Pitäiskö tuolle ykköskentällemme tehdä jotain?

Ulfberht

Yksi maali saldona sellaisia kiekkohirmuja vastaan kuin Etelä-Korea ja Latvia. Nyt siellä ei kemiat eikä ajatukset pelaa yhteen, ei sitten lainkaan. Itse ksinksaisin Jormakan Kapasen tilalle ja pian.

22

592

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylkantsistehäjustnyt

      kyl pitäs oikees oot...ennenki ollut hakemist kun granlund on keskel ( on hyvä laidas joten granlund ja kapanen laidoille ja pesonen sentteriks,nyt kamtsis täs vaihees tehä viilauksii kenttiin kun sit tosi pelit alkaa

    • etnäinsiis

      siis tarkotin granlund-pesonen- rantanen...kapanen kolmoseen

      • tsät.sit.et

        Granlund ennemmin pois siitä ketjusta, ja vaikka varakapteeniksi samalla.


    • SammyDavisJunior

      Kapasen nuori herra oli täysi lapanen U20-kisoissa. Olisi ollut parempi pitää nuori mies yhä kasvamassa, vaikka MTV:n studio häntä kehuikin. Parempia janttereita olisi ollut tarjolla tähän turnaukseen.

      • Nuori.nuorukainen

        Niin - vastahan niistä kisoista on yli kaksi vuotta aikaakin. Jantteri jantteri.


      • SammyDavisJunior
        Nuori.nuorukainen kirjoitti:

        Niin - vastahan niistä kisoista on yli kaksi vuotta aikaakin. Jantteri jantteri.

        Useimmat tietävät, että ko. kisoista on yli kaksi vuotta aikaa. Useimmat myös tietävät, mitä Aho, Laine, Puljujärvi ja Rantanen ovat saaneet aikaan. Harva taas tietää, mitä Kapanen on NHL-diilin lisäksi saanut aikaan.

        Millä ansioilla hänet siis otettiin joukkeeseen ja miksi hänet sijoitettiin ykköskenttään? Hän ei missään nimessä näytä ykköskentän pelaajalta. Varmaankin paljon parempi ratkaisu olisi siirtää Pesonen keskelle ja Granlund laitaan, ja katsella Kapaselle tilaa kolmos- tai neloskentästä. Pesosen siirtoa taisi joku esittää tässä ketjussa, joten kannatan aiemmin esitettyä mielipidettä.


    • olisaikamuuttaa

      jos Eeli Tolvanen tulee niin ykköseen...GRANLUND-TOLVANEN- RANTANEN ... kakkonen entisellään... kapaselle paikka kolmosesta tai nelosesta

    • Mutta näitä kahta ensimmäisistä kiekkohirmua vastaan voitettuja otteluita mm. Iltis ylisti isoin otsikoin ja maalilukuja hehkuttaen.
      Aivan uskomatonta soopaa, kun vastassa on pelkkä harjoitusvastustaja.
      No Tanskaa vastaanhan tuo leijonien hurja voittoputki nähtiin, taisi kaikki puhti mennä kahta ensimmäistä vastaan maaleja takoessa.

      • NHLeague

        Ei kuitenkaan Ahon ja Teräväisen ole tarvetta todistaa mitään siinä mielessä, että NHL:ssä he ovat osoittaneet kykynsä, kun pelaavat illasta toiseen vastustajien ykkösketjuja vastaan.

        Kertoo jotain Ahosta sekin, että kun hän viime kaudella pelasi ensimmäistä kertaa Pittsburghia vastaan, tuli Crosby kysymään häneltä, että kuka sinä olet. Oli näköjään Ahon pelinäkemys tehnyt vaikutuksen maailman parhaan pelinäkemyksen omaavaan pelaajaan.


    • hiuksista_vittuun_sieltä

      Myöhäistä, Suomi ei voita mitään niin kauan kun Marjamäki on sössimässä. 🤬

    • q1w2e3

      Miksi pitää haukkua jotain mm miehistöstä, jos joku on parempi? Aina toinen häviää! Tänään 12.5 tulee oikea mittari vastaan. Median hehkutus heikkoja vastaan pelatuissa otteluissa on aivan käsittämätöntä, jos tänään voitetaan voi todellakin hehkuttaa ja toivoa turnauksen voittoa.

