Sievissä on työvoimapula

Oletteko muuttamassa Sieviin työn perässä? https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005665975.html
52956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Jokainen työtön kai muuttaisi jos olisi palkka ennakolta ja asunto, se on se suurin ongelma, työnantajia pitäisi "aktivoida" jotta saisivat työn tekijöitä, ehkä veron korotukset yrityksille uhkasakkojen tyyliin, jos ei suostu palkkaamaan työntekijää toiselta puolelta Suomea, ja tarjoamaan hänelle ja perheelleen asuntoa.

..joku 500miljoonan uhkasakko sellaiselle työnantajalle joka valehtelee, eikä oikeasti kuitenkaan tarjoa töitä sitten....

Äänestä
  • Ei siis ollut yhtäkään vakituista työpaikkaa.... työnantajien aktivoinnille samat perusteet: 3kk on aikaa, muuten tulee sakkoja se 500miljoonaa euroa työnantajalle jos ei aktivoidu palkkaamaan uusia työntekijöitä.

    Äänestä

  • siitäselähtisi kirjoitti:

    Ei siis ollut yhtäkään vakituista työpaikkaa.... työnantajien aktivoinnille samat perusteet: 3kk on aikaa, muuten tulee sakkoja se 500miljoonaa euroa työnantajalle jos ei aktivoidu palkkaamaan uusia työntekijöitä.

    Työnantajalla ei ole rahaa palkata uusia työntekijöitä, elleivät vanhat työntekijät tingi palkoistaan ja tee kukin vähintään kolmen miehen työt.

    Äänestä

  • No onko Sievissä työvoimapula vai ei?

    Äänestä

  • kdfdhdg kirjoitti:

    No onko Sievissä työvoimapula vai ei?

    Ei ole. Sukulaistyttö sanottiin juuri elektronifirmasta irti. Sievin jalkine ei palkannut. Joten paskapuhetta. Sievin jalkineella rivitalo. Sinne pitää saada vuokralaisia.

    Äänestä

Hallitus jakaa niin tänä kuin ensi vuonnakin satoja miljoonia euroja yritystukia, jotka on todettu tehottomiksi.

Sievin alueelle menee pummifirmoja tukien vuoksi. On täysin selvää, että korpimetsan keskelle verovaroilla rakennettu tehdas ei saa työvoimaa.

Tuet poikki, niin pummifirmat loppuvat ja yrityksiä tulee sinne missä on ihmisetkin.

Äänestä
  • Ei ole verovaroilla rakennettu. Yritykset on vuosikymmeniä vanhoja ja ihan tyhjästä aloittaneita yrittäjien omin voimin. Suodatintehtas aloitti -50 luvulla ja sillä on myös tehtaat Kiinassa. Tekee suodattimia suurille Japanilaisille ja Korealaisille autotehtaille.
    Sievin kenkätehtaalla on myös tehtaat Ruosissa ja Venäjällä, Alankomaissa, sekä muuallakin.
    Samoin aloitti -50 luvulla. Skanfil on myös jo vuosikymmeniä vanha elektroniikan sopimusvalmistaja, tehtaat useissa maissa ja pörssiyhtiö. Yhtiöiden toiminta perustuu ulkomaan vientiin.

    Paras vain pysyä siellä Helsinginkadun Tenkassa särpimässä päivän kalja-annosta kuunnellen
    kateushurinaa päässä kun taidot ei riitä muuhun. Valittamisen taidot lienee ainoita viherpunikeille.

    Sievin yritykset pysyvät pystyssä ilman tukiakin.

    Äänestä

Vuokrafirmat hakee kolmivuorotyöhön nälkäpalkalla ihmisiä. Vittu mitä ääliöitä.

Äänestä

Varmasti Sipilä ja Orpo hehekuttavat Sievin työvoimapulaa edeksunnan ensi kyselytunnilla ja käskevät työttömiä muuttamaan Sieviin.

Äänestä

Lindströmiltä voisi edellyttää edes normaaliälyiseltä vaadittavaa johdon mukaisuutta, taitav taktinen nimitys sipilältä maan vahingoksi.

