Sähkömopo kevyenliikenteenväylällä

Lenkillä

Pyörälenkillä tuli vastaan aika ärkäkkä sähkömopo. Se oli sellainen invaskootterimopo. Meni polkupyörän vauhtia. Eikö ole jo laitonta. Jalankulkijaksi luokiteltava ei saisi kulkea noin kovaa. Tapahtumapaikka oli ihan pikkukaupungin ydinkeskustassa vilkkaalla kevyenliikenteen väylällä.

5

1625

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopeus

      Kirjoitit, että olit itse pyörälenkillä, missä ajoit? Kirjoitit myös, että vastaan tuli ärhäkkä sähkömopo kevyenliikenteenväylällä, joka kulki polkupyörän vauhtia eikä jalankulkija saisi kulkea niin kovaa. Missä tämä sähkömopo kulki?

      Pitäisi myös tietää minkälainen tämä oli?

      -----------------------------------------------

      45 § (30.12.2015/1610)
      Jalankulkua avustavan tai korvaavan liikkumisvälineen käyttö
      Pyörätuolia tai muuta vastaavaa moottoritonta apuvälinettä käyttävään sovelletaan jalankulkijoita koskevia säännöksiä.

      Sama koskee sitä, joka kävelynopeudella kuljettaa käsikäyttöistä tai sellaista jalankulkua avustavaa tai korvaavaa liikkumisvälinettä, jossa on enintään 1 kilowatin tehoinen sähkömoottori ja jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 15 kilometriä tunnissa. Muutoin hänen on noudatettava polkupyöräilijöitä koskevia säännöksiä.

      45 a § (30.12.2015/1610)
      Kevyen sähköajoneuvon käyttö
      Kevyen sähköajoneuvon kuljettajaan sovelletaan polkupyöräilijää koskevia liikennesääntöjä.

      Sellaista itsestään tasapainottuvaa kevyttä sähköajoneuvoa, joka pysyy tasapainossa myös silloin kun ajoneuvo ei liiku tai siinä ei ole kuljettajaa, saa kuitenkin kävelynopeudella kuljettaa myös jalkakäytävällä noudattaen jalankulkijoita koskevia säännöksiä. Tällöin kuljettajan on annettava jalankulkijalle esteetön kulku.

      -------------------------------------------------------
      Ajoitko pyörällä itse pyörätieksi liikennemerkillä merkityllä väylällä; pyörätie tai yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä? Vai ajoitko pyörällä jalkakäytävällä?
      Missään laissa ei ole sanottu mitään jalankulkijan nopeudesta. Olen jopa juossut yli 15 km/h niin jalkakäytävillä kuin yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä. Eikä ole ylinopeudesta sakotettu!

      Tiedoksi, että pyöräilijät ajavat yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä jopa 30 km/h ja myös jalkakäytävillä minne ei yli 12-vuotialla pyöräilijöillä ei ole asiaa ajamaan. Meillä täällä Itä-Vantaalla pyöräilijät ajavat näitä vauhteja yhtään välittämättä jalankulkijoista.

      • sääntöjen_mukaan

        Nyt on taas sen verran hyvin sekoiteltu asioita, että on pakko kommentoida.

        Kävelyn säännöillä mennään ns. avustavilla välineillä, AINA max. 15km/h. Niitä saa käyttää jalkakäytävälläkin, kunhan ei vaaranna muiden kulkemista. Jos laite kulkee sähköllä yli 15km/h, se on sähkömopo. Silloin sillä ei saa ajaa edes pyörätiellä, ellei se ole "Sallittu mopoille". Jalankulkijan nopeudella ei ole mitään tekemistä tässä asiassa, tässä katsotaan vain välineiden nopeuksia.

        Tuo itsestään tasapainottuvan kevyen sähköajoneuvon määritelmä on tehty Segway-tyyppisiä laitteita varten. Sen muotoilu on mennyt siten pieleen, että 3- tai useampipyöräinen sähköpyörä täyttää sen. Sillä saa siis ajaa jalkakäytävällä täysin laillisesti, jos ei ylitä "kävelynopeutta".

        Pyörätiellä taas pyöräilijä saa (sinne laillisilla välineillä) ajaa periaatteessa viereisen tien/kadun sallittua nopeutta. Tietysti yhdistetyllä väylällä jalankulkijoiden ehdoilla. Kenenkään päälle ei vieläkään saa ajaa...


      • Menepäitesääntöjenmukaan

        Ei ole sähkömopo jos rajoitettu max25kmh, se on lain mukaan kevyt sähköajoneuvo.
        https://www.trafi.fi/sahkoiset_liikkumisvalineet

        "Isompia, enintään 25 km/h kulkevia ja max. 1 kW tehoisia kevyitä sähköajoneuvoja käytetään polkupyöräilijän liikennesäännöillä, eli oikea paikka näillä laitteilla liikkumiseen on pääsääntöisesti pyörätie."


    • derftgy

      Mopot jne on aika pelottavia kevyenliikenteen väylällä, koska ovat sen verran painavia laitteita. On aika eri asia tuleeko päälle 15 kg polkupyörä, vaiko 60 kg mopo.

    • hinkel

      Oman lukunsa soppaan tuo sähköpotku laudat , joita on jo ruvennut näkymääm jalkakäytävillä. Sitähän ei edes näe edestä että kaveri liikkuu . Äkkiä katsottuna kaverihan seisoo paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      398
      4430
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1708
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      135
      1484
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      73
      1253
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1066
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      72
      1057
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      13
      999
    8. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      950
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      63
      942
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      921
    Aihe