Kuulanristeys

Olisiko aika hommata valot/liikenneympyrä? Onko asia edennyt?
17672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Varsinkin nyt kun keskustaan rakennetaan lisää, ja väki alueella lisääntyy. Tulevaisuutta ajatellen, nämä asiat eivät tapahdu hetkessä. Suunnitteilla on muutama uusi kerrostalo ja pian valmistuva vanhustenhoitokoti.
Tälläkin hetkellä risteys on varsin sekava ajoittain sen tukkeutuessa, varsinkin iltapäivällä.

Äänestä
  • Et kai oo tosissasi, kahtena päivänä viikossa muutama auto enemmän

    Äänestä

Ei kannata kymmenelle autolle rakentaa liikenneympyrää saati asentaa liikennevaloja.

Äänestä

Jos risteys tuntuu hankalalta niin käyttää muita reittejä, pystyy kiertämään aika sujuvasti. Esim. Jos lähtee kirkon pihasta mennäkseen Alkoon niin ei kannata kiertää kuularisteyksen kautta.

Äänestä

Sitä joku jo aikaa sitte eherootti, että jompi kumpi katu väistämisvelvolliseksi, elikkä kolomiommerkit.

Äänestä

Mopoauto ja eläkeläiset sekaa, niille kielto 07.00-20.00

Äänestä

Ajokielto myös akoille maastureilla ja pakettiautoilla.

Äänestä

Toivottavasti se hanke etenee. Tarvetta olisi.

Äänestä

Halvin vaihtoehto on kun kukin pienessä mielessään kertaa tasa-arvoisen risteyksen ajosäännöt ja lopetetaan minä itte asenteella ajelu! Ei luulis olevan mitään ongelmaa, ihan normaali risteyshän tuo on.

Äänestä

Talvella Järviluomantieltä tullessa jää helposti jumiin ylämäkeen.

Äänestä
  • Jos mäki on liukas älä mene siitä, käytä muuta reittiä. Järjenkäyttö ei ole kiellettyä se on jopa suotavaa!

    Äänestä

  • Jäistä ylämäkeä ei voi aina kiertää. Kolmiota ei ainakaan Järviluomantielle.

    Äänestä

kukaan osaa ajaa alavudella, ihan sama mitä valoa tai ympyröitä tänne kyhää. Tänää taas viittä vaille nokkakolari

Äänestä

Verorahoja voisi käyttää kyllä johonkin muuhun...

Äänestä
  • Kaksi kärkikolmiota ei valtavasti maksa.

    Äänestä

Onko liikennevalot tulleet jo Kuulanristeykseen. Muistan että aika vilkas risteys oli ainaskin 1975 vuonna. Itse muutin Alavudelta 1976 vuonna Ontarioon. Haaveillut olen että vielä pääsis kerran käymään Alavudella. Viimeksi käynyt vuonna 1981 vuonna.

Äänestä
  • Eipä ole, eikä taida nykyään olla tarvettakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Odottelija kirjoitti:

Olisiko aika hommata valot/liikenneympyrä? Onko asia edennyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu