Onko puna-ahventa, -kampelaa?. Punajuuria, punariisiä, punasipuleita, punakaalisalaattia ...?
Juomana punaista rosé-samppanjaa?
Mitä vapuksi pöytään olette varanneet?
13
302
Vastaukset
- nam
Mökillä syödään affenta ja haukea.
Pilkillä ollaan täällä Lapissa.
Kohta alkaa kalojen käryyttäminen hangella ja sitten hiihtämään tunturiin.
("Missä se on se lynksin kelkka, lynksin kelkka"?
"Laila löi Leilaa....") - jamaidolla
Läskiä eri muodoissa päivästä riippumatta. tomaattia, tuoretta kurkkua ja porkkanaraastetta joka päivä myös.
- tunkkaistasokerimössöä
Miksi markettien patenttikakut ja tortut ovat aina niin äiteliä ja tunkkaisen makuisia? Leipurit eivät osaa luopua perinteistä ja tehdä raikkaanmakuisia leivonnaisia.
- Mbcvv
Leipurit eivät todellakaan osaa tehdä kunnon leipää. Leipätaikaan sekoitetaan siirappia, porkkanaa, lanttua ym. Leipään kuuluu jauhot, vesi, nostatusjuttu ja vähän suolaa, rapea pinta ja sisältä kuohkea. Tässä resepti.
- jokataikinassa
Olen myös yksinkertaisten reseptien kannalla. Joka taikinassa on nykyisin niin paljon kaikkea, että lopputulos on syömäkelvoton.
Vappumenusi näyttää hyvältä. Siitä ei puutu kuin punaiset nenät. Hyvää ruokahalua ja vappua!
- LäskiTirisee
Meillä on takapihalla rinteessä avotulella puna-anttia vartaassa.
- vanha.viisaus
Ken ei töitä tee sen ei syömänkään pidä.
- Yritystukiloinen
Meillä ei mitään muta kuin sipilän ja keskustan leikkausmalli kavioita päivälliseksi.
Kyllähän rikkaiden ksnnattaa herkutella kun on verovaroin saatu maataloustukea ja yritystukea.
Eipä köyhä saa työssäkäymis ja pks lisää yhtään- JokuMuuEhkäLuki
Olisi varmaan kannattanut käydä koulua edes sen verran, että olisit oppinnut kirjoittamaan. Voisi olla tuen tarvekin pienempi.
JokuMuuEhkäLuki kirjoitti:
Olisi varmaan kannattanut käydä koulua edes sen verran, että olisit oppinnut kirjoittamaan. Voisi olla tuen tarvekin pienempi.
Oisit ite hankkinu vähempi kirjalukeneisuutta, niin pakotettu ylimielisyytesi ei pilaisi nautintojasi.
- Punik
Punikkitattiahan mie kaivoin pakkasesta juhlan kunniaksi. Sen syönpi punakaalipetiltä punaviinin kanssa. Rose män jo lounasta suunnitellessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181