Iloitse morsian, aviota tuntematon. Jumalanäidin ikuinen neitsyys. Miksi on tärkeää pitää kiinni ajatuksesta, että Jumalanäiti oli neitsyt ennen Jeesuksen syntymää, tämän syntyessä ja syntymän jälkeen? Sehän on fysiologisestikin jo mahdotonta säilyttää immenkalvo ehyenä, jos alateitse synnyttää lapsen. Hän myös eli yhteiselämää Joosefin kanssa ja Jeesuksen sisaruksista on mainintoja. Heidät on kuitenkin haluttu selittää "Jeesuksen serkkuina", koska siihen aikaan serkkuja saatettiin joskus kutsua jopa sisaruksiksi. Mariologiaa tuntevat voisivat avata tätä asiaa. Eikös avioliittoon kuuluva seksi ole jo Paavalin aikana vapautettu syntisyydestä, parempi naida kuin palaa?
Neitsyt Marian ikuinen neitsyys
Siunattuoletsinä
6197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö neitsytmyyttiin uskovien ole kovin hankalaa ajatella, että marian äiti ilmeisesti kuitenkin harjoitti miespuolisen kanssa sukusolujen vaihtoa ja vieläpä ponnisti tuosta sukusolujen vastaanottoaukosta marian maailmaan?
Vai onko partenogeneesi marian suvussa kulkevaa perimää? Väitetyn jeesuksen olisi kyllä silloin pitänyt olla naispuolinen, koska Y-kromosomeja jakavat vain urospuoliset.
Löytyy kysymykseesi vastaus ja mielestäni aika kattavasti.
tuosta linkistä.
http://mariatta.omasivu.fi/maria-kirja/
Alkuperäiskäsikirjoituksessa on ilmeisesti tarkoitettu "neitsyellä" nuorta naista yleensä lähtemättä sen tarkemmin spekuloimaan onko neito korkattu tahi ei.
Väärinkäsityksistähän ne parhaimmat legendat syntyvät. ; )
Kirkko ei tunne paholaista, siksi asiat miellettiin ahdasmielisesti. Nait tai et, kummastakin saa tehtyä paholaisen palvontaa. Periaatteessa raja menee siinä, että mikä on luonnotonta ja ei kansaa palvelevaa, on nk. paholaisesta.
Itse määrittelen satanismiksi mm. Suomen koulujärjestelmän ränsistyneisyyden, kun vanhoilliskommunistiseen tapaan kaikki on sekoitettu, sen, että afrikasta tuodaan porukka tänne, ja sen, että islamille annetaan valtaa, johon mm. kuuluu eläinuhreja ja jatkuvia kumarruksia.
Lisäksi joidenkin uskovien tekopyhyys on samaa kastia. Ei olla henk.kohtaisen uskon takia, vaan saamassa kunniaa porukalta ja "oikeauskoisena" tuomitaan muita.
"Miksi on tärkeää pitää kiinni ajatuksesta, että Jumalanäiti oli neitsyt ennen Jeesuksen syntymää, tämän syntyessä ja syntymän jälkeen?"
Koko tuo oppi on harhaoppia ja heresiaa pahimmasta päästä.
Hedelmöittyminen vaatii munasolun ja siittiön. Siinä mikään pyhä puhe riitä.