Äänestä
  • Onhan Sipilä vahingoksi kun tulee uusia työpaikkoja se heikentää työtä vieroksuvien asemaa

    Äänestä

Sievissä on 21 paikkaa avoinna, joista puolet on opettajien ja hoitajien kunnan tehtäviä. Alle kymmenen työpaikkaa haussa koko Sievissä ja Sievin jalkine ei ole ilmoittanut yhtään avointa työpaikkaa. Jos ei hae työntekijöitä pääkanavan eli mol.fi kautta niin täysin turha itkeä jos ei niitä löydy. Vuokratyöfirmojen kautta on haku, ei sellaisen työn perässä voi muuttaa kun talous ei sellaista kestä. Muuta Sieviin työnperässä tarjolla on 2 tuntia viikossa 7 euron tuntipalkalla ja toisina viikkoina ei tuntiakaan, voit lopun toimeentulon hakea kunnan toimeentuloluukulta. Eikö se nyt ole aivan sama missä kunnassa sitä toimeentulotuke nostaa.

Äänestä
  • Oma auto katsotaan pakolliseksi karenssin uhalla hevonkuusen metsässä, missä ei ole nähty linja-autoa niin sanotun työpaikan lähelläkään.

    Äänestä

Sievin tai sopivin valitaan parasvelivirkaan.

Äänestä

Muuttakoon tehtaansa pois Sievistä. Vain idiootti perustaa tehtaan Sieviin tai yritystukien hakija.
Ei ole ainuttakaan syytä miksi tehdas pitäisi olla Sievissä tai esim. halpismersutehdas Uudessakaupungissa.

Äänestä
  • Kaukoidästä löytyisi ahkeria tulijoita, mutta taitaa palkkataso jäädä niin alhaiseksi, että eivät saa pysyvää oleskelulupaa Suomeen.

    Äänestä

  • mutkikasta kirjoitti:

    Kaukoidästä löytyisi ahkeria tulijoita, mutta taitaa palkkataso jäädä niin alhaiseksi, että eivät saa pysyvää oleskelulupaa Suomeen.

    "Jos tulet Suomeen työhön tai yrittäjäksi, sinun täytyy todistaa, että saat riittävän toimeentulon työstä tai yritystoiminnasta. "

    Joo, ei taida useinkaan onnistua. Kokoomushan on ihan orpon suulla julistanut kuinka voit palkkatuloja täydentää toimeentulotuella eli 'riittävän toimeentulon työstä' ei täyty.

    https://www.infopankki.fi/fi/muutto-suomeen/suomeen-muuttajan-muistilista

    Äänestä

Tällä hetkellä teollisissa töissä jo satoja työntekijöitä.
Koska tehtaat kasvavat ne tarvitsevat lisää väkeä.
Sieviin pendelöi ympäristökunnista satoja lisäksi.
Sievissä on monia jotka ovat kymmeniä vuosia jo
elättäneet itsensä ja perheensä teollisuudessa.
Sievi onkin maan toiseksi teollistunein kunta:
kaikista työpaikoista teollisia oli vuonna 2015 lähes 46 prosenttia.

Äänestä
  • Persu Lindströmkin muuttaa Sieviin ensi eduskuntavaalien jälkeen kun tippuu eduskunnasta.

    Äänestä

  • Mutta yhtään Sieviläisen ilmoittamaa avointa työpaikkaa ei ole mol.fi sivuilla. Vaikeahan se työpaikan ja työntekijän kohdata jos työpaikkoja ei ilmoiteta.

    mol.fi sivuilla on Sievin kunnassa tällä hetkellä ilmoitettuina vain kunnan työpaikat (opettajat, sairaanhoitajat) koska ne on lakisääteisesti pakko ilmoittaa. Sen sijaan yhdenkään Sieviläisen firman työpaikkoja ei ole, muutama vuokratyöfirma ilmoittelee osa-aikatöistä ja nollatuntisopimuksista.