      • Alkusarjaa

        Oikea mittari on paremminkin Saksa. Siinä molemmat ovat pakkovoiton edessä, Kanadan loppuohjelma on helppo: Saksa ja Latvia. Ei Kanadan ole tarpeen pelata täysillä Suomea vastaan. Kanada on aika usein ottanut alkusarjan löysin rantein ja pelannut vasta kunnolla pudotuspeleissä.

        Suomella ei ole enää varaa Tanska tappion jälkeen virheisiin. Saksa on ainoa etukäteen "helppo" vastus jäljellä ja yksi voitto on vielä pakko saada. Tietysti Kanada voittamalla paikka jatkopeleihin lähes varmistuu, mutta siitä ei vielä voi vetää mitään johtopäätöksiä tulevasta.


      • Alkusarjaa
        Alkusarjaa kirjoitti:

        Oikea mittari on paremminkin Saksa. Siinä molemmat ovat pakkovoiton edessä, Kanadan loppuohjelma on helppo: Saksa ja Latvia. Ei Kanadan ole tarpeen pelata täysillä Suomea vastaan. Kanada on aika usein ottanut alkusarjan löysin rantein ja pelannut vasta kunnolla pudotuspeleissä.

        Suomella ei ole enää varaa Tanska tappion jälkeen virheisiin. Saksa on ainoa etukäteen "helppo" vastus jäljellä ja yksi voitto on vielä pakko saada. Tietysti Kanada voittamalla paikka jatkopeleihin lähes varmistuu, mutta siitä ei vielä voi vetää mitään johtopäätöksiä tulevasta.

        No niinhän siinä kävi, että Kanada voitettiin, mutta Saksalle hävittiin. Sentään vasta jatkoajalla, joten on vielä toivoa olla lohkossa Kanadan ja USAn edellä, jolloin varmaankin tulisi helpompi vastus puolivälierässä (Sveitsi tai Slovakia todennäköisesti). Saksalla ei edes enää ollut mahdollisuksia jatkoon eli pelasivat vain rupusijoista.

        Ei se nyt kovin hyvältä vaikuta, jos sarjassa on häviöt Tanskalle ja Saksalle. Ehkä olisi parempi, että vastaan tulisi Ruotsi tai Venäjä, jolloin ei olisi ennakkosuosikin asemaa?


    • turhaapyörimistäääääh

      toivottavasti eivät ala pyörimään ja kikkailemaan liikaa vastustajan maalin edessä, heti kun paikka niin laukasuja. vieläpä kohti maalia ,niin hyvä tulee.

    • Herätys

      Niin, ja peluutetaan eniten 3-ja 4 ketjuja, koska kanada-peli on peli jota ei ole pakko voittaa. Ja suomihan on jo käytännössä varmistanut jatkopaikkansa

    • q1w2e3

      Todellakin herätys Suomi ei ole varmistanut jatkopaikkaa edes käytännössä eikä mitenkään muutenkaan, Herää herätys!

    • q1w2e3

      Nyt Suomi Varmisti

    • Ihmeellistä

      Ihmeellisiä valintoja koko kisoihin....Honka??????Riikola???????Manninen??????

      • kakkoskoutsi

        Honka aivan kujalla


      • Hitler

        Leijonat on täyttä paskaa.


    • Kaurapuuroa

      Ei menestys ole ketjuista kiinni vaan siitä, että kaverit ovat heikkokuntoisia. Jaksetaan pari ottelua ja sitten kunto pettää. Pelkkä kikkailun opettelu ei riitä. Juoksemaan ja hiihtämään pitkiä matkoja, ei mitään muutaman kilometrin pyrähdyksiä. Lihaskunto niin, että jokamies jaksaa vetää ainakin 15 leukaa. Nythän testeissä kaverit juoksevat Cooperissa vähän yli 2000m ja pitäisi juosta n. 4000m ja moni poika nuoremmista ei saa kuin häthätää 1-2 leukaa. Ei tule mitään!

      • redmachinerules

        tihonovin harjoittelumalli pullamössö jellonille , niin alkaisi voittoja ropisemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      376
      1513
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      81
      1039
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      91
      923
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      748
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      735
    7. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      720
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      715
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      628
    10. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      614
    12. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      52
      576
    13. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    14. 45
      557
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    16. 32
      531
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      505
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    Aihe