Raportin mukaan Suomen voi odottaa liittyvän Natoon. Kuva pääkaupunkiseudulla järjestetystä Uusimaa-sotaharjoituksesta. MATTI MATIKAINEN
Huoltovarmuuskeskuksen raportin mukaan Suomi saattaa olla Natossa vuonna 2030.
Skenaariot eivät ole raportin mukaan tarkkoja ennustuksia tulevaisuudesta, vaan todennäköisesti tulevaisuus on niiden yhdistelmä. Skenaariot auttavat suunnittelemaan huoltovarmuutta.
Huoltovarmuuskeskuksen mukaan ennakoinnista on tullut entistä tärkeämpi osa huoltovarmuutta, kun epävarmuus lisääntyy kansainvälisesti ja Suomen lähialueella.Tämähän on itsestään selvyys että Natoon mennään tiltun kirkunasta huolimatta
Huoltovarmuuskeskuksen raportin mukaan Suomi saattaa olla Natossa vuonna 2030.
Skenaariot eivät ole raportin mukaan tarkkoja ennustuksia tulevaisuudesta, vaan todennäköisesti tulevaisuus on niiden yhdistelmä. Skenaariot auttavat suunnittelemaan huoltovarmuutta.
Huoltovarmuuskeskuksen mukaan ennakoinnista on tullut entistä tärkeämpi osa huoltovarmuutta, kun epävarmuus lisääntyy kansainvälisesti ja Suomen lähialueella.Tämähän on itsestään selvyys että Natoon mennään tiltun kirkunasta huolimatta
Vastaukset 29
Vanhimmat
Suomi ei liity Natoon.
Suomi jättäytymässä pois 10 Euroopan maan sotilasjoukoista – Ilkka Kanerva: ”En ole tästä huolissani” https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005665600.html?utm_source=kopioi leikepöydälle&utm_campaign=kopioi leikepöydälle-share&utm_medium=social&utm_content=android.iltasanomat.fi
Palstan kolme tiltua voi ryömiä ahvenanmaalle niin ei tarvia olla Naton kanssa missään tekemisessä,muistakaa ottaa kommariliput mukaan. 👍
Kato vajakki tiltulla repesi oikein sanatulva,ei olisi kannattanut jatka vaan entiseen malliin,todellako?ihanko totta? Buuuaahahaaaa.....
Suomi liittyy Natoon siksi pelkästään eurooppalainen sotilasyhteistyö ei ole niin kiinnostava
Mennään suoraan Natoon eikä siihen kauaa mene.
Oikein pysy vajakki tiltu tuossa kommentoi vain yhdellä sanalla se on parasta mihin pystyt👍
Salainen lisäpöytäkirja isäntämaasopimuksen lisäksi on tehty jotta liittyminen Natoon on vain ilmoitusasia ja turvatakuut on voimassa heti kun pressa puhuu televisiossa ja radiossa. Odotellaan vaan vieläkö se ryssä uhoilee..
Näin se vaan menee pitää olla ovelia tämän ryssän kanssa.
Uhittelut loppuu siihen kyllä.
Kun Suomi tyhjennetään sinullaisista sosiaalieläteistä Venäjälle....
Ihanko totta
Odottaa voi aina.
Ei tarvi odottaa.
Sinullaiset sosiaalielätit pistetään piankin venäläisille töihin....
Ihanko totta?
NATO olisi Suomelle kuvitteellinen turva olematonta uhkaa vastaan !
Todellako?
Venäjä estää Suomen NATOjäsenyyden. Onneksi.
Joo!
Mutta ei estä sinullaisia alempirotuisia karkottaa Venäjälle..
No 2030 mennessä voi pelkäämäsi Venäjäkin jo olla NATO:ssa.
Yritä saada hoitoa painajaisiisi.
Natoon mennään vaikka muutama pikkutiltu sen takia hoitoon joutuukin
Natoon täytyy mennä. Venäjän trollit ovat meitä täällä kovasti opastaneet tekemään oikean valinnan: Natoon!
Peukku sille
Natoon mennään jo aiemmin,seuraavan hävittäjähankinnan yhteydessä tehdään sopimukset
Venäläisjoukkoja Zapad 2017 -harjoituksessa. Russian MoD
Näin Venäjä osoitti, että Nato-jäsenyys olisi Suomen edun mukaista
KASPERI SUMMANEN | 20.10.2017 | 10:35- päivitetty 20.10.2017 | 13:53
Valtiotieteen tohtori Jukka Tarkan mukaan länsimaiden poliittiset johtajat tuntevat kehnosti kansainvälisen elämän perusteita ja voimapolitiikan historiaa.
– Naton perussopimus, strategia-asiakirjat, sotilaallisen voiman rakenne, päätöksentekokulttuuri, jäsenkunnan asenteet ja historia osoittavat, että se ei pysty hyökkäämään mihinkään. Venäjän poliittiset ja sotilasjohtajat tietävät tämän täsmälleen yhtä hyvin kuin heidän läntiset kollegansa, Jukka Tarkka kirjoittaa Etelä-Suomen Sanomien mielipidekirjoituksessaan.
Hän ottaa kantaa Venäjän Suomen-suurlähettilään Pavel Kuznetsovin Nato-lausuntoihin.
