700 000 koiraa ja jätöstä tulee n. puolikiloa vuorokaudessa (vetokoirat) . Ulkoiluttajat siivoaa n.10% talteen. Taajaminkin siis riittää ulostetta, rikolliset ei jätösten kerääjät saa jatkaa ympäristön saastuttamista ilman mitään sanktioita.
Rikolliset koirien omistajat
toivon.muutosta
102590
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Enemmänkin inhottaa suomalaiset paskapäät jotka valittavat ja vittuilevat joka pikkuasiasta tämä kertookin näiden mielenterveysongelmista enemmin...säälittävää mutta totta.
Tiedän kymmenittäin ihmisiä joilla on koira taikka useampi, yksikään heistä ei ole normaali.
"3) pidettävä huolta siitä, että koiran uloste ei jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa."
Suosittelen toimintaani koskapa sotkea saa, särjen aina lasipullot, lasipurkit jätösten kohdelle. Löydettyäni jätöksen kivetykseltä tms, niin silloin särjen useamman ja kerään talteen ja myöhemmin toimitan pientareille. Tämä tekee hyvää myöskin irrallaan oleville koirille.
Tyypillinen suomalainen insinörtti evp...vahingonilo on ainut millä elää...oletko ajatellut mennä lääkäriin?
Vaimoni on eläinlääkäri, yksityinen. Olisikohan valmista teräväreunaista lasimursketta myytävänä Suomessa, olisi siistimpää ja helpompaa kun ei tarvitsisi rikkoa kaikkea lasia, keräys pisteistä löytyy ihan kivasti. Asian toinen puoli on taasen on se, että lasin värin voi valita vuodenaikojen mukaan, sopii naamioituu paremmin.
Kokeileppa spreijata ja siten naamioida lasit maahan. Itse käytän tätä tyyliä, talvisin yliveto, varma että yllätyt. Oman koirani vei loiset joten olen Fifille velkaa sen, että jätöstehtailijat saavat myös tuta.
Tulee kieltää koiranomistajilta pääsy ympäristöhaittojen takia.
Minkä takia jotkut paskattavat koiransa keskelle pyörä/kävelytietä?
Miten olisi kakkakepponen aamiaiseen?
Huoltomiehillä on yleisavain :D
Monelle koira on kuin perheen jäsen. Tämä johtaa siihen¨, että kanssaihmisten huomioiminen unohtuu.