Äärijärjestö Isisin Syyriasta pakenevat johtajat pyrkivät liittoutumaan afrikkalaisten ääriryhmien kanssa saadakseen aikaan uuden maahanmuuttoaallon Eurooppaan, sanoo YK:n Maailman ruokaohjelman (WFP) johtaja David Beasley. Asiasta kertoo The Guardian.
Etelä-Carolinan entinen republikaanijohtaja David Beasley puhui Brysselissä kaksipäiväisessä Syyria-kokouksessa, jossa hän sanoi Guardianin mukaan, että Euroopan on herättävä huomaamaan Isisin strategia Sahelin alueella. Hänen mukaansa Isis on yhdistänyt voimansa al-Qaidan ja Nigerian Boko Haramin paikallisten terroristiryhmien kanssa käyttääkseen ruokapulaa rekrytointivälineenä ja tapana työntää miljoonia afrikkalaisia kohti Eurooppaa.
– Olette menossa kohti samanlaista tilannetta kuin pari vuotta sitten, paitsi että muuttoliikkeen joukossa on enemmän Isisin ja ääriryhmien soluttautujia, Beasley sanoi Guardianin mukaan.
Beasley kehotti EU:ta ja kansainvälistä yhteisöä myös huomaamaan, että Syyrian kohdalla oli kyse 20 miljoonasta asukkaasta, kun taas Sahelin alueella asuu 500 miljoonaa ihmistä.
ISIS OHJAA MUUTTOAALTOA KOHTI EUROOPPAA
AVAAKOSUOMIRAJANSA
0
381
Luetuimmat keskustelut
- 402566
- 521026
- 66911
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t53837Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227773T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin10694Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️60664- 49634
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81607- 65603