Tuore suurlähettiläs totesi lokakuun alussa Ilta-Sanomille, että Suomen Nato-jäsenyys johtaisi automaattisesti Venäjän vastatoimiin.
– Luulen kuitenkin kaikkien ymmärtävän, että Naton sotilaallisen infrastruktuurin tulo lähemmäs meidän rajojamme pakottaa meidät ryhtymään asianmukaisiin vastatoimiin. Ehkä joku tarvitseekin sitä, mutta eivät ainakaan Suomen ja Venäjän kansat, Kuznetsov sanoi.
Jukka Tarkka. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Lähettiläs myös muun muassa totesi, että Itämeren tilannetta rauhoittaisi, jos Baltian maissa ei pidättäisi lainkaan sotaharjoituksia.
Jukka Tarkan mukaan lausuntoja antavien venäläisjohtajien kannattaa näytellä tietämätöntä kaikkien asiantuntijoiden tietämistä asioista.
– Venäjällä on kokemusta siitä, miten huonosti länsimaiden puoluepamput tuntevat kansainvälisen elämän perusteita ja voimapolitiikan historiaa. Sellaisia amatöörejä on helppo höynäyttää ja samalla ohjata lännen yleisen mielipiteen perussuuntaa Venäjän eduksi Natoa vastaan, hän toteaa.
Venäjän sotilaspolitiikan taustalla olevien piilotavoitteiden saavuttaminen vaikeutuisi Tarkan mukaan, jos Suomi liittyisi lännen puolustusliittoon.
– Vastustamalla Suomen liittoutumista Venäjä osoittaa, että Nato-jäsenyys olisi Suomen keskeisten turvallisuusetujen mukaista, hän toteaa.
Hän huomauttaa, että Venäjän ärhentely on perinteisesti ollut räikeämpää, kun Naton laajentumista valmistellaan kuin sen jälkeen.
– Taivas ei ole kertaakaan romahtanut siitä, että joku on liittynyt Natoon.
Tarkan mukaan Nato on laittautunut Baltian alueella toimintavalmiuteen Venäjän ottaman pysyvästi hyökkäävään asenteen takia.
– Venäjä on neljännesvuosisadan aikana asevoimaa käyttäen tai sillä uhaten kaapannut neljältä rajanaapuriltaan seitsemän aluetta. Vasta Krimin ryöstö ja Ukrainan sisällissota havahduttivat lännen 2014
Usalta on turvatakuut jo saatu joten mikään ei estä hakemasta Nato jäsennyyttä sopivan hetken tullen,mutta ennen venäjän hajoamista sillä silloin on syytä olla Natossa
Venäjällä ei riitä kantti puuttua Suomen asioihin jos ja kun Suomi hakee jäsennyyttä
Natoon ja nopeasti
NATO vahvistaa Länsimaiden turvallisuutta häirikkövaltioita vastaan
Venäjän asevoimien Punatähti-lehden mukaan Suomi ja Ruotsi ovat niin läheisessä yhteistyössä puolustusliitto Naton kanssa, että niiden virallista puolueettomuutta ei voi juuri erottaa täydestä Nato-jäsenyydestä.
Lehden mukaan Nato on pitkään pyrkinyt saamaan maat jäsenikseen, sillä Suomesta ja Ruotsista on helppo sekä tiedustella että iskeä Venäjää vastaan.
Tyypillistä r...än pelottelua ja uhoa, Tietenkin Natomaat ja läheiset liittolaiset harjoittelee yhdessä ja varautuu mutta r...ä kun ymmärtäisi olla uhoamatta Länteen, NATO varautuu suojelemaan omia alueitaan ja jäseniään.
Nato on jäsenvaltioiden kollektiivinen puolustusorganisaatio, ja vaikka Venäjä, ja tietysti myös Suomen Venäjämieliset yrittävät virheellisesti väittää Naton suunnittelevan hyökkäystä Venäjälle, ovat nuo puheet vain osa Putinin hallinnon luomaa tarinaa, jolla Venäjän kansalaisia pelotellaan hyökkäyksellä, jonka uhkaan vain Putinin hallinto voi vastata.
Yksinkertaista propagandaa, jota toistetaan natsi-Saksan propagandaministeri Joseph Goebbelsin periaattein, ja saman koukun näyttävät nielaisseen myös aiemmin Neuvostoliiton ideologiaa ihastelleet suomalaiset, joille Kreml on Pyhä Paikka riippumatta siitä millainen oligarkkien kummisetä siellä pitää kortteeriaan.
Suomi menee mukaan Natoon, mutta eihän siinä nykytilanne paljoakaan muutu.
Suomi on länsimaa, Pohjoismaa ja EU-jäsenmaa, jolla on Ruotsin, Yhdysvaltojen sekä Iso-Britanian kanssa kahdenväliset puolustusyhteistyösopimukset sekä Naton edistynyt rauhankumppanuus.
Suomella ja suomalaisilla on turvanaan omat puolustusvoimat, joilla puolustamme kansaamme.
Ilman Nato-jäsenyyttä olemme yksin ja Naton jäsenenä meitä auttaa välittömästi (hädän hetkellä) 29 muuta maata joissa asuu lähes miljardi kaltaistamme, länsimaiset arvot jakavaa ihmistä.