Jäteöljyn ja vanhan bensan sekoittaminen

Tollopeloton

Eli voiko jäteöljypönttöön kaataa vanhentunutta bensaa? Parin vuoden välein 20 litran jäteöljypönttö täyttyy. Muodostaako nuo jotain vaaraa keskenään aikojen saatossa?

10

2319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mokottaja

      Mitäs se sellainen vanhentunut bensa on ???? :)

    • turhaahukkaamista

      Osta 5l verran uutta bensaa. Sitten sekoita siivilän läpi tuo vanha bensa uuden bensan joukkoon. Näin voit käyttää vanhan bensan loppuun.

    • JäteoljytankkiMullakin

      Jos haluat todella hävittää vanhan bensan, se sekoittuu kyllä jäteoljyyn. Ainoa vaara on vain bensan syttymisherkkys. Toimita siis seos jäteoljykeräykseen pikaisesti. Bensasta haihtuu kesällä hienompia jakeita ja talvella/syksyllä voi kostua, siksi sitä ei tule säilyttää vuosia.

    • blandaus

      Polttoöljyn sekaan niin mökki lämpenee samalla soossilla!

    • aikustuhanJo

      Vanhasta bensasta on palavat jakeet haihtuneet ja se on hyvin öljymäistä ! Jos se on vanhaa . Epäilen että haaskaat käyttökelpoista ?

    • Alottaja

      "Vanhentuneella" bensalla tarkoitan bensaa, joka ei toimi ruohonleikkurissani enää talven jälkeen. Parina edellisenä keväänä sama juttu käynyt. Laittanut edellisvuoden bensaa tankkiin, toimii jonkin aikaa ja sammuu. Käyntiin ei tahdo saada millään. Vasta kun saa kaasarista vanhat pois, ja uutta bensaa tilalle, niin taas menee. Voishan tuo vanha ehkä mennä uuden mukana.

      • tättärääpippijuu

        Ruohonleikkuri pitää syksyllä "sammuttaa" niin, että antaa käydä tankki ja kaasutin tyhjäksi, siis niin kauan että itsekseen sammuu. Viisitoista vuotta olen mökillä noin tehnyt ja aina on eka nykäisyllä käynnistynyt, "vanhaa" bensaa tankkiin kaadettuani.


    • Motonomi1

      Vanha bensa palaa hyvin auton moottorissa. Lasken keväisin syksyllä täytetyn moottoripyörän tankin tyhjäksi ja kippaan sen auton tankkiin tuoreen bensan joukkoon. Hyvin toimii. Sitten mopoon uutta bensaa niin säästyy monelta murheelta.

    • OnHyväOlla

      Ei se mitään räjähtävää seosta tee, mutta aina on oma vaaransa.
      Omasta kokemuksesta. Laitoin vanhaan vesikaivoon, johon oli kaadettu vuosia ennen 100 litraa betonia maaleja ym., ja sitten kaatelin öljyjä ehkä 50 litraa ja myöhemmin 10 litraa bensaa. Noin 6 kk kuluttua syksyllä laitoin risuja ja heitin palavan tulitikun perään. Koko kaivokoppi lensi pari metriä ja minä kaaduin, onneksi ei tapahtunut mitään pahempaa.

      Kyllä bensa on aina vaarallista, pitäis antaa ainakin haihtua jatkuvasti, ettei sulje astiaa. Ja varmaan on vaarallista varsinkin kesäkuumalla. Se on ain joka ei varoita yhtään etukäteen. Kuinka monta autoa on palanut kun on käytetty tavallista hehkulampullista lamppua remppahommissa ja sitten lamppu "kilahtanut" väärään aikaan, ehkä satoja.

      tapahtui noin 1962

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      53
      972
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      281
      908
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe