Aktiivimalli tosiaan lisää työllisyyttä!

Kelaan palkattiin sata uutta työntekijää aktiivimallin seurauksena.
5105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

työllistin 5 postinkantaja. yksi ja sama asia ja 5 eri virkailijan lausunto ja kusti polki kirjeen luukusta kotiin.

Äänestä

Minulle soitti TE-toimiston virkailija ja penäsi työllistymissuunnitelmaa. Sanoin että olen pari viikkoa aiemmin sen TE-toimiston sivulla täyttänyt, ja kertonut että aktiivimallin vaatimus täyttyy heti kun lumi lähtee ja pääsen kesäkauden töihin. Virkailija sanoi että halusi vielä varmistaa, että asia on kuten olin sunnitelmaani täyttänyt.

Minusta homma haisee kyttäykseltä ja ihmisten tahalliselta ahdistamiselta tilanteissa joissa siihen ei ole tarvetta. ...Oliko tässä joku työllistetty shabotoimaan ihmisten haluja hankkia töitä? Sen verran vitutti, että vaikuts oli juuri se.

Äänestä
  • Haluavat kyykyttää ja ovat helvetin olevinaan suuresta vallastaan. Ovat narsisteja joilla taipumus sadismiin.

    Äänestä

  • Insinöörejä on ryhtynyt kausitöihin siivoojina ja tarjoilijoina, kun muuta ei ole ollut tarjolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeToimiiSittenkin kirjoitti:

Kelaan palkattiin sata uutta työntekijää aktiivimallin seurauksena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu