C5 kaasuneste vs rautajouset

Kaasunestettä_päässä

Olen ollut aina kiinnostunut kokeilemaan siis omistamaan citikan hydraulijousituksella. C5 oli ilmeisesti viimeinen malli, johon tätä tehtiin. Eli alkaa aika loppua, jos vielä joskus haluan sellaisella ajaa. Nyt olisi uusi käytetty auto hakusessa ja lähdin citikoita etsimään nettiautosta, mutta kas kun kävi ilmi ettei juuri yhdessäkään ilmoituksessa mainosteta jousituksesta mitään. Ja kun kuulemma bensiinimallit tahtovat järjestään olla rautajousilla ja juuri bensiinimallin haluaisin, niin tulikin tenkkapoo.

Mistä tietää onko autossa kaasunestejousitus vai perinteinen? Jostain luin, että käsijarrukahva kuvissa viittaisi rautajousiin, mutta jos näin on, niin melkein kaikki myynnissä olevat mallit tuntuvat olevan sellaisia. Eli missä ne oikeat C5:set lymyävät ja miten ne tunnistaa?

2

772

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C5Tourer

      Hydraulijousitetun erottaa kuvista käsijarrukahvan ja vaihdekepin välissä olevasta korkeudensäätimen napeista. Rautajousisessa ne puuttuvat.

    • minälöysin

      Ehdottomasti kaasuneste jousituksella! Katseleppa exclusive malleja niissä pitäis löytyä tuo parempi jousitus. Helpoin tapa tunnistaa kuvista, cromilista sivu ikkunoiden alla ja takapuskurissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe