Mielestäni kreationismi (vs evoluutio) -kurssi olisi hyvä lisätä lukio-opetukseen valinnaisena aineena. Luonnollisesti opettajan tulisi tässä tapauksessa olla aidosti "YEC", jotta kurssi ajaisi asiansa toivotulla tavalla.
Mielestäni toivottu tapa ei kuitenkaan olisi nuorten ihmisten "käännyttäminen", vaan vuorovaikutteinen pohdinta aihealueeseen liittyvien todisteiden erilaisista tulkinnoista ja tulkintojen perustelemista.
Luennot oletettavasti herättäisivät normaaleja kursseja enemmän oppilaiden aitoa osallistumista opetukseen ja kiinnostusta aiheeseen. Oletettava oppilaiden aktiivinen osallistuminen mahdollistaisi hyvin keskustelujen luontevan ja mielenkiintoisen "rönsyilyn", kysymysten esittämisen, argumentoinnin yms.
Uskoisin, että tällainen kurssi toimisi loistavana opastuksena mm. nuorten ihmisten väittelytaitojen kehittämiseen, muiden ihmisten huomioon ottamiseen sekä yleissivistykseen.
Tiedostan, ettei tällainen taida milloinkaan tulla vaihtoehdoksi. Siitä huolimatta kiinnostaisi kuulla muiden mielipiteitä ajatuksistani.
Kreationismin opetus lukioon
28
332
Vastaukset
”...opastuksena mm. nuorten ihmisten väittelytaitojen kehittämiseen...”
Joo, ja lisätään shakkikurssi pulujen kanssa.- TheMainman
Olisihan hyvä tosiaan olla kurssi, jolla selitettäisiin, ettei kreationismi ole tiedettä ja ettei sille ole tueksi mitään todisteita.
- LuominenOnTotta
Tällaisella vertailulla yritetään vain nostaa sekulaarista pseudotiedettä vertailukelpoiseksi vaihtoehdoksi aidolle kreationistiselle tieteelle. Saatanan vallassa olevat ateistit ajavat maallistumista kuin käärmettä pyssyyn mutta ei heillä ole tarjota mitään oikeaa vanhurskautta eikä sielun pelastumista. Päinvastoin ateistit tarjoavat vain tuhoa ja kurjuutta joka päättyy heidän ja väärien profeettojen, kuten Valtaoja ja Enqvist, seuraajien osalta Kadotukseen.
- Ösky
Kreationismin rinnastaminen tieteeseen on loukkaus tieteentekijöitä kohtaan.
Kreationismi on ja pysyy epätieteellisenä uskomuksena eikä se siitä kreationistien harrastamalla inttämisellä, valehtelulla eikä vääristelyllä muuksi muutu. - päivystävä.ilkimys
Ösky kirjoitti:
Kreationismin rinnastaminen tieteeseen on loukkaus tieteentekijöitä kohtaan.
Kreationismi on ja pysyy epätieteellisenä uskomuksena eikä se siitä kreationistien harrastamalla inttämisellä, valehtelulla eikä vääristelyllä muuksi muutu.Karmeintahan on se että tuokin voi olla tosissaan.
Kreationismista tulisi suosituin aine lukioissa ja varsinkin kirjoituksissa. Kuka voi vastustaa ainetta, josta laudaturin saa kirjoittamalla paperiin, että "Jumala loi". Kreationismissahan ei muuta tarvitse "tietää".
- päivystävä.ilkimys
Muuta ei kreationismissa s a a tietää. Kreationisti saa vain uskoa.
Terveystiedon rinnalla tulisi vaihtoehtoisina malleina opettaa homeopatiaa, yksisarvishoitoa ja henkiparannusta. Näin laajennettaisiin koululaisten maailmankuvaa antaen heille vaihtoehtoja tieteeseen perustuvan tiedon rinnalle.
Uskontotunneilla tulisi perehtyä syvällisemmin myös voodoo uskontoon ja afrikkalaisiin luonnonuskontoihin kristinuskon vastapainoksi.
Jos fysiikassa käsitellään tähtitiedettä, pitää astronomiaa ehdottomasti opettaa vaihtoehtoisena totuutena.- hehhhee
"pitää astronomiaa ehdottomasti opettaa vaihtoehtoisena totuutena. "
Tähhh!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tähtitiede
Ettet vaan kuitenkin tarkoittanut astrologiaa:D - tyhjösiinhyvinkion
"Jos fysiikassa käsitellään tähtitiedettä, pitää astronomiaa ehdottomasti opettaa vaihtoehtoisena totuutena. "
Tähtitieteessä pitää erityisesti opettaa uskomista "tyhjösiin" eli esim. Oortin pilveen, josta ei ole suoraa havaintoa. hehhhee kirjoitti:
"pitää astronomiaa ehdottomasti opettaa vaihtoehtoisena totuutena. "
Tähhh!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tähtitiede
Ettet vaan kuitenkin tarkoittanut astrologiaa:DSori. Minun mokani.
- A.Teisti
Ainoa hyvä puoli tuollaisessa kurssissa olisi se, että kaikki näkisivät, miten idioottimaista typeryyttä kreationismi on...
Juu. Samaan sarjaan voisi lisätä:
- Jihadismin perusteet ja rooli ihmiskunnan jalostamisessa
- Holokausti-väitteiden kriittinen analyysi
- Yksisarvishoitojen rooli syövän parantamisessaMiten olisi yksisarvisten ravinnon epigeneettiset vaikutukset yksisarvishoidon tehoon?
Eiköhän kuitenkin olisi parempi, että koulutuksemme perustuu tieteelliseen tietoon? Huuhatta löytää jokainen netistä ihan mieltymystensä mukaan.
Yhteiskuntaoppiin voisi toki lisätä lyhyen valinnaisen kurssin, joka käsittelisi kreationismia, astrologiaa, homeopatiaa ynnä muita pseudotieteitä - ja tervettä arvostelukykyä kaiken tällaisen arvioinnissa.
- päivystävä.ilkimys
Tuossa on ihan järkeä.
Kävisikö myös litteä maa (vs. pallomaa) -kurssi? Entä holokaustidenialismi (vs. historia)?
Onko tarkoituksena esittää uskonnollisten fundamentalistien ideologian sairaus ja konkreettisesti esittää miten uskonto mädännyttää ihmisen arvostelukyvyn?
- Duffman
Myös taikuuden ja magian opetus,menninkäisen biologia ja lentävän lehmän lypsämisen alkeet
- teeseiska
Äidinkielen lukion kursseihin: Keskustelua käärmeen ja puhuvan aasin kanssa.
Terveystietoon: Miten varastoida lihasvoimaa pitkiin hiuksiin.
- Kriitiko
Ufologiaa ei tule sivuuttaa! Area51. Roosveltin tapaus ja CIA:n sumutus jolla yritetään salata totuus. Lentokoneiden kemikaalivanat (hallusogeenejä joilla ohjaillaan koko maapallon väestön käyttäytymistä) Beta ja Kobolttisäteilystä tulisii kertoa avoimesti oppilaille. Salaliittoteoriat ohjaa kriittiseen ajatteluun - sen opettaminen . olisi myös hyväksi!
- LiianAhdastaNykyään
Maasäteilyltä ja HAARP:lta suojautuminen olisi myös otettava kouylutusohjelmaan. Kässytunnilla foliohattujen valmistaminen olisi helppo toteuttaa.
Uskontotunneilla voitaisiin kokeilla myös kanavoitujen viestien vastaanottamista ja värähtelytasojen nostattamista. Köksäntunnilla tulisi ehdottomasti tutustua myös valoravintoon.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiKvrvj7OnaAhVGyKYKHcV4DYUQFjAAegQIABAq&url=https://www.hs.fi/fingerpori/car-2000002460318.html&usg=AOvVaw2kAwksZg99Um_em3s34yVa
Ei taitaisi olla kovin pitkä kurssi. Ensin luetaan Genesiksen 1. luku. Toinen luku pitää jättää jo visusti lukematta ettei ajauduta ristiriitaisuuksiin. Sitten oppilaille pitäisi selittää että koska Raamattu on absoluuttinen totuus, niin kun Raamatussa puhutaan lajeista ne eivät tietenkään tarkoita lajeja vaan jotain muuta, josta nykylajit ovat polveutuneet, vaikka emme tiedäkään mitkä lajit ovat polveutuneet samasta kantalajista. Se kuitenkin tiedetään, että ihmisen kantamuoto on Jumala itse.
Tähän menee oikein hitaasti ja perusteellisesti selitettynä ehkä vartti. Mitähän loppukurssi puhuttaisiin?- Sivistyksen_puolesta
Haluaisin itse suorittaa maahistuntemuksen perusteet. Menen aina ihan sekaisin perusmaahistenkin kanssa ja minua nolottaa kun en pysty pätemään hörhökaveriporukassani. Nimimerkillä kerran luulin höttököntiäistä sammalmokeltajaksi ja siinä vaiheessa korvani olivat yhtä punaiset kuin rusohöröttäjällä.
- Järkisyitä
En kannata kreationismi kurssia, mutta kriittisen ajattelun kurssi missä opitaan ymmärtämään pseudotieteen ja oikean tieteen ero voisi olla hyvä. Kurssi käsittelisi myös propagandaa, poliitikkojen vaihtoehtoistotuuksia sekä huhuihinperustuvia nettitarinoita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1222120
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h282016- 1572004
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue151291- 511007
- 85956
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114864
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell51827Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33809