On sitten Suomen suurin aurinkovoimala.
https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/nurmoon-nousee-megaluokan-aurinkovoimala-24-000-paneelia-tuottaa-6-mw-6719690
Nurmoon 6MW aurinovoimaa
13
2742
Vastaukset
Myös Pohjoismaiden suurin aurinkovoimala!
Pistän maininnan tuosta keskusteluun, johon on kerätty aurinkosähköön sijoittaneita yrityksiä.- realistista
"Valmistuttuaan runsaan kolmen hehtaarin pinta-alan kattavan paneeliston lasketaan tuottavan sähköä vuodessa 5400 megawattituntia, mikä on viitisen prosenttia tehtaan tarvitsemasta sähköstä."
Aika realistinen odotus 6 MW:n aurinkovoimlasta. Monesti näkee paljon utopistisempia laskelmia.
Uutisen kommenteissa on luettavissa myös varsin realistinen laskelma takaisinmaksuajalle :
36 vuotta jossa ei ole vielä huomioitu rahoitus-ja huoltokuluja .- Bisnesmiäs
Olisi mielenkiintoista tietää, millä perusteella yritys tekee investoinnin, joka näyttää noin huonosti kannattavalta. Onko yhteiskunnan rahat mukana tässäkin, vai miksi uihmeessä?
- realistista
Bisnesmiäs kirjoitti:
Olisi mielenkiintoista tietää, millä perusteella yritys tekee investoinnin, joka näyttää noin huonosti kannattavalta. Onko yhteiskunnan rahat mukana tässäkin, vai miksi uihmeessä?
Yhteiskunnan tuki 40% lyhentää takaisinmaksuajan 22 vuoteen jos ei oteta huomioon korko- eikä huoltokuluja. Sitten paneelit onkin kaputt. Rahallinen tulos on siis puhdas nolla jos sitäkään. Kyse lieneekin enempi mainonnasta yhteiskunnan kustannuksella.
- Aurinkomainos
Rahallinen tulos on puhdas nolla aurinkovoimalan omistajille ( jos sitäkään. Yhteiskunnalle rahallinen tulos on pahasti tappiollinen.
- imagoylös
Imagonkohennusvoimaa tämä on!
- kiitosKepu
Viherpesuvoimala joka ei todellisuudessa tule olemaan koskaan taloudellisesti kannattava investointi - johon verovaroja palaa monta miljoonaa. Kiitos hallituksen järjettömän tukipolitiikan,
- nam.röyh
Siinä saa kasvissyöjät nieleskellä kun lihansyöjät alkavat tuottamaan aurinkosähköä. Ympäristöteot eivät näe aatteellisuutta.
- viherpesua
Eikä tuo edes ole mikään ympäristöteko, jos näkee kokonaisuuden.
Tuskin aurinkopaneelit elinaikanaan tuottavat saman verran energiaa, mitä niiden valmistamiseen on kulutettu, mutta kiinalainen hiilienergia on halpaa, eikä piiput näy tänne asti... - viherpesua
viherpesua kirjoitti:
Eikä tuo edes ole mikään ympäristöteko, jos näkee kokonaisuuden.
Tuskin aurinkopaneelit elinaikanaan tuottavat saman verran energiaa, mitä niiden valmistamiseen on kulutettu, mutta kiinalainen hiilienergia on halpaa, eikä piiput näy tänne asti...Suomi on puhdas maa, mutta sitä moni ei ymmärrä, että kaikki Kiinasta tuleva halpatavara on tuotettu erittän saastuttavaa energiaa käyttäen. Energiaa ei säästetä, koska se on siellä halpaa, eikä päästöihin kiinnitetä mitään huomiota.
Paras ympäristöteko olisi olla ostamasta tätä kiinankuraa ja suosia suomalaista. - yllätysyllätys
Yllätyin - tälläkin palstalla on järkeviä ja ajattelevia ihmisiä.
Ostamalla Kiinan kuraa tuemme mm. kivihiilin energiatehotonta käyttöä - ilman todellisia päästörajoituksia tai vähennyksiä. Suosi Suomalaista on todellinen ympäristöteko.
Kiinan kaivosteollisuus ei kestä edes alkeellista ympäristötarkastelua, lähin joki tai laakso tuntuu olevan se paikka johon kaikki moska kipataan - ympäristö lainkaan välittämättä.
- mökkisähköpiperrystä
On täysin käsittämätöntä, että edes faktatieto ei mene perille näille auringon polttamille pösilöille. No, tästähän linkistä (alla) tuota tuoretta tietoa taas kerran on tarjolla. Viherpipertäjien kannattaa erityisesti vertailla tuuliropelien ja auringon valohoidon määriä vaikkapa vain Ruotsista ja Venäjältä tuodun sähköenergian määriin.
Pipertäjien kannattaa selvittää esim. Venäjän meille myymän sähkön alkulähteet. Voin vakuuttaa, että tuulesta ja auringosta ei ole peräisin - ei Ruotsissakaan.
Suomen sähkön nettotuonti oli 12 kuukaudessa 20 295 gigawattituntia. Aurinkovoiman tuotto oli samana aikana peräti 24 GWh ja tuulivoimatuotanto 4929 GWh. Yhteensä siis vain vajaa neljännes, 24 %) pelkästä nettotuonnista.
https://energia.fi/files/1409/a_pikatilasto_maaliskuu.pdf - joko-raumapeilit-läjässä
Että 5400 megawattitunnin vuosituotannosta unelmoi joku nurmolainen 6 megawatin yhteisteholla. Olisi peräti 10,3 % käyttökerroin.
Nurmon kennosto kuuluu työ- ja elinkeinoministeriön energiahankkeisiin, ja investointi sai peräti 40 prosentin tuen, joka on 2,7 miljoonaa euroa. Aika arvokkaita megawattitunteja jo etukäteen!!
Onko Raumalle joku puuhastelemassa edelleen sitä 8,7 MW:n ja 26800 paneelin kennostoa, jolle joku huuhelo ennusti peräti 10 500 MWh vuosituotantoa ja niin ollen peräti 13,8 % käyttökerrointa? Vai putosiko pois rahanpuutteen vai ylimitoitetun tuotantopropagandan takia?
Nurmossakin ilmeisesti paistaa tosi rankasti aurinko, koska sinne ennustetaan kennostolle peräti 10,3 % käyttökerrointa. Ja tosi energiapihit tehtaatkin siellä tuntuu olevan.
Haminan Mäkelänkankaalla oli 2016-2017 vuosituotannon käyttökerroin 9,4 %, Helsingin Suvilahdessa 8,6 % (2015-16) ja Loimaan Sallilassa 9,2 % (2016- 3/2018).
Yhdessä Suomen lämpimimmistä kaupungeista, Lappeenrannassa sikäläinen teknillinen yliopisto raapi omilla aurinkokennoillaan vuosituotannossa 7,0 % käyttökertoimen (2017).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702071
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371455Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634