työttömyyskorvauksen vero% voi laskea???? Sehän on julmasti 25 %. Kannattaa käydä laskettamassa verotoimistossa jos ei itse osaa sivuilla sitä laskea. Itse kävin viimeviikolla kun jäin työttömäksi ja laski 15 %.
Kukaan ei sulle sitä työkkärissä tai muaalla kerro eikä liitostakaan sanota. Ainakin ansiosidonnainen päivärahanvero laski. Ekasta ottivat 25 % kun en tienny nyt seuraava tuleekin pienemmällä.
Se on laskettu sillä varalla, että ei tule mätkyjäkään.
Kukaan ei sulle sitä työkkärissä tai muaalla kerro eikä liitostakaan sanota. Ainakin ansiosidonnainen päivärahanvero laski. Ekasta ottivat 25 % kun en tienny nyt seuraava tuleekin pienemmällä.
Se on laskettu sillä varalla, että ei tule mätkyjäkään.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taas menee veroprosentit ja ennakonpidätykset sekaisin, ja kyllä asiasta on tiedotettu vaikka miten paljon.
Yleensä+jos+tuota+vero%+on+laskenut+tuosta+kaavamaisesta+25%,+siitä+on+seurannut+mätkyjä+jopa+työmarkkinatuessa..+Moni+kaveri+on+tuosta+"valittanu"..
Mitä+ihmeen+mätkyjä+te+aina+mukamas+saatte.++Jäännösvero+ei+ole+mikään+mätky!++Jäännösvero+on+verovelvolliselle+kuuluva+vero,+kun+ennakonpidätys+ei+ole+riittänyt.+Mätky+puolestaan+on,+kun+verottaja+ei+pidä+verovelvollisen+veroilmoitusta+luotettavana+ja+arvioi+verovelvollisen+tulot.
Työtön+saa+silloin+mätkyjä,+kun+tekee+pimeää+keikkaa,+eikä+ilmoita+tulojaan.++Joko+olet+täysi+dille+ja+et+ymmärrä+verotuksesta+mitään+tai+teet+pimeää+keikkaa+jatkuvasti,+jos+saat+mätkyjä+työttömänä.
Ennakonpidätysprosentti+ei+ole+mikään+lopullinen+veroprosentti.+Ennakonpidätysprosentin+voit+pienentää+vaikka+5%+ja+maksat+sitten+lopullisen+verotuksen+valmistuttua+mahdollisesti+jäännösveroa,+ellei+maksamasi+veroennakko+riitä.+
Minulla+itselläni+on+ennakonpidätysprosentti+nyt++vain+5%,++maksan+sitten+jäännösveroa,+jos+verovähennykset+eivät+riitä.+++Mätkyjäkin+olen+saannut+yli+30+vuotta+sitten,+kun+verottaja+piti+ilmoittamaani+tuloa+liian+pienenä+ja++sain+sen+seurauksena+kunnon+mätkyt.++Sain+hieman+valittamalla+niistä+mätkyistä+pois,+mutta+suurin+osa+piti+maksaa.++++Ja+valittaminenkin+on+oma+prosessi,+se+ei+ole+mikään+tekstiviestijuttu+tai+aijai+aijai,+vaan++valitus+tehdään+verottajalle+tietyin+muotoseikoin+ja+määräajassa.++
Työttömän+kannattaa+tarkistaa+ennakonpidätysprosentti,+jos+on+tiedossa+vähennyksiä+omaan+verotukseen.++Työttömälläkin+on+mahdollisuus+aika+moneen+verovähennykseen.