Sähkömopo kevyenliikenteenväylällä

Lenkillä

Pyörälenkillä tuli vastaan aika ärkäkkä sähkömopo. Se oli sellainen invaskootterimopo. Meni polkupyörän vauhtia. Eikö ole jo laitonta. Jalankulkijaksi luokiteltava ei saisi kulkea noin kovaa. Tapahtumapaikka oli ihan pikkukaupungin ydinkeskustassa vilkkaalla kevyenliikenteen väylällä.

5

1649

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopeus

      Kirjoitit, että olit itse pyörälenkillä, missä ajoit? Kirjoitit myös, että vastaan tuli ärhäkkä sähkömopo kevyenliikenteenväylällä, joka kulki polkupyörän vauhtia eikä jalankulkija saisi kulkea niin kovaa. Missä tämä sähkömopo kulki?

      Pitäisi myös tietää minkälainen tämä oli?

      -----------------------------------------------

      45 § (30.12.2015/1610)
      Jalankulkua avustavan tai korvaavan liikkumisvälineen käyttö
      Pyörätuolia tai muuta vastaavaa moottoritonta apuvälinettä käyttävään sovelletaan jalankulkijoita koskevia säännöksiä.

      Sama koskee sitä, joka kävelynopeudella kuljettaa käsikäyttöistä tai sellaista jalankulkua avustavaa tai korvaavaa liikkumisvälinettä, jossa on enintään 1 kilowatin tehoinen sähkömoottori ja jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 15 kilometriä tunnissa. Muutoin hänen on noudatettava polkupyöräilijöitä koskevia säännöksiä.

      45 a § (30.12.2015/1610)
      Kevyen sähköajoneuvon käyttö
      Kevyen sähköajoneuvon kuljettajaan sovelletaan polkupyöräilijää koskevia liikennesääntöjä.

      Sellaista itsestään tasapainottuvaa kevyttä sähköajoneuvoa, joka pysyy tasapainossa myös silloin kun ajoneuvo ei liiku tai siinä ei ole kuljettajaa, saa kuitenkin kävelynopeudella kuljettaa myös jalkakäytävällä noudattaen jalankulkijoita koskevia säännöksiä. Tällöin kuljettajan on annettava jalankulkijalle esteetön kulku.

      -------------------------------------------------------
      Ajoitko pyörällä itse pyörätieksi liikennemerkillä merkityllä väylällä; pyörätie tai yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä? Vai ajoitko pyörällä jalkakäytävällä?
      Missään laissa ei ole sanottu mitään jalankulkijan nopeudesta. Olen jopa juossut yli 15 km/h niin jalkakäytävillä kuin yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä. Eikä ole ylinopeudesta sakotettu!

      Tiedoksi, että pyöräilijät ajavat yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä jopa 30 km/h ja myös jalkakäytävillä minne ei yli 12-vuotialla pyöräilijöillä ei ole asiaa ajamaan. Meillä täällä Itä-Vantaalla pyöräilijät ajavat näitä vauhteja yhtään välittämättä jalankulkijoista.

      • sääntöjen_mukaan

        Nyt on taas sen verran hyvin sekoiteltu asioita, että on pakko kommentoida.

        Kävelyn säännöillä mennään ns. avustavilla välineillä, AINA max. 15km/h. Niitä saa käyttää jalkakäytävälläkin, kunhan ei vaaranna muiden kulkemista. Jos laite kulkee sähköllä yli 15km/h, se on sähkömopo. Silloin sillä ei saa ajaa edes pyörätiellä, ellei se ole "Sallittu mopoille". Jalankulkijan nopeudella ei ole mitään tekemistä tässä asiassa, tässä katsotaan vain välineiden nopeuksia.

        Tuo itsestään tasapainottuvan kevyen sähköajoneuvon määritelmä on tehty Segway-tyyppisiä laitteita varten. Sen muotoilu on mennyt siten pieleen, että 3- tai useampipyöräinen sähköpyörä täyttää sen. Sillä saa siis ajaa jalkakäytävällä täysin laillisesti, jos ei ylitä "kävelynopeutta".

        Pyörätiellä taas pyöräilijä saa (sinne laillisilla välineillä) ajaa periaatteessa viereisen tien/kadun sallittua nopeutta. Tietysti yhdistetyllä väylällä jalankulkijoiden ehdoilla. Kenenkään päälle ei vieläkään saa ajaa...


      • Menepäitesääntöjenmukaan

        Ei ole sähkömopo jos rajoitettu max25kmh, se on lain mukaan kevyt sähköajoneuvo.
        https://www.trafi.fi/sahkoiset_liikkumisvalineet

        "Isompia, enintään 25 km/h kulkevia ja max. 1 kW tehoisia kevyitä sähköajoneuvoja käytetään polkupyöräilijän liikennesäännöillä, eli oikea paikka näillä laitteilla liikkumiseen on pääsääntöisesti pyörätie."


    • derftgy

      Mopot jne on aika pelottavia kevyenliikenteen väylällä, koska ovat sen verran painavia laitteita. On aika eri asia tuleeko päälle 15 kg polkupyörä, vaiko 60 kg mopo.

    • hinkel

      Oman lukunsa soppaan tuo sähköpotku laudat , joita on jo ruvennut näkymääm jalkakäytävillä. Sitähän ei edes näe edestä että kaveri liikkuu . Äkkiä katsottuna kaverihan seisoo paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      68
      2610
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      51
      2068
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      2006
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      52
      1739
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      151
      1558
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1236
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      935
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      923
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      918
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      916
    Aihe