    Äänestä

  • hahahahahaahahahh kirjoitti:

    Mutta yhtään Sieviläisen ilmoittamaa avointa työpaikkaa ei ole mol.fi sivuilla. Vaikeahan se työpaikan ja työntekijän kohdata jos työpaikkoja ei ilmoiteta.

    mol.fi sivuilla on Sievin kunnassa tällä hetkellä ilmoitettuina vain kunnan työpaikat (opettajat, sairaanhoitajat) koska ne on lakisääteisesti pakko ilmoittaa. Sen sijaan yhdenkään Sieviläisen firman työpaikkoja ei ole, muutama vuokratyöfirma ilmoittelee osa-aikatöistä ja nollatuntisopimuksista.

    Sievissa on avoin neljä työpaikka, jotka ovat vakituisia palkkatöitä.
    https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/?locations=Sievi&announced=0&leasing=1&workDurations=0&workTypes=0&english=false&sort=1

    Valemediat kirjoittavat mitä sattuu.

    Äänestä


Eipä meille kaikille sieviläisille ole töitä löytynyt (lue otettu). Tänne vaan kun ei omat työntekijät kelpaa......työvoimapula pask*puhetta !.

Äänestä
  • Joka paikkakunnalla on " työntekijöitä" jotka ei kenellekään kelpaa, kun ne on työpaikkoja

    Äänestä

  • Mutta naapurikuntaan kelpaa !.

    Äänestä

  • Sievin+kunnan+oma+työttömyysaste+on+seitsemän+prosentin+luokkaa.– Se+on+alhaisempi+kuin+monessa+suomalaiskunnassa.+Kysyntä+ja+tarjonta+eivät+kuitenkaan+täysin+kohtaa,+koska+taustalla+on+osittain+myös+rakenteellista+työttömyyttä+(Taloussanomat+3.5)Punkalaitumella+työttömyys+laski+maaliskuussa+peräti+58+prosenttia+viime+vuoden+vastaavaan+aikaan+verrattuna.+Työttömiä+oli+kunnassa+maaliskuussa+enää+52.+Työttömyysprosentti+4,3+oli+maakunnan+matalin.Helsingin+työttömyysaste+oli+huhtikuun+lopussa+9,4+%Huhtikuun+2018+lopulla+Espoossa+oli+työttömiä+yhteensä+11+114+ja+työttömyysaste+oli+7,8+%Vantaan+työttömyysaste+on+laski+8,9+prosenttiin,+selviää+Työ-+ja+elinkeinoministeriön+julkaisemasta+huhtikuun+työllisyyskatsauksesta.

    Äänestä

  • No mie oon sitten kävellyt ohi kun en oo kohannu.

    Äänestä

  • hinkel kirjoitti:

    Sievin+kunnan+oma+työttömyysaste+on+seitsemän+prosentin+luokkaa.– Se+on+alhaisempi+kuin+monessa+suomalaiskunnassa.+Kysyntä+ja+tarjonta+eivät+kuitenkaan+täysin+kohtaa,+koska+taustalla+on+osittain+myös+rakenteellista+työttömyyttä+(Taloussanomat+3.5)Punkalaitumella+työttömyys+laski+maaliskuussa+peräti+58+prosenttia+viime+vuoden+vastaavaan+aikaan+verrattuna.+Työttömiä+oli+kunnassa+maaliskuussa+enää+52.+Työttömyysprosentti+4,3+oli+maakunnan+matalin.Helsingin+työttömyysaste+oli+huhtikuun+lopussa+9,4+%Huhtikuun+2018+lopulla+Espoossa+oli+työttömiä+yhteensä+11+114+ja+työttömyysaste+oli+7,8+%Vantaan+työttömyysaste+on+laski+8,9+prosenttiin,+selviää+Työ-+ja+elinkeinoministeriön+julkaisemasta+huhtikuun+työllisyyskatsauksesta.

    Punkalaidun hmm...ei kepillä, vaan ihmismäisellä kohtelulla. Kuka kertois ton hallitukselle/sadistille.

