Alikulku maksaa veronmaksajille 3.3 miljoonaa

totuuskomitea

Kaupunki on neuvotellut alikulku-urakkaan maksukaton 2,5 miljoonaa, vr hoitaa 5 miljoonaa. Tämän osuuden lisäksi kaupungille tulee Korsmanninkadun suunnittelu ja siirto- sekä kaapeleiden ja putkien siirtokustannukset 800.000 euroa. Koska niitä ei muuten tehtäisi, niin ne on laskettava mukaan alikulun kustannuksiin, jotka ovat kaupungin osalta yhteensä 3,3 miljoonaa.

Yhtälailla Länsi-Sataman rakentamiskustannuksiin kuuluu kallion louhinta, kadun ja putkien suunnittelu ja siirto. Eihän niitä muuten tehtäisi. Tenniskenttien rakentamisesta tulee myös lasku kaupunkilaisille 150.000 euroa. Putkia joudutaan siirtämään. Eihän sitäkään muuten tehtäisi.

Investoinneista aiheutuvat muut kulut ovat harvoin esillä investoinneista päätettäessä. Se lienee yksi syy, miksi investointeihin menee enemmän rahaa kuin on suunniteltu.

Kaupungin budjetti investoinneille vuonna 2018 on 3,7 miljoonaa euroa. Alikulku kattaa siitä jo 3,3 miljoonaa. Muuhun jää 0,4 miljoonaa. Mistä budjetista Länsi-Sataman 23 miljoonan hanke maksetaan? Kaupungin suunnitelmissa korostetaan, että investoinnit vuodelle 2018 ovat maltilliset. Kummallinen lausunto, kun katselee noita lukuja. Ketä sillä hämätään?

8

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alikulkija

      Suurin osa investointien kuluista ulottuu useammalle vuodelle. Ei niitä kaikkia kerralla makseta.

      P.S.
      Kannatan alikulkua!

      • ylikulkijat

        Kannatan ylikulkusiltaa ja sen sijoittamista Vuorikadun kohdalle.


      • koukussahyvään

        Ylikulkusillan saa putkien ja kaapeleiden siirtämiskustannuksella, eikä siirtoja tarvitse tehdä. Siis ilmaista? Ei ole vielä "kirkossa kuulutettu", että alikulku rakennetaan. Tuleva voi tuoda yllätyksiä tullessaan.


      • Kaapelimaksaahunajaa
        koukussahyvään kirjoitti:

        Ylikulkusillan saa putkien ja kaapeleiden siirtämiskustannuksella, eikä siirtoja tarvitse tehdä. Siis ilmaista? Ei ole vielä "kirkossa kuulutettu", että alikulku rakennetaan. Tuleva voi tuoda yllätyksiä tullessaan.

        ”Koukussa hyvään” olet harvinaisen oikeassa. Ylikulkusilta tässä tapauksessa on järkevin ja yllättävää myös halvempi vaihtoehto!


      • ainaeivoivoittaa

        Tietäähän sen erkkikin, mutta jotkut poliitikot haluavat ajaa "käärmettä pyssyyn". Sellaista se on, kun ei ymmärretä rahan päälle tai kun ne eivät ole omia. Ylikulkusilta hoitaa varsinaisen tarpeen paremmin ja murto-osalla kustannuksista.


    • jokokohta

      "Ylikulkusillan saa putkien ja kaapeleiden siirtämiskustannuksella, eikä siirtoja tarvitse tehdä. Siis ilmaista? Ei ole vielä "kirkossa kuulutettu", että alikulku rakennetaan. Tuleva voi tuoda yllätyksiä tullessaan."

      Milloin yllätykset tulevat?

    • HoleOle

      Sen ylikulkusillan vois rakentaa Lauttasaaresta --> Vuosaareen.
      Ei tarvitsisi putkia siirrellä,eikä tunneleita kaivella.

    • Anonyymi

      humyki kostade?5 miljoner kronor tror jag

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe