommunismi toimii parhaiten keskitysleirivaltioissa
- Leiri
Kommunismi toimii erinomaisesti keskitysleireissä joita neuvostoliitossa oli riittämiin
- CheGuevara
Ihmiset on liian ahneita ja typerä jotta sinänsä hyvä ideologia voisi toimia missään ihmispopulaation edustamassa joukossa. Neuvostoliitto oli hyvä labrakoe - kaatui sekin vallanahneisiin nilkkeihin. Kiina vielä näennäisesti sinnittelee, mutta siitä alkaa varsinainen Aate olemaan jo kaukana.
- tim.kylmävaara
Persut ovat todella ahneita. Mikään rikos ei voi olla esteenä tulojen lisäämiselle.
Muurahaisyhteiskunta heijastaa täydellisesti persuyhteiskuntaa. Kaikkitietävä johdossa. Kaikki muut pelkkiä raatajia suurelle oligarkkikapitalistille. Miljoonat raatajat veisaavat kristillissosiaalisia virsiä Suurelle Johtajalle. - gmors
Persujen tukema soten yksityistäminen tuottaa karmeaa satoa.
- lersupesä
Perussuomalainen puolue muistuttaa todella muurahaiskekoa.
Johtajamuurahainen esittää rotuoppia, jossa kekomuurahaiset ovat oikeita, muut harhaoppisia. Koko pesä veisaa virttä perässä. - Töymeis
Kyllähän se niin on, että KTP:n laulut on laulettu. Eduskuntavaalit pidetään kuukauden päästä. Niissä vaaleissa KTP putoaa pois puoluerekisteristä - se on sitten siinä. En usko, että KTP nousee vielä uudestaan puoluerekisteriin - sen verran aneemista KTP:n touhu on ollut viime vuosina.
- TROTSKILAINEN
PUREEKS KOMMUNISMI ENÄÄ
- Verhojansk
Kuka ihme jaksaa vielä uskoa tuohon menneisyyden ideologiaan jota on kokeiltu ja kaikkialla toimimattomaksi havaittu.
- Anonyymi
Olet aivan pihalla maailman menosta. Kyllä monet uskovat ihan oikeasti esim. suureen ja mahtavaan Eurostoliittoon joka kehittyy hyvää vauhtia maailman hienoimmaksi kommunistiseksi järjestelmäksi. Kommunistisia maita ihaillaan yleisesti ja kapitalistisia pilkataan ja halveksitaan. Nettikommenteistakin voit helposti nähdä, että suurin osa suomalaisista on tulenpalavia kommunisteja jotka eivät pidä ahneista kapitalisteista. Tämä on valitettavasti totta.
- Anonyymi
Sekoboltseja näköjään riittää!
- Anonyymi
Kommunismin tasajako on hieno aate. Siinä ei kukaan pääse ahnehtimaan liikaa. Kommunismi tulee nousemaan vielä suureen kukoistukseen, kun ilmastonmuutos etenee.
- Anonyymi
Jonkinlainen tulonjaon tasaisuus oli utopistinen tavoite, ja on vieläkin jopa ei-sosialistisilla, hyvinvointivaltiota kannattavilla puolueilla. Lenin ja Stalin tuhosivat "tulkinnoillaan" Marxin hienon analyysin aikansa teollisesta yhteiskunnasta. Venäjähän oli maaorjien maa, ei mikään teollistunut valtio.
Vasemmistolaiset vallankomoukset ja niiden yritykset ovat noussett ihmisten todellisesta hädästä ja vallanpitäjien vääryyksistä. Ei niitä huvin tai pelkän ideologian vuoksi ole tullut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jonkinlainen tulonjaon tasaisuus oli utopistinen tavoite, ja on vieläkin jopa ei-sosialistisilla, hyvinvointivaltiota kannattavilla puolueilla. Lenin ja Stalin tuhosivat "tulkinnoillaan" Marxin hienon analyysin aikansa teollisesta yhteiskunnasta. Venäjähän oli maaorjien maa, ei mikään teollistunut valtio.
Vasemmistolaiset vallankomoukset ja niiden yritykset ovat noussett ihmisten todellisesta hädästä ja vallanpitäjien vääryyksistä. Ei niitä huvin tai pelkän ideologian vuoksi ole tullut.Toivossa on hyvä elää.
- Anonyymi
Meillähän on ISO joukko joka tuota kommunismia tavoittelee. Hokee jatkuvasti kommunismin jäämän viron tasaveroja ym. aatteseen kuuluvaa.
- Anonyymi
Kommunismi on diktatuuria pakkovakltaa ihmisoikeuksien polkemista yhden
puolueen valtaa tai yhden diktaattorin kansalaisten mielipiteitten seurantaa
ilmiantojärjestelmät poliisit väkivaltakoneistot armeijat media olisi kommunistien,
liikkumavapaus sananvapaus kokoontumisvapaus olisi kiellettyä eli yhteiskunta
olisi suljettu puolue valvoisi ihan kaikkea epäillen omia kansalaisiaan.Me emme
halua tällaista sortojärjestelmää mitä kommunismi on.
- Anonyymi
Luepa persupalstaa, niin saat tietää, että kommunisteja on 83 % äänestäjistä!
- Anonyymi
Aina ja kaikkialla sosialismi eri muodoissaan on johtanut:
- "väärien" mielipiteiden tukahduttamiseen (lainsäädännöllä, epävirallisilla lynkkausporukoilla yms.)
- yksilönvapauksien rajoittamiseen
- vallan ja vaurauden keskittymiseen puolue-eliitille ja heidän lähipiirilleen (lopulta sosialistimaiden gini-indeksit aina kasvavat kapitalistisia maita suuremmaksi, eli sosialismi johtaa vielä suurempaan varallisuuden epätasaiseen jakautumiseen kuin kapitalismi)
- yleiseen moraalin rappeutumiseen
- valinpitämättömyyteen yhteiskunnan infran yms. ylläpitämistä kohtaan (eli slummiutumiseen) - Anonyymi
Kommunisti uskovaisia vielä löytyy, jäljellä vielä rippeitä
- Anonyymi
Jääriä löytyy,ovatkin tosi sitkeitä luonnollinen poistuma hoitaa loputkin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M225881Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1564638Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973625Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423139Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461827Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301555Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2791482Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1821344- 791315