Jumala muodostaa selkärangan

wind-

jokaiselle ateistille tärkeitä asioita elämässä ovat
esim. luonto, musiikki jne. Ateistisen ihmisen elämää
eivät nämä asiat manipuloi millään tavalla, koska ne ovat
luonnollinen osa ihmisen elämää.

Samoin on uskon kanssa.

17

3877

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkisyitä

      Tiivistit hyvin sen, miten suurin osa kristityistä varmaankin ajattelee. Silti,herää kysymys, miksi niin monilla on tarvetta uskoa Jumalaan. Onko meillä psykologinen tarve kuvitella itsellemme rakastava isä/äitihahmo, joka suojelee meitä sen jälkeen, kun omat biologiset vanhempamme eivät sitä enää kykene tekemään?

      • Yksi tekijä lienee myöskin aivojemme taipumus taikauskoisuuteen. Sitähän esimerkiksi kristinusko on, kun siitä poistaa kaiken sälän ympäriltä: ihminen uskoo, että toimimalla jollain tietyllä tapaa hän saa suosionosoituksen kuvittelemaltaan uskomuksensa kohteelta. Ehkä asia menee jopa niin syvälle aivojen fysiologiaan, että uskovaisen aivojen palkitsemisjärjestelmä aktivoituu tietyntyyppisestä uskovaisen käytöksestä - uskovainen ikään kuin addiktoituu uskovaiseen käytökseen?


      • marathustra kirjoitti:

        Yksi tekijä lienee myöskin aivojemme taipumus taikauskoisuuteen. Sitähän esimerkiksi kristinusko on, kun siitä poistaa kaiken sälän ympäriltä: ihminen uskoo, että toimimalla jollain tietyllä tapaa hän saa suosionosoituksen kuvittelemaltaan uskomuksensa kohteelta. Ehkä asia menee jopa niin syvälle aivojen fysiologiaan, että uskovaisen aivojen palkitsemisjärjestelmä aktivoituu tietyntyyppisestä uskovaisen käytöksestä - uskovainen ikään kuin addiktoituu uskovaiseen käytökseen?

        Uskovaisuus myös auttaa joitakin pitämään motivaatiota elämässä silloin kun elämä vaikuttaa epäoikeudenmukaiselta, vaikkakin uskonnot ovat tietyissä tilanteissa huomattavasti lisänneet sitä.

        Todennäköisesti uskonto ilman erilaisuuden tuomitsemista voisi tuoda näillekin ihmisille sen kaipaamansa "turvan" (vaikka se perustuisi plaseboon) ilman että haittaisi muita ihmisiä. :)


    • kevytrakenne

      "Jumala muodostaa selkärangan"

      Mutta hyvänen aika sentään, sehän on sitten kuin ilmaa vaan.

      • wind-

        Monet palstan uskovaiset tosin ovat selkärangattomia, viiniiin.meniviä.lieroja joille oma
        taivaspaikka on kaikkein törkein(seksifedistejä heillä on myös)


      • 12____13

        Amen, pakko sanoa : olet oikeassa! : D


    • wind-

      Pilatkaa hyvä avaus. Harvoin täällä käydään nykyisin.

    • Molo-Molo

      Jokainen hihhuli luulee saaneensa uskomaltansa jumalalta ajatustenlukukyvyn. Ei ole saanut.

    • wind-

      Jumalan läsnäolo on ikuinen pankkitili. Se ei koskaan lopu kun pääset liitoutumalla.
      Asiat eivät toteudu sivusta neuvomalla. Asiat toteutuvat oman sydämen kautta ja
      sen jälkeen maallinen menettää kaiken. On tietysti hyvä sanoa, kun pankkitili pullistelee
      ettei mahdu enää rahaa tilille vaikka enteriä painaa. Kuitenkin. Rikkaat ihmiset ovat
      usein myös hengellisiä. Varsinkin äkkirikastuneet. Jokainen on laulun arvoinen.

      • 1nastamuumio

        Helpompi on rikkaan kamelin päästä taivaaseen kuin köyhän hihhulin (vanha viidakon sanonta).


      • wind-

        erottakaa hihhulismi, älykkäästä uskosta. Ihminen voi olla myös on itseoppinut
        eikä toisten manipuloitava. Tiedemaailmassa saavutetaan protonien yhteen törmäystä
        mutta on mahdotonta saavuttaa Jumalaa. Saippua ammeessa. Eli ihmisen ymmärrykselle on annaettu mahdollisuus kokea ääretön.


      • einiinmitään

        "erottakaa hihhulismi, älykkäästä uskosta."

        Mahdotonta, sillä ne näkymättömät mielikuvituskaverit eivät konkretisoidu oleviksi yhtään sen enempää fiksullakaan uskovalla ja todisteetkin jumalastaan ovat täsmälleen samat kuin hihhulilla, eli ei koskaan yhtään mitään. Vain se "kiva fiilis" joka on todisteena arvoton, koska samaisen kivan fiiliksen voi esittää kuka tahansa, eikä se ole millään lailla mitattavissa tai arvioitavissa tai verrattavissa.

        "Vain kaksi asiaa ovat äärettömiä - universumi ja ihmisten typeryys, enkä ole ensimmäisestä aivan varma." - Albert Einstein.


    • Titi-tyy

      Luonto on persoonaton, ja joillekin (vihreä liike?) se voi olla jopa palvonnan kohde, epäjumala, Mutta se on persoonaton.

      Uskovaiselle Jumala on persoona, johon hän on yhteydessä, jonka kanssa hän voi kommunikoida.
      Siinä on valtava ero verrattuna persoonattomaan luontouskontoon. Mutta ateisti ei tätä käsitä, ateisti on auttamattomasti kristinuskon ulkopuolella.

      • Ja kristitty on auttamattomasti ateismin ulkopuolella. Ihminen voi oikein hyvin elää täyttä elämää ilman persoonallista jumalaa tai Jumalaa.


    • MyOwnTaste
    • Eikiitosjeesus

      Jumala uskovaisen selkärankana, vahva ja väkevä kuin hyytelö.

      • Coitusinteruptus

        Halvempaa kun uskiksen selkä kantaa, kun mielikuvituskaveri jeesaa.
        Jos ei jeesaisi, niin mitkä olisi terveydenhoidon menot?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      136
      1393
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      262
      1297
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1078
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1034
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      920
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      43
      881
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      825
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      792
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      756
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      750
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      733
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      696
    13. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      28
      690
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      643
    15. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      534
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      534
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      524
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      507
    Aihe