Alikulku maksaa veronmaksajille 3.3 miljoonaa

totuuskomitea

Kaupunki on neuvotellut alikulku-urakkaan maksukaton 2,5 miljoonaa, vr hoitaa 5 miljoonaa. Tämän osuuden lisäksi kaupungille tulee Korsmanninkadun suunnittelu ja siirto- sekä kaapeleiden ja putkien siirtokustannukset 800.000 euroa. Koska niitä ei muuten tehtäisi, niin ne on laskettava mukaan alikulun kustannuksiin, jotka ovat kaupungin osalta yhteensä 3,3 miljoonaa.

Yhtälailla Länsi-Sataman rakentamiskustannuksiin kuuluu kallion louhinta, kadun ja putkien suunnittelu ja siirto. Eihän niitä muuten tehtäisi. Tenniskenttien rakentamisesta tulee myös lasku kaupunkilaisille 150.000 euroa. Putkia joudutaan siirtämään. Eihän sitäkään muuten tehtäisi.

Investoinneista aiheutuvat muut kulut ovat harvoin esillä investoinneista päätettäessä. Se lienee yksi syy, miksi investointeihin menee enemmän rahaa kuin on suunniteltu.

Kaupungin budjetti investoinneille vuonna 2018 on 3,7 miljoonaa euroa. Alikulku kattaa siitä jo 3,3 miljoonaa. Muuhun jää 0,4 miljoonaa. Mistä budjetista Länsi-Sataman 23 miljoonan hanke maksetaan? Kaupungin suunnitelmissa korostetaan, että investoinnit vuodelle 2018 ovat maltilliset. Kummallinen lausunto, kun katselee noita lukuja. Ketä sillä hämätään?

8

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alikulkija

      Suurin osa investointien kuluista ulottuu useammalle vuodelle. Ei niitä kaikkia kerralla makseta.

      P.S.
      Kannatan alikulkua!

      • ylikulkijat

        Kannatan ylikulkusiltaa ja sen sijoittamista Vuorikadun kohdalle.


      • koukussahyvään

        Ylikulkusillan saa putkien ja kaapeleiden siirtämiskustannuksella, eikä siirtoja tarvitse tehdä. Siis ilmaista? Ei ole vielä "kirkossa kuulutettu", että alikulku rakennetaan. Tuleva voi tuoda yllätyksiä tullessaan.


      • Kaapelimaksaahunajaa
        koukussahyvään kirjoitti:

        Ylikulkusillan saa putkien ja kaapeleiden siirtämiskustannuksella, eikä siirtoja tarvitse tehdä. Siis ilmaista? Ei ole vielä "kirkossa kuulutettu", että alikulku rakennetaan. Tuleva voi tuoda yllätyksiä tullessaan.

        ”Koukussa hyvään” olet harvinaisen oikeassa. Ylikulkusilta tässä tapauksessa on järkevin ja yllättävää myös halvempi vaihtoehto!


      • ainaeivoivoittaa

        Tietäähän sen erkkikin, mutta jotkut poliitikot haluavat ajaa "käärmettä pyssyyn". Sellaista se on, kun ei ymmärretä rahan päälle tai kun ne eivät ole omia. Ylikulkusilta hoitaa varsinaisen tarpeen paremmin ja murto-osalla kustannuksista.


    • jokokohta

      "Ylikulkusillan saa putkien ja kaapeleiden siirtämiskustannuksella, eikä siirtoja tarvitse tehdä. Siis ilmaista? Ei ole vielä "kirkossa kuulutettu", että alikulku rakennetaan. Tuleva voi tuoda yllätyksiä tullessaan."

      Milloin yllätykset tulevat?

    • HoleOle

      Sen ylikulkusillan vois rakentaa Lauttasaaresta --> Vuosaareen.
      Ei tarvitsisi putkia siirrellä,eikä tunneleita kaivella.

    • Anonyymi

      humyki kostade?5 miljoner kronor tror jag

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      59
      5581
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      200
      3656
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2448
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1288
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1078
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      89
      1061
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1042
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe