Lapsesi tulevaisuus?

Haluatko sitoa lapsesi kahteen mirokieleen suomeen ja ruotsiin? Tuntuisiko paremmalta, jos lapsesi osaisi EU:n johtavaa kieltä eli saksaa?
21395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei mulla oo mitään lapsia.

Äänestä

Mullapas on ja ihan hyvin oon tullu niitten kanssa juttuun. Ihan tällä Suomen kielellä.

Äänestä
  • Ootte sitten aika erikoinen tapaus koko sakkinne?

    Äänestä

  • Ei muita kieliä tarvita, kuin suomi ja ruotsi. Penskatkin pysyy paremmin kotimaassa, kun ei kerta ymmärrä mitään turhia EU-alueen kieliä. Jos lapsi teininä tai nuorena aikuisena haluaa ulkomaille lomailemaan, niin kyllä risteily Tukholmaan riittää ja siellähän voi sitten käyttää tätä kansainvälistä ruotsinkieltä!

    Äänestä

He puhuvat suomea, ruotsia, saksaa ja englantia. Lisänä kaksi puhuu venäjää ja ranskaa.

Äänestä
  • Jaa, puhuuks kukaan niistä Kiinaa tai Afganistaniaa?

    Äänestä

  • KielitaidoistaUtelias kirjoitti:

    Jaa, puhuuks kukaan niistä Kiinaa tai Afganistaniaa?

    Ainakaan eivät vielä puhu. Halusin tällä osoittaa, että Suomessa on mahdollisuus opiskella melkein mitä tahansa. Se vaatii hieman viitseliäisyyttä ja tahtoa. Mahdollisuuksia on.

    Äänestä

  • Arabian ja sen lähisukuisia kieliä tarvitaan, samoin somaliaa. Joten ne kielet peruskouluihi pakollisiksi kaikille.

    Äänestä

Oman äidinkielen osaaminen on tietysti itsetarkoitus. Sitten voi opetella vieraita kieleiä kuten englantia, saksaa, venäjää, ruotsia tai vaikka kiinaa.
EU:n yhteiskieleksi, lingua francaksi suunnitellaan ranskaa, ei saksaa. Koko Saksan kansa on tarkoitus hävittää maahnamuutolla.

Äänestä
Aloittaja

Suomenkieliselle on kaikkein tyhmintä haaskaa aikaa opetella ruotsia. Se on kuin vaihtaisi kossun jalluun.

Äänestä

Niin huonosti osataan ainakin kirjoittaa tässäkin ketjussa suomea, että kyllä teidät luki- ja kirjoitushäiriöiset on jo menetetty.

Toivottavasti lapsenne sitten osaavat paremmin.

Kun se on niin helppoa lukea se teksti ja korjata sen virheet tästä ruudulta, ennenkuin lähettää sen. Huolestuttaa ne "mirokielet" ja "maahnamuutot" sitten vähän vähemmän.

Lapsille suosittelisin arabiaa, somalia ja venäjää, englannin, saksan ja ranskan lisäksi. Matut eivät todennäköisesti opettele sen paremmin suomea kuin ruotsiakaan. Parempi on ymmärtää itse, mitä vieraskielinen puhuu ja jättää vittuilu sitten suomenkieliseksi, aivan kuten vieraskielisetkin naureskelevat suomalaisille omalla kielellään niin kauan kuin luulevat, ettei suomalainen huomaa, mistä puhutaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Suomea äidinkielenään puhuvalle kaikkein huonon vaihtoehto maailman kielistä on uhrata aikaansa ruotsille. Suomessa on vähemmistö joka puhuu sitä arkipäivässään.
    Suomenkielinen ei ikinä saavuta sitä tasoa.

    Äänestä

  • DonaldTruth kirjoitti:

    Suomea äidinkielenään puhuvalle kaikkein huonon vaihtoehto maailman kielistä on uhrata aikaansa ruotsille. Suomessa on vähemmistö joka puhuu sitä arkipäivässään.
    Suomenkielinen ei ikinä saavuta sitä tasoa.

    Ei kukaan suomenkielinen haluu saavuttaa MITÄÄN tasoa tossa puheviassa! :/
    Mut toisaalta: Eipä ne o noi ruåttinkielisetkään vielä 500 vuodessa oppinu puhumaan kunnolla suomee, et ei siin kauaa tartte ryåtsaläisenkiälisen pamplausta kuunnella, et arvaa mitä kieltä se kotosallaa papattaa.

    Äänestä

Sillä mitään tulevaisuutta ole jos kristinusko täällä muuttu Islamiin.

Äänestä
Aloittaja

Opetelkaa venäjää. Jo huonosti puhutulla venäjällä ilahdutatte kansaa joka asuu naaputissanne.
Heitä on muuten rutkasti enemmän kuin ruotsalaisia

Äänestä
  • No sit kannattais varmaa ennemmi opetella vaik kiinaa tai hindiä, jos noita väkimäärän mukaan pitäs?

    Äänestä

on kansainvälisillä markkinoilla osattava englantia. Fiksu panostaa sen lisäksi jo nyt kiinan opiskelemiseen. Euroopan markkinoilla saksan hallitseminen antaa lisätukea. Joistakin muistakin eurokielistä hyötyy, mutta vähiten ruotsista tai tanskasta. Norjastakin hyötyy enemmän.

Äänestä
Aloittaja

Parasta mitä Suomessa voisi tapahtua olisi ruotsia puhuvien massamuuttoo Ruotsiin.
Eikö ole ihme etteivät ole jo lähteneet 70- luvulla, kun sinne lähdettiin joukolla?

Äänestä
Aloittaja

Yliopisto opiskelu ruotsiksi pitää siirtää Ruotsiin. Siellä on parhaat resurssit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DonaldTruth kirjoitti:

Haluatko sitoa lapsesi kahteen mirokieleen suomeen ja ruotsiin? Tuntuisiko paremmalta, jos lapsesi osaisi EU:n johtavaa kieltä eli saksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu