Aivan tyhjä poliitiikko. Ryttää autoja ja viinapäissä käy naisten kimppuun. Tuollaisiako Suomi tarvitsee?
Mitä Hakkarainen on saanut aikaiseksi?
Hukkahakkis
143214
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ihan yhtälailla, kuin vaikkapa Abdirahim ”Husu” Hussein Mohamedia.
Hakkarainen on saanut pillerisuvakit vauhkoksi, merkitys kansantaloudelle on mittamaton.
.
Teuvo valitaan uudelleen, mutta suvakeista suuriosa joutuu te-keskusten aktiivitoimien kohteeksi.
Kerännyt itselleen kunnioitettavan taksilaskun
Dokaillut ja mokaillut
Nyt vielä tymäkät syytteet onnistunut hankkimaan
Ei kai se sentään naista ole lyönyt, kuten Häkämies?
Tenu-Teuvo on kuristanut.
Sinisten uuvattien höpinää.
Puikulapää sinisistä on saanut kaljapäissään trollittamisen päälle.
Sipilä on sentään saanut jotain aikaiseksi. Tuhosi Suomen.
Mitä se sen koko puolue on saanut aikaiseksi? Ölinää ja mölinää.
Iltalehti julkaisi kolme vuotta sitten lukuja ulkomaalaisten tekemistä rikoksista. Tutkimusjakson aikana Suomessa asui 7 500 somalialaista, joita tuomittiin rikoksista 150 kertaa. Se tarkoittaa, että Suomen somalialaiset tekivät 0,02 rikosta yhtä somalialaista kohti. Vertailun vuoksi mainittakoon, että saman ajanjakson aikana eduskunnassa istui 37 perussuomalaisten kansanedustajaa, jotka tuomittiin rikoksista 2 kertaa. Se tarkoittaa, että perussuomalaiset kansanedustajat tekivät 0,05 rikosta yhtä kansanedustajaa kohti.
Ainakin työllistänyt viranomaisia ja saanut paljon palstatilaa.
Tuskin tulee enää valituksi mutta saa sopeutumiseläkkeen.
Mitä jutta urpilainen on saanutkaan aikaiseksi tämä sosiaalidemokraatti.
Hakkarainen on kulttihahmo Hondurasissa
Rasistiksi leimattu kansanedustaja Teuvo Hakkarainen on Hondurasissa kultti-hahmon asemassa.
Hänen entinen sahansa on myyty huumejengeistään tunnettuun kehitysmaahan.
Hakkaraisen sahateollisuuden mallia on kopioitu Hondurasin ja Nigaraguan sahoilla. Kansanedustajana Viitasaaren mies neuvoo suomalaisia päättäjiä, miten kehitysyhteistyörahat eivät häviä poppaukkojen taskuihin.
Maineensa Hakkarainen loi 1990-luvun alkupuolella, jolloin hän möi vanhan sahansa Hondurasiin. Sitten suomalaissahuri kävi vapaaehtoistöinään kymmenkunta kertaa kouluttamassa paikallisista pyörösahojen teroittajia ja käyttäjiä. Hakkarainen arvosteleekin perinteistä kehitysyhteistyötä tehottomaksi.
- Kehitysyhteistyön nimissä lähetään usein kalliita koneita köyhiin maihin. Niille käy usein kuin venäläisille panssareille, ruostuvat paikoilleen. Koneiden käyttäjille pitää opettaa perustaidot ja kuinka vempaimet huolletaan, neuvoo Hakkarainen.
Hakkaraisen asiantuntemuksella Hondurasin sahalle hankittiin varaosia ja työkaluja Suomesta.
- Järjestelmän pitää toimia investoinnin jälkeenkin. On huolehdittava, että poppaukot eivät pilaa koneita. Kävin itse valvomassa Väli-Amerikan poikien touhuja, etteivät kehitysrahat mene korruptoituneen koneiston taskuihin.
"Jokainen tuntee"
Väli-Amerikassa 13 vuotta ollut ulkoministeriön tekninen maajohtaja Matti Kontro tutustui Hondurasissa Hakkaraiseen. Kontro sanoo, että harva tietää, miten tunnettu henkilö Hakkarainen on Väli-Amerikassa.
- Jokainen sahamies Hondurasissa ja Nicaraguassa tuntee Hakkaraisen. Milloin tahansa hän tuleekin Väli-Amerikkaan, miehelle tarjotaan ilmainen ylöspito. Paikalliset ihastuivat Hakkaraisen kansanomaiseen tyyliin ja huippuluokan ammattitaitoon.
Kontro sai puhelinsoiton Hondurasista, kun Hakkaraisesta tuli kansanedustaja.
- Puheet Hakkaraisen rasismista olivat kantautuneet Hondurasiin asti. Paikalliset ystävät soittivat, että jos Hakkarainen on rasisti, ei ulkomaalaisilla Suomessa ole mitään hätää.
Kontro sanoo, että Suomi saisi ottaa oppia Hakkaraisen kehitysyhteistyömallista.
- Viitasaaren miehen sahakaupoissa ei ole tuhlattu valtion rahoja. Pääomat ja osaaminen siirtyivät yritykseltä yritykselle.