Työttömän verovähennysongelmat

verovähennysongelmat

Kaikista näistä työnhakuvelvoitteista ja verotuksesta huolimatta työtön ei saa kuitenkaan normaali verovähennyksiä! Vai saako? Asiat ovat hajallaan vero-ohjeissa eikä niistä ole mainittu koskeeko ne työttömiä vai ei? Mitä verovähennyksiä saa jos on koko vuoden työtön?

Aktiivinen työnhaku tarkoittaa samanlaisia kuluja ja järjestelyjä mitä mikä tahansa kotitoimisto tarvitsee ja mistä ns. normaali veronmaksajilla on mahdollista saada verovähennyksiä:
- työhuone-vähennys
- työkalu-vähennys (tietokone)
- puhelu-kustannukset
- Tietoliikenne-kustannukset
- kotitalousvähennys
- matkakulut (TE-toimistoon, työhaastatteluihin,...)

Mistä työtön saa todistuksen verotoimistoa varten siitä että yo. kulut ovat tarpeellisia? Oikeistohallitus on samalla vaikeuttanut työttömän työnhakua monin tavoin:
- TE-toimistojen määriä on vähennetty.
Aikaisemmin edes eteläsuomen työttömillä oli mahdollisuus käydä työvoimatoimistossa soittamassa ja lähettämässä sähköpostia työpaikoille ja näin vähentää omia kulujaan. Pohjoisen suomen TE-toimistot ovat aina olleet niin kaukana ettei siellä ole kannattanut koskaan matkustaa TE-toimistoon edes noiden kotitoimisto kulujen takia.

Tämän lisäksi työtön ei saa esim. remonttikulujaan vähennetyksi koska ei saa kotitalousvähennystä. Tämäkin on siis oikeistohallituksen varsinkin rikkaille tekemä verovähennys! Alla olevassa verohallinnon listassa on kaikki ne työt joiden vähennysoikeus on työttömiltä evätty vaikka työtön maksaa veroa!
https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Kotitalousvahennys/Taulukko_kysytyimmista_kotitalousvahenny(9231)

Työttömät maksaa tietysti myös kiinteistöveron jos kiinteistöjä on. Mitä muuta?

7

2599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sgfdjksjflksj

      Saahan työtön kotitalousvähennyksen jos maksaa tuloveroa esimerkiksi työttömyyskorvauksesta.

    • Parisataa_selvää_rahaa

      Minä teen työhuonevähennyksen 420 euroa ja vähennän puolet nettikuluista. Kun näille olisi vaikea työttömänä keksiä perustetta ansiopuolelle, olen vähentänyt ne pääomatuloista. Hyötykin on suurempi, kun pääomatulojen vero on kireämpi eikä sillä puolella ole kaavamaista tulonhankkimisvähennystäkään.

    • Verofisivuilta

      Kotitalousvähennys ei liity millään tavalla tulonhankkimisvähennyksiin, joten sen saa kaikki, jotka veroja maksaa.

    • hrnrtewfw

      >Mistä työtön saa todistuksen verotoimistoa varten siitä että yo. kulut ovat tarpeellisia?
      - työhuone-vähennys
      - työkalu-vähennys (tietokone)
      - puhelu-kustannukset
      - Tietoliikenne-kustannukset

      Niin, mistä?

      • 383u38e7e

        Et mistään sillä nuo eivät ole välttämättömiä. Tietokonettavoi käyttää kirjastossa, asukasruvilla ja te-toimistoissa yms ilmaiseksi. Puhelimesta aiheutuneet kustannukset ovat vähäisiä ja puhelin on olemassa muutenkin kuin vain työnhakua varten. Monet asiat voi hoitaa kirjeitse tai netissä tai jopa paikanpäällä asioimalla.


      • hrnrtewfw

        > Tietokonettavoi käyttää kirjastossa, asukasruvilla ja te-toimistoissa yms ilmaiseksi. Puhelimesta aiheutuneet kustannukset ovat vähäisiä ja puhelin on olemassa muutenkin kuin vain työnhakua varten.

        Stadissa niin. Jos asut utsjoki-kevolla lähimpään te-toimistoon on 500km. Todennäköisesti kirjastoon myös? Bussi ei kulje ja ei olisi edes rahaakaan...
        Joten tietokone, puhelu- ja tietoliikenne-kustannukset alkaa näyttää määräävää osaa työnhaussa tai sen onnistumisessa!


    • työttömänäollut

      Työttömälle kuuluu kaikki ne verovähennykset, kuin kenelle hyvänsä, joka on on töissä tai ei ole töissä.
      Voit vähentää monia todellisia menoja, esim. ammattikirjallisuus ja perusteina, että pidät ammattitaitoa yllä ja tietojasi ajantasalla.
      Koulutukseen liittyviä menoja voit vähentää. jne.

      Kannattaa liittyä Veronmaksajain jäseneksi, saat sieltä tietoa verotuksen suunnitteluun.
      https://www.veronmaksajat.fi/

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7746
    2. 110
      5997
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2977
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2444
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2056
    Aihe