Vaan pommitti kohteita joissa arveltiin olevan sotilaskäyttöön tehtyjä kiellettyjä kaasuja. Onneksi ei ollut. Suomalainen tutkija sanoi että jos varastossa olisikin ollut epäiltyä kaasua riittävä määrä, olisi se saattanut surmata koko kaupungin tuulen alapuolella olevan väestön. Kymmeniätuhansia siviilejä.
Nato ei piitannut riskeistä
Hyvänato
23210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Missä suomalainen tutkija on noin sanonut?
Eiköhän se ole aika johdonmukainen päätelmä?
Kysymys kuului, että missä noin oli sanonut. Assad aikoinaan vakuutti, että kaikki myrkkykaasut oli hävitetty... muistatko?
Usa, britit ja Ranska pommitti, ei ole yhtä kuin nato
Nato ei todellakaan osallistunut, tuohon Syyrian kaasuiskun seurauksen atehtyyn iskuun kemiallisa aseita varastoiviin ja valmistaviin kohteisiin.
Tiltu ei taaskaan ymmärrä, mitä NATO on.
Aina kun nato-maat iskevät puolustuskyvyttömiin maihin, pitää asiasta edes mainita.....se on vähintä mitä voidaan tehdä.
Ja nyt viime iskussa kolme nato maata iski itsenäiseen maahan valheellisin perustein....ei hyvää mainosta ja tällaisen kaveriksi Suomea tupataan kiihtyvällä vauhdilla?
Onko Venäjän tukema Syyria mielestäsi puolustuskyvytön maa?
"Aina kun nato-maat iskevät puolustuskyvyttömiin maihin, pitää asiasta edes mainita.....se on vähintä mitä voidaan tehdä."
Tarkoitat, että tiltujen pitää valehdella.
"Ja nyt viime iskussa kolme nato maata iski itsenäiseen maahan valheellisin perustein....ei hyvää mainosta ja tällaisen kaveriksi Suomea tupataan kiihtyvällä vauhdilla?"
Tiltujen jutut muuttuvat tarpeen mukaan. Aikaisemmin Syyria teidän mukaanne ei suinkaan ollut puolustuskyvytön, vaan nöyryytti tuon iskun tekijöitä. Ja perusteita tuolle iskulle väittävät valheellisiksi ainoastaan itse valehtelevat. Suomi tietenkin hakee turvaa rikolliselta naapurimaaltaan, jota johtaa vaarallinen diktaattori ystävällismielisiltä kumppaneiltaan, eli NATO-mailta, jottei hänellekin tulsi mieleen, että Venäjän pitäisi vallata Suomi, kuten sinulle.
Siksi nato ei saakkaan mitään aikaseks. Kaikkien maiden pitää olla yksimielisiä, arvaa onko? Turkki on natomaa. Miksi siis liittyä moiseen sontaläjään?
"Siksi nato ei saakkaan mitään aikaseks."
NATO on saanut paljon aikaiseksi: NATO-maiden alueilla ei käydä sotia.
"Kaikkien maiden pitää olla yksimielisiä, arvaa onko?"
Sitten on, jos joku maa yrittää hyökätä johonkin NATO-maahan.
"Turkki on natomaa. Miksi siis liittyä moiseen sontaläjään?"
Siksi, että NATO-jäsenyys turvaisi meidät rikolliselta naapurimaaltamme, jota johtaa vaarallinen diktaattori. Joka muuten on aloittanut jo parikin sotaa liittoutumattomia naapurimaitaan vastaan.
Näin se aina menee. ERommelikin uhosi miten Syyrian ilmatila on sinetöity ja USA saa turpiin, Israel kanssa. Samalla lailla on ollut Irakin ja Serbian kanssa. Kun sitten on oteltu, huutaa sama trolli että kävivät puolustuskyvyttömän kimppuun. Nyt Syyriakin on puolustuskyvytön, pari kuukautta sitten venäläiset sotilaatkin muuttuivat yhdessä hetkessä puolustuskyvyttömiksi.
Nato-maat ovat iskeneet puolustuskyvyttömiin maihin, kuten Syyriaan jossa tuli turpiin...
Poikkeuksia onneksi on...
Niin siis Syyrialle ja venäläisille tuli turpiin.
Miten perustelet tuon...on siis pakko selventää?
Syyria on puolustuskyvytön, ottaen huomioon kaikki ulkopuoliset tekijät maan sisällä.
Nyt sikäli poikkeustapaus, että Venäjä, Iran valtioina ovat tukemassa maan laillista hallintoa.
Sehän oli sinun mielestäsi voittamaton maa, kun Venäjä tuki ja toimitti uusia IT-ohjuksia. Sitten oteltiin, ja Syyria sai raskaasti turpaansa, ihan kuin venäläiset palkkasotilaat helmikuussa. Savuavat rauniot eikä mitään jakoa panna hanttiin. Joka kerta menee samalla lailla: uhoat että kyllä nyt jenkit tuhotaan jos jotain yrittävät, seuraavaksi valitat että paha USA tai paha Israel hyökkäsi avuttomien parkojen kimppuun.
Niin oteltiin ja noin 77 ohjusta torjuttiin Venäläisellä 70-luvun kalustolla....olihan se voitto.
Hyvänä todisteena siitä että ohjusisku osui ja todella kipeään paikkaan Putinalla on tännekin masinoitu onnettomien selittelijöiden trolliarmeija.
Kiistattomia faktoja asian tiimoilta, De Facto, jotka kuka hyvänsä silmät päässään omaava on kyennyt toteamaan:
-Savuavat rauniot. Isku onnistui täydellisesti.
-Savuavat rauniot. Venäläiskalustolla operoinut Syyrian llmatorjunta epäonnistui täydellisesti.
-Puuttuvat videot alasammutuista Tomahawkeista. Venäläiskalustolla operoinut Syyrian llmatorjunta epäonnistui täydellisesti.
-Puuttuvat kuvat alasammuttujen Tomahawkkien romuista. Venäläiskalustolla operoinut Syyrian llmatorjunta epäonnistui täydellisesti.
- - - - - - - -
Pakko selventää.... missä piileskelee se mainitsemasi "voitto"
Eivät torjuneet yhtään ainoaa. Mukamas torjutuista ohjuksista ei ole mitään todisteita, ei minkäänlaisia kuvia.
Yritä nyt päättää, onko Syyria avuton vai ei.
nato iskee vain diktatuureihin ja saa näihin maihin äänestyskopit, kaikki nämä miljoonat ihmiset ovat siis tapettu vanerikoppoppien takia jota sanotaan demokratiaksi. Äänestyskoppeja ei vaan ole myyty pommitettuihin maihin vielä yhtäkään. Nato on miljoonia turhaan tappanut rikollisjärjestö ja olen ylpeä ettei Suomi ole osa tällaista saastaa.
Äänestyskoppi ei ole todellisen demokratian tae, tämä lienee faktaa.
Milloinkohan se iskee esim. Saudi-Arabiaan, jossa äänestyskoppeja ei tunneta? Maailman kehnoimmat ihmisoikeudet ja demokratia sanaa ei tunnetakkaan. Vai onko kaikki vain sanahelinää? Ai jaa, näytettiinhän siel yks leffa, montakohan naista näki sen?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Saudi-Arabia#Politiikka_ja_yhteiskunta-Arabiaan