Jo oli älytön motaisu toimitusjohtajalta!
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/muovipussien-kysynnan-vaheneminen-pakotti-vahentamaan-tyontekijoita-muovipussitehtaalla--tuntuu-epareilulta/fs85Rce7?ref=iltalehti:0eae&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=2.16656574.908158523.1523778263-1556044151.1435050716
On pelkästään hyvä että ei käytetä muovipusseja.
Ei oo toimitusjohtajalla ympäristöystävällinen ajattelu hanskassa!
Keksiköön muuta hommaa työntekijöilleen!
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/muovipussien-kysynnan-vaheneminen-pakotti-vahentamaan-tyontekijoita-muovipussitehtaalla--tuntuu-epareilulta/fs85Rce7?ref=iltalehti:0eae&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=2.16656574.908158523.1523778263-1556044151.1435050716
On pelkästään hyvä että ei käytetä muovipusseja.
Ei oo toimitusjohtajalla ympäristöystävällinen ajattelu hanskassa!
Keksiköön muuta hommaa työntekijöilleen!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mutta kun tästä hommasta on tullut niin helposti tili joka kuukausi, plus tietenkin bonarit ja optiot. Miksi aina pitää uudistua ja keksiä jotain uutta, miksi?
Miksi ihmeesä mollataan muovipussia - kätevämpää ja käyttökelpoisempaa keksintöä ei ole. Ongelma on toki se ,että pitää aina napata uusi pussi kassalla. itse käytän aina muovipussia.
En ole ostanut ainakaan 10 vuoteen sellaista...
Jokin juhlamokka-pakkauksista neulottu kassi muka maailmanparantamista , heh.
Harvinaisen järkevä kannanotto muovipussijohtajalta!
"Suomessa käytetään vuosittain 55 muovikassia henkilöä kohden. Se on kilo vuodessa, joten mittaluokka on pieni. Muovikasseja käytetään tarpeeseen, ja ne toimivat toiseen kertaan jätepusseina tai menevät kierrätykseen. Ei Suomen luonnossa nähdä muovikasseja samaan tapaan kuin jossain muualla", Leppänen sanoo.
Leppäsen mielestä monilla suomalaisilla kuluttajilla on väärä kuva valintojensa merkityksestä.
"Valokuvat muoviin tukehtuvista eläimistä vetoavat tunteisiin, mutta ei muovipussin ostamatta jättäminen Suomessa vaikuta siellä missä ongelmat ovat. 90 prosenttia valtamerien muovista on peräisin kymmenestä suurimmasta joesta, joista kahdeksan sijaitsee Aasiassa. Tuntuu epäreilulta, että meidän pitäisi kantaa niin paljon huolta kun täällä muovipusseja käytetään eri lailla", Leppänen katsoo.
Joka tapauksessa muovipussit vähenee.
Ihan hyvin voi keksiä uuden tuotteen kun vähenee!
Koko työporukka koolle ja miettimään että mitäs ruvettais tekemään.
Pitäisi saada tietoa muualle maailmaan!
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005614516.html
Kyllä tiedetään että näin on muualla maailmassa
Täällä lisää aiheesta
https://www.hs.fi/aihe/muovi/
Niin monta muutakin tuotetta on jouduttu lopettamaan.
Tässä. Koko kulutus ja tuotteet on ihan naps otettu käyttöön ympäristötuhoa ajattelematta. Tai siitä tietämättä. Tekee vielä kipeää kun tuotantoja on ihan pakko lopettaa tai lopumme itse. Robotisaatiostakaan ei puhuta, kohta vaan todetaan että nyt ne ovat ja isot ongelmat myös.
Ehei, kyllä selverin virolainen kangaskassi on parempi.
Jos säästän 100 muovikassia vuodessa, on se noin 20e.
Ihan sama, jos joku toimitusjohtaja itkee.
Suomessa+muovipussit+kiertää+talteen+99%!
Mm.+PK-seudulla+lähes+kaikki+muovi+POLTETAAN+turvallisesti+ja+muutetaan
lämmöksi+takaisin+kaukolämpöverkkoon.
