Oulun poliisi tutkii yli 80 naudan kuolemaa Siikajoen Relletissä. Ylämaan karja -rotuun kuuluvien nautojen kuolemaa tutkitaan rikosnimikkeellä törkeä eläinsuojelurikos ja ympäristön turmeleminen.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Hannu Mensonen Oulun poliisilaitoksen Raahen poliisiasemalta kertoo, että poliisi sai tapauksen tutkittavaksi viime viikolla.
– Eläinlääkäri oli mennyt tarkastuskäynnille ja saimme häneltä pyynnön eläinsuojelutarkastukselle, koska hän oli löytänyt useita nautoja kuolleena. Tarkastuksessa löytyi useita kymmeniä kuolleita eläimiä. Ruhoista päätellen osa naudoista on ollut kuolleena pidempään, Mensonen kertoo.
Poliisi jatkoi asian selvittelyä ja tapauksesta kirjattiin rikosilmoitus.
– Todellakin tämän hetken tietojen mukaan siellä on yli 80 kuollutta eläintä, aikuisia ja osa nuorempia, ja määrä saattaa tarkentua lumien sulamisien myötä.
Karjasta osa ollut ulkosalla ja osa on ollut suojakatoksen alla. Poliisi ei ole vielä selvittänyt eläinten kuolinsyytä ja tapauksen kimpussa on Elintarviketurvallisuusvirasto Evira.
– Kuolinsyyn selvittäminen jatkuu ja olemme pyytäneet Eviralta tutkimuksia. Kuolleet eläimet olivat osittain pohjavesialueella, joten asiasta on pitänyt antaa tietoa viranomaisille.
Eläinten omistajaa ei ole vielä kuultu, vaan tärkeintä on ollut siivota nautojen raadot pois pohjavesialueelta.
törkeä eläisuojelurikos
4
377
Vastaukset
- tapahtuu_muuallakin
Tuokin asia olisi tullut ajoissa esille jos eläintensuojelijoille olisi annettu lailliset oikeudet tarkistaa eläintenpidon olosuhteet. Nyt kun asia oli vain viranomaisvalvonnassa niin ollaan huolestumisineen auttamattoman myöhässä.
- Ajattelij
Ikäviä tapauksia tällaiset tapahtumat. Tuntuu vaan siltä, että kaikilla pitää pakostakin olla valtava määrä eläimiä saadakseen toimeentulonsa. Miksi suomalaiset eivät ole valmiita maksamaan ruoasta enempää, jotta tuottajatkin voisivat hyvin. Onhan selvää, että kun tuottaja voi hyvin, niin eläimetkin voivat hyvin. Tuottajille tulisi saada enemmän lomaa, jotta he voisivat virkistyä välillä kuten me muutkin työssäolevat. Kun ihminen väsyy eikä välttämättä saa apua, niin eläimetkin vovat alkaa voida huonosti.
Onkohan omistaja sairastunut vakavasti? Emme tiedä syitä, mutta syitä on varmaan monia. Omistajaahan ei ole vielä kuultu.
- ooookk
kyllä täytyisi valvontaa kiristää elöintiloilla huomattavasti.Tämähän alkaa olemaa aivan sairaalla mallilla .Olemmehan Suomessa emme missään kehitysmaassa.Pohjanmaallahan on näitä tapahtunut enemmänkin.Vastuuhenkilö muutamaksi vuodeksi häkkiin ja korkeintaa keppihevosien ja käpylehmien pito sallittua loppu elämäksi.
- Julmaa
Poliisi tutkii eläinsuojelurikosta - eläinsuojelutarkastuksen yhteydessä löydettiin 17 nälkiintynyttä koiraa. Tarhasta oli löytynyt kuollut koira. Kyllä täytyisi kiristää valvontaa, jotta näitä julmuuksia ei olisi. Kuinka paljon kodeissa kaltoinkohdellaan lemmikkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658