Elikkäs seraavanlainen pulma on seatissani.Ostin uudet kahvat sisäpuolelle koska entisistä rupesi pinta lähtemään. siis sisä kahvoista.Saako noita vaihdettua ilman että ottaa ovipahvia irti ja mitenkäs se oven aukaisu kahvan ympärillä oleva muovi kaulus lähtee irti.
Seat cordoba 01 Oven sisäkahvat
Juhani73
41154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käytä kuumailmapuhallinta apuna, ja muoviosien kulmista reilusti väännät esim. ruuvimeisselillä.
Muovisten levyjen alla on 2kpl ovipahvin kiinnityspulttia.
Lähteekö se oven aukaisukahvan ympärillä oleva muovi kaulus sillen pois kun mainitsit eli vähän lämittämällä sitten kampeemalla.Jos sen saa irti nuo kahvathan saa vaihdettua ilman ovipahvin irroitusta.Ainakin uusien perusteellla.Tattista etukäteen viinkeistä
Tarkoitin sillä kauluksella sitä kromista aukaisukahvan ympärillä olevaa muovia että lähteeköse pois vääntämällä sitä että ei tarvittis ruveta ovipahveja irroittelemaan.
Homma toimii juuri Jallun kertomalla tavalla, siis siitä aukaisukahvan ympäriltä, varovasti vaan kampeaa. varsinaisen kahvan ylempi muovi, josta mulla on ainakin lähtenyt väri, irtoaa myös varovasti kampeamalla. alempi osa on muistaakseni varsin tiiviisti pahvissa kiinni ja edellyttää luultavasti pahvin irroituksen.(joka on taas oma tarinansa)