Muovi+ja+muovipussi+ei+ole+Suomessa+ongelma
sitten edessä on uusi ongelma. yhdyskuntajätteen poltto perustuu suurelta osin siellä mukana olevaan hyvin palavaan muoviin. ilman sitä jäte joudutaan kippaamaan kaatopaikoille. ojasta allikkoon.
Suomessa+muovipussit+eivät+ole+kokemukseni+mukaan+ympäristöongelma.+Ne+jatkokäytetään+kodeissa+sekajätteen+roskapusseina+ja+päätyvät+sisältönsä+mukana+poltettavaksi.+Roskapussina+käyttäminen+estää+pienemmän+sekajätteen+leviämisen+ympäristöön+kuljetusten++käsittelyiden+ja+varastointien+aikana.+Jätteen+lajitteluhallissa+näkee+miten+paljon+helpompaa+lajittelukoneelle+on+heitellä+kokonaisia+roskapussieriä+kuin+pikkusilppua+josta+aina+jotain+pientä+pääsee+jossain+vaiheessa+tuulen+teille.
Toinen+seikka+joka+puolustaa+kaupan+muovikasseja+on+se,+että+jos+niitä+ei+olisi+niin+sitten+pitäisi+ostaa+erikseen+jätesäkkirullia+jolloin+lopputulos+olisi+ihan+sama.
Tiepieliä+putsanneena+voin+sanoa,+että+siellä+ei+useinkaan+muovipusseja+näe+vaan+enimmäkseen+karkki-+ja+jäätelöpapereita.+Sitten+on+tupakka-askeja+muoveineen,+nuuskapurkkeja,+kolmioleipakkauksia,+mehupurkkeja,+einespakkauksia,+muovipulloja,+take+away-pahvimukien+muovikansia,+muovi-ikkunallisia+leipäpusseja,+muovisia+aurausmerkikeppejä.+Tätä+on+varmaan+90%+tienvarsiroskista.+Jotkut+vanhemmat+muoviroskat+näyttävät+murenevat+auringossa.+Ne+päätyvät+mikromuoviksi+maaperään,+ojien+pohjille+ja+siitä+osittain+vesistöihin.
Kaikki+karkkipaperit+ja+einespakkaukset+kun+olisivatkin+pahvia+tai+muovia+niin+suuri+osa+tienvarsiroskista+olisi+silloin+harmitomasti+maatuvaa.+Siitä+kannattaisi+ympäristönsuojelutyö+aloittaa.
Tätä mieltä olen minäkin. Jos kaikki muovipussit häviää, niin mihin tuo roskasilppu päätyy. Se päätyy jo nyt isolta osalta tienvarsille ja luontoon, ja kun ei ole muovipusseja johon niitä kerättäisiin, niin ne kaikki jää keräämättä. Pitäisi laittaa oikeastaan tarjolle pieniä pusseja jokapaikkaan, niin roskat tulisi laitettua helpommin niihin. Esim. jos autoihin laittettaisiin sellaiset valmiit roskapussiautomaatit jo tehtaalla, ja sitten vain niiden loputtua vaihtaisi uuden paketin tilalle, niin roskat päätyisi paljon varmemmin niihin pusseihin, eikä tienvarsille.
Samoin kaikilla kouluilla pitäisi joka kevät pitää pakollinen siivouspäivä, jolloin kerättäisiin roskat lähialueilta. Sellainen toiminta varmasti jättäisi jäljen johonkin harmaaseen aivosoluun loppuiäksi, ja vaikuttaisi käytökseen aikuisena.
Nämä muovipussikiellot johtuvatkin lähinnä joidenkin maailmaa parantavien vihreiden tupailloissa punaviinin nauttimisen lomassa keksittyihin "hyviin ideoihin", joilla ei kuitenkaan ole mitään tieteellistä eikä edes talonpoikaisjärjellistä pohjaa.
Mä otan aina joka tavaralle oman skordarin ihan vaan kettuillakseen piipertäjille jotka ovat pihalla kuin sinnetännemäki.