    Siitä kunnalle hatunnosto minulta.

    https://punkalaidun.fi/sivu.tmpl?sivu_id=7415

    Äänestä

Sievin kengätkin on nykyään täyttä sontaa.

1Äänestä

Mitäpä sitä muuttamaan, kuten tuolla mainittiinkin jos olis ASUNTO.

Äänestä

Siirretään mogadishu avenue Sieviin.

1Äänestä
  • Sitähän poliitikot jo ehdottavat, toimii kuulemma Ruotsissa.

    1Äänestä

Sievi on kuoleva paikka....muuttakoon perheet sinne huutavinen kakaroineen pois normaalien ihmisten elämää häiritsemästä! Kurjuuspaikka sopii hyvin parkuville kersoille!

Äänestä

Onhan Sievissä ja sen ympäristössä maatiloja vaikka kuinka paljon. Mikseivät niitten laiskat isännät, emännät, aikamiespojat ja -tytöt mene töihin, joutilasta aikaa niillä kyllä riittää.

1Äänestä

En muuttaisi vaikka maksettaisiin. Tekevät siellä niin paskoja kenkiä. Tai kengät on ihan ok, mutta pohjat murenevat muutaman sadan kilometrin käytön jälkeen. Pohjattomien kenkien sarjassa pärjäisivät siis ihan ok.

2Äänestä
  • Ja siis ennen suomalaisten kenkien pohjat pitivät talvellakin, mutta noiden sieviläisten pohjat on jotain muovia, joka menee tappavan liukkaaksi jo muutamassa pakkasasteessa. Sen kovuuden vuoksi ne eivät siiten nähtävästi edes kestäkään.

    Äänestä

  • Tuosta voitte kiittää EU:ta, jonka määräysten takia kumi lahoaa parissa vuodessa. "Ympäristösyiden" takia joudut siis nyt uusimaan kenkäsi huomattavasti useammin kuin ennen.

    2Äänestä

  • eun.aivopieru kirjoitti:

    Tuosta voitte kiittää EU:ta, jonka määräysten takia kumi lahoaa parissa vuodessa. "Ympäristösyiden" takia joudut siis nyt uusimaan kenkäsi huomattavasti useammin kuin ennen.

    Veikkaan että tuo väite on täyttä paskaa, koska kaikilla valmistajilla ei ole samaa ongelmaa. Itseäni oikein vituttaa se, että se muottiin puristettu pohja on niin paska. On luultavasti koko kengän teossa yksinkertaisin työvaihe. Se loppukenkä on nimittäin huomattavasti haastavampi rakennussarja. No Sievin monotehtaan tuotteet siirtyivät ainakin itselläni boikottiin.

    1Äänestä

  • no.en.varmana kirjoitti:

    Veikkaan että tuo väite on täyttä paskaa, koska kaikilla valmistajilla ei ole samaa ongelmaa. Itseäni oikein vituttaa se, että se muottiin puristettu pohja on niin paska. On luultavasti koko kengän teossa yksinkertaisin työvaihe. Se loppukenkä on nimittäin huomattavasti haastavampi rakennussarja. No Sievin monotehtaan tuotteet siirtyivät ainakin itselläni boikottiin.

    Joo ei se ole mitään paskaa, vaan ihan Sieviltä itseltään tullut tieto!

    1Äänestä

  • no.en.varmana kirjoitti:

    Veikkaan että tuo väite on täyttä paskaa, koska kaikilla valmistajilla ei ole samaa ongelmaa. Itseäni oikein vituttaa se, että se muottiin puristettu pohja on niin paska. On luultavasti koko kengän teossa yksinkertaisin työvaihe. Se loppukenkä on nimittäin huomattavasti haastavampi rakennussarja. No Sievin monotehtaan tuotteet siirtyivät ainakin itselläni boikottiin.

    Ja minä veikkaan että et tiedä mistään mitään. Nykyinen heikko kuminlaatu on seurausta juurikin siitä, kun EU kielsi kumiin kestäyyttä tuoneen lisäaineen.

