HS: "Mitä Duman epäillystä kaasuiskusta on selvinnyt?
Kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW:n tutkijat eivät tiettävästi ole vielä torstainakaan päässeet epäillylle tapahtumapaikalle Dumaan. Viivästymistä on selitetty vaikealla turvallisuustilanteella.
Useiden länsimaiden edustajat ovat sanoneet epäilevänsä, että Dumaa hallitsevat Syyria ja Venäjä estävät OPCW:n tutkijoiden pääsyn alueelle tarkoituksella, koska haluavat hävittää mahdolliset todisteet."
Lännen median usein lähteenään siteeraama SOHR voisi tietää Duman kaasuiskusta.
Kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW:n tutkijat eivät tiettävästi ole vielä torstainakaan päässeet epäillylle tapahtumapaikalle Dumaan. Viivästymistä on selitetty vaikealla turvallisuustilanteella.
Useiden länsimaiden edustajat ovat sanoneet epäilevänsä, että Dumaa hallitsevat Syyria ja Venäjä estävät OPCW:n tutkijoiden pääsyn alueelle tarkoituksella, koska haluavat hävittää mahdolliset todisteet."
Lännen median usein lähteenään siteeraama SOHR voisi tietää Duman kaasuiskusta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
SOHR kertoi, että kaasuiskussa kuoli ainakin 58 ja loukkaantui yli 400 ihmistä:
http://www.syriahr.com/en/?p=64272
Kuka maksaa palkkasi?
Mitä se sinulle kuuluisi?
Ei henkilökohtaisuuksia tänne.
Molokki ei osaa käyttäytyä, eihän kysymykseni ollut ollenkaan sopimaton.
Kysymyksesi oli henkilökohtainen ja täysin asiaton. Kummallista, ettet itse sitä sellaiseksi havaitse. Liekö kyse dementiastasi?
Olipa hyvä neuvo, mutta sinuna välttäisin myös idioottimaisuuksia, vai etkö ihan ymmärrä mitä henkilökohtaisuuksilla tarkoitetaan?
SOHR ilmoitti, ettei Syyria tehnyt Douman kloori-iskua.
"SOHR ilmoitti, ettei Syyria tehnyt Douman kloori-iskua."
Ja missä se niin ilmoitti, kun sen omilla sivuilla kerrotaan, että Syyrian hallinto teki Douman kaasuiskun?
"Syria: Dozens reportedly killed in gas attack
At least 58 people, many of them children, were reportedly killed on Tuesday morning by a “toxic gas” attack in northwest Syria, a monitor said.
The London-based Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) reported that an airstrike on the rebel-held town of Khan Sheikhun was responsible for the civilian deaths."
Khan-Sheikhun on Idlibin maakunnassa, ei Itä-Ghoutassa. Khan sheikhunissa väitettiin olleen kaasuisku keväällä 2017. Tosin esim. Opcw on sanonut, ettei se pysty todentamaan Khan Sheikhunin iskun tekijää.
Hemmetti, olet oikeasssa. Tuo uutinen olikin viime vuodelta eikä tältä.
Mutta missä SOHR väittää, ettei Syyria tehnyt Douman kloori-iskua?
Saataa olla, mutta eiköhän tuokin ollut sopimatonta?
Ei ollut. Se oli kysymys, johon sinulla ei ole järkevää vastausta.
Kysyisin kaikkitietävältä molochilta, auttaako valkoiset kypärät- järjestö paikan päällä opcw:tä ja näyttelevät paikkoja kaasuiskun näyttämöllä, vai ovatko hekin jo poistuneet islamistitaistelijoiden myötä paikalta.
"Kysyisin kaikkitietävältä molochilta, auttaako valkoiset kypärät- järjestö paikan päällä opcw:tä ja näyttelevät paikkoja kaasuiskun näyttämöllä, vai ovatko hekin jo poistuneet islamistitaistelijoiden myötä paikalta."
En tiedä, mutta en myöskään ole kuullut, että he olisivat poistuneet paikalta, vaikka Venäjän propaganda sellaista valehteleekin.
Siellä on ihan liikaa toimijoita, eli näitä lavastuksia on ollut suhteellisen helppo toteuttaa....siis moraalittomia ja raukkamaisia tekoja.
Syyrian armeijalla ei ollut mitään tarvetta kaasuiskuun, oikeastaan muuta ei tarvinne selitellä....asia on niin päivänselvä.
Kysykää myös Independent-lehden kokeneelta toimittajalta Robert Fiskiltä sekä saksalaisen ZDF-kanavan reportterilta Uli Gackilta.
Kloori-iskutapus taitaa olla ohi.