Orpo syyttää Rinnettä lainanotosta ja lupauksista pieneläkeläisille.
Mutta Orpo ottaa itse lainaa enemmän kuin Rinne ja lahjoittaa valmiina appeena maahamme marssineille luusereille ja heille, joita ei edes saa poistettua maasta
https://www.is.fi/
Orpo alkaa käymään härskiä ja valheellista vaalitaistelua, kun kannatus laskee - eikä ihme. Niin kovaa on oikeistokokoomuksen hallituspolitiikka ollut, ettei sitä ole sotien jälkeen nähtykään aikaisemmin. Sipilä on mukana tässä köyhiä kurjistavassa hallinnossa.
IltaSanomat on mukana kokoomuksen juonessa ja revittelee vähän päästä ja uudestaan Orpon härskejä syytöksiä.
Mutta Orpo ottaa itse lainaa enemmän kuin Rinne ja lahjoittaa valmiina appeena maahamme marssineille luusereille ja heille, joita ei edes saa poistettua maasta
https://www.is.fi/
Orpo alkaa käymään härskiä ja valheellista vaalitaistelua, kun kannatus laskee - eikä ihme. Niin kovaa on oikeistokokoomuksen hallituspolitiikka ollut, ettei sitä ole sotien jälkeen nähtykään aikaisemmin. Sipilä on mukana tässä köyhiä kurjistavassa hallinnossa.
IltaSanomat on mukana kokoomuksen juonessa ja revittelee vähän päästä ja uudestaan Orpon härskejä syytöksiä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005668797.html
Juu, Orpo pirulla on hätä kädessä ja kusi sukassa. Kansa on kyllästynyt ainaiseen kurjistamiseen köyhempää kansanosaa kohtaan.
Kuitenkin satojatuhansia maahanmuuttaneita, joita vuosikymmenten ja varsinkin viime vuosien aikana on maahamme marssinut, heitä elätetään ja viimeisetkin toiveet täyttäen palvellaan nimenomaan suomalaisten varoille, velkavararoilla.
Tämän vieraan elättämisen suuren velan maksavat lapsemme ja lastenlapsemme.
Kokoomusta se ei haittaa, kunhan vain ääniä ostetaan ja valtaan himoitaan.
"IltaSanomat on mukana kokoomuksen juonessa ja revittelee vähän päästä ja uudestaan Orpon härskejä syytöksiä."
Lähes koko valtamedia joka on oikeiston käsissä syyttää Rinnettä ja SDP:tä kaikesta mm. tästä 100e/kk eläkelisälupauksesta alle 1.400e/kk saaville eläkeläisille. Laittakaapa vaikka Ampparit.com hakuun "Antti Rinne" ja katsokaa miten valtamedian uutisotsikot on laitettu haukkumaan tuota eläkekorotusta ehdottanutta Rinnettä ja demareita. Porvarihallitus, kokoomus tai kepu eivät koskaan suurien mokiensa jälkeenkään ole saaneet vastaavia halveksivia otsikoita. Valtamedia on porvaripolitiikan takuumies ja sylikoira wuf! joka tekee kokoomuksen ja kepun vaalityötä.
Suomessa on viimeiset 12 vuotta ollut porvarienemmistöisiä hallituksia ja välilliset verot kuten kaikista tuotteista ja palveluista maksettava arvonlisävero, valmisteverot, polttoainevero, sähkövero, kiinteistövero ovat nousseet tolkuttomasti koska kokoomus tai kepujohtoiset hallitukset ovat antaneet varakkaille verohelpotuksia. Suomessa on nykyään OECD maiden alhaisin pääomatuloverotus ja osa pääomatuloista on täysin verovapaita. Lisäksi pelkkiä pääomatuloja nostavat eivät maksa olleen kunnallisveroa eli käyttävät kuntapalveluja ilmaiseksi.
Kataisen hallituksessa oli vasemmistoenemmistö 10-9
Velanottoon ovat syynä menneiden vuosikymmenien säädetyt rahanjakelulait.
Radiossa Ritva Viljanen viikolla kertoi että aikanaan ei tiedetty mihin tulot käytettäisiin.
Oli mukana laatimassa ohjeistusta ylijäämärahojen käytöstä
Kokoomuspersu taas valehtelemassa notta korvat heiluvat. Ei sinun valheitasi kukaan ota vakavasti tällä palstalla.
Vasurit ja demarit olivat täysin Kataisen vietävissä. Vasurit siksi, että he haluavat matuja yli kaiken, siitä he vähät piittaavat että duunarit ovat sen maksumiehinä. Demarit siksi, että he tekivät asuntobisnestä matuilla ja nauttivat piilokokoomuslaisena olosta.
Demarit nykyään vittuakaan piittaa työväestön tai köyhien asioista, se on vain karjaa jonka tehtävä on rikastuttaa myös demareita.
En käsitä miksei ihmiset äänestä suoraan kokoomusta vaan antavat äänensä demareille joka kohtelee köyhiä kokoomustakin raaemmin. No joo, ehkä Katainen on käskenyt tehdä niin eihän demari aseta kyseenalaiseksi mitään mitä kokkarit sanovat. Sehän nähtiin viime hallituksessaķn, demarit olivat kokoomuksen puudeleita. Kuin Hitler ja hänen ss-miehensä.
Velkoja ei makseta ikinä takaisin, vaan valtionvelka järjestellään maksamalla vanha velka uudella velalla. Kaikki raha on velkaa. Ennen rahan painoi Suomen valtion rahapaja, mutta valtio luovutti rahanpainamisoikeuden kansainvälisille koronkiskuripankeille. Kaiken huipuksi pankkien omistajat ryöstävät ja alistavat velallisiaan veronmaksajien takaamina. Tämä ei ole Orpon kaihtamaa populismia, vaan valtiovarainministeri Orpon ja nykyisen hallituksen ja eduskunnankin kannattama aate.
Jos korot vaikka nelinkertaistuisivat, olisi velka yhä tervetullutta ?
Tietty ne korot maksetaan velkarahalla...
Orpon lässytys Seinäjoella oli populismia pahimmasta päästä.
Orpo aikoo maksaa tulevien sukupolvien velkataakan pois keventämällä verotusta. Verotusta keventämällä päästään eroon myös yritys- ja maataloustukiaisista.
Pitää emännälle tienestejä järjestää. se on Orvon tavoite eikä mikään muu.
Näin se menee.
Kokoomus tekee pakolaisilla bisnestä siinä liikkuu miljardeja joka vuosi.
Näin se menee.
Kokoomus harjoittaa edesvastuuton politiikkaa.
Hän nostaa Suomen myymällä pois kaiken tuottavan valtion liiketoiminnan, nyt on liipasimella Alko.
Kummallinen maa, täällä ei kannata, kuin kunnan- ja valtion kuppaaminen kuppaaminen.
Mitä isonpi yritys se enemmän valtio syytää rahaa isoihin pörssiyhtiöihin. mm. "Porauslauttoihin" HKI-Tallinna- Tukholma.
Nyt ovat muutkin sen huomanneet, että rahaa tulee tekemättä mitään. Halitus keksii kaikenlaisia työlistämistemppuja, kun ei saada verotuloja jaettavaksi niin pitää saada ilmaista työvoimaa.
Tämä keinottelu ja ryöstämis kulttuuri on rantautunut ihan tänne ruohonjuuritasolle kaikkialle jopa taloyhtiöiden hallintoon.
Suomessa pelaa laskutus ja rahastus, laadusta ei ole tietoakaan. Ehkä joku poikeus on jossakin?
Tämä hallitus on romuttanut viimmeisimätkin moraalin rippeet tässä maassa!
Alkon kaataminen on kokoomuksen vaalitäky.
Orpon äänihuulia heiluttaa langat joiden toinen pää on ek:n käsissä.
Orpo on EK:n marionetti.
Syynähän on se, että pieneläkeläiset käyttävät rahansa ruokaan, vaatteisiin ja asumiseen.
Sen sijaan matuille annettu raha kiertää politiikkojen omiin tai lähisukulaisten taskuihin erilaisten avustusjärjestöjen kautta.
Orpo on kova porvari.
Mikä on Orpon kotikunta?
Kannattaisiko nyt lukea vaikka demareiden pressaehdokkaan kannanottoja maahanmuuttokysymykseen, ennenkuin alkaa mitaleita jaella Rinteelle. He haluavat tuoda perheenyhdistämisellä suomeen kaikki isoäiditkin elätettäväksi. Ja niissä suvuissa isoäidit ovat nuoria.
Nykyinen sisäministeri sentään on sitä mieltä, että Suomeen otettiin puolet liikaa pakolaisia, Rinteellä ei ole rajoituksia.
Ja lainaa saa niin kauan, kuin muutamakin yritys on pystyssä ja veronmaksajia löytyy. Tosin tämä joutilasten puoleen Rinne yrittää kaikkensa, että rahat loppuisivat jo ennen vaaleja.
Linkki väitteeseesi perheen yhdistämisiin koskien isoäitejä, muutoin mutua ja tyypillistä persupropagandaa.
Linkki nykyisen sisäministerin lausuntoon jossa seisoo että Suomeen otettiin puolet liikaa pakolaisia, kiitos.
Raha on kallista jos sen joutuu käyttämään omien kansalaisten tarpeisiin. Maailmalle kylvettynä se on vain paperia eikä keneltäkään pois.
Ainakin Sipilän hallituksen mukaan.