    1Äänestä

  • no.en.varmana kirjoitti:

    Veikkaan että tuo väite on täyttä paskaa, koska kaikilla valmistajilla ei ole samaa ongelmaa. Itseäni oikein vituttaa se, että se muottiin puristettu pohja on niin paska. On luultavasti koko kengän teossa yksinkertaisin työvaihe. Se loppukenkä on nimittäin huomattavasti haastavampi rakennussarja. No Sievin monotehtaan tuotteet siirtyivät ainakin itselläni boikottiin.

    "Ei ole pelkkää kuvitelmaa, että uudet kumisaappaat hajoavat aiempaa nopeammin, vaan nykyiset materiaalit ovat todellakin heikompia kuin parinkymmenen vuoden takaiset.

    - Huippuvuosien kestävyyksiin ei nykyolosuhteissa enää päästä, myöntää tuotepäällikkö Päivi Laaksonen-Oivio, joka vastaa Bernerillä Nokian Jalkineiden tuotemerkistä.

    Syynä ovat muun muassa ympäristö- ja työturvallisuusseikat, joiden vuoksi kumiseoksen koostumusta on pitänyt muuttaa."


    https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/160377-nokian-jalkineet-myontaa-kumisaappaiden-kestavyys-heikentynyt

    1Äänestä

  • pääsi.on.paskaa kirjoitti:

    Joo ei se ole mitään paskaa, vaan ihan Sieviltä itseltään tullut tieto!

    Olen lukenut tuon saman. Mutta sehän on vaan sen saatanan Sievin monotehtaan meriselitys, jolla yrittävät perustella paskaa pohjaansa. Ei sellaisia pohjia pitäisi saada edes EU-alueella myydä, joilla ei pysy pystyssä edes tervejalkainen ihminen. Ne pohjat ovat oikeasti vaaralliset, vaikka eivät olisi menneet lopullisesti paskaksi.

    Kumma kun muilla kenkätehtailla ei ole samoja Sievin vikoja. Kiertävätkö pirulaiset mahdollisesti EU-direktiiviä?

    Autojen renkaatkin kehittyvät koko ajan pitävimmiksi. En osta väitettä että kenkien pohjista pitäisi tehdä entisä paskempia. En vaikka EU on paljon pahaa saanutkin aikaiseksi.

    Ainoa oikea syy on hehkulamppuhuijaus. Se on levinnyt näköjään kengänpohjiinkin.

    Äänestä

  • no.en.varmana kirjoitti:

    Ja siis ennen suomalaisten kenkien pohjat pitivät talvellakin, mutta noiden sieviläisten pohjat on jotain muovia, joka menee tappavan liukkaaksi jo muutamassa pakkasasteessa. Sen kovuuden vuoksi ne eivät siiten nähtävästi edes kestäkään.

    Sievin tossujen pohjat on niin kovia että kipunat vaan lentää kun niillä juoksee. Ja sittempä onkin jo mettä tulessa. https://www.kp24.fi/lehti/keskipohjanmaa/539111/sievissa-syttyi-metsapalo-syttymissyyna-ilmeisesti-sievin-kova-kenganpohja

    Äänestä

  • Sievin jalkine voitti kenkien kauneuskilpailun.

    Äänestä


Tälle päivälle Sievissä on auki 14 työpaikkaa mol.fi. Niistä 3 on kunnan työtä, 5 on nollatuntisopimuksia eli 7 oikeaa työpaikkaa avoinna eikä yksikään niistä ole sellainen mihin voisi mennä pystymetsästä töihin (vaaditaan rekkakorttia ja alan tutkintoa yms.)

2Äänestä
  • Jospa siellä on paljon Piilotyöpaikkoja johon hakevat työntekijöitä......ois varmaan helpompi jos ne näkyisi muillekin.

    Äänestä

  • Työttömänä 181 sieviläistä kesäkuun lopun tilaston mukaan. Toukokuussa 150. Avoimia paikkoja 11. Työttömyysprosentti 9.2. Toukokuussa 7.2.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


flfdhdgq kirjoitti:

Oletteko muuttamassa Sieviin työn perässä? https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005665975.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu