Skodan öljynsyönnin syy on selvinnyt

vakava-ongelma

EA 888-moottori

Öljynkulutuksen perimmäinen syy on suunnitteluvirhe kertoo TM 2017 numero 19
-karsta tukkii öljyrenkaat
-kampikammion puutteellinen huohotus
-pitkä öljynvaihtoväli

Kyseessä on tyyppivika sanoo TM.

Vaan valmistaja ei sitä myönnä ja maksattaa asiakkailla kuluja.
Ensimmäiset kymmenet tuhannet kilometrit voi mennä ookoo sen jälkeen alkavat ongelmat.

11

349

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehdas.vika

      Eikö se vika kohdistunu nimenomaan viallisiin männänrenkasiin, jotka päästävät öljyä palotilaan. ?? Kannattais kyseisten (EA888) autojen omistajien vaihdattaa männänrenkaat, ennenkuin koko kone on passkana.

    • auton.asentaja

      8000e merkkiliike veivaa hinnaksi ja asiakas maksaa

    • ocu2018

      sama vika on kaikissa ja aivan uusimmissa moottoreissakin. öljynkulutus lasketaan litroissa/1000km.

    • ei.lopu.skodan.ongelmat

      Skoda-konsernin kylmä ja tyly asenne ei ainakaan ole helpottanut asiaa. Valmistaja ei myönnä yhtään mitään eikä suostu korjaamaan yhtään mitään, ennenkuin on ihan pakko. Selviä tyyppivikoja ja epäonnistuneita ratkaisuja on useita, kuten öljyä kuluttavat moottorit ja rikkoutuvat automaattivaihteistot. Tavallinen ihminen on ihmeissään seitsemän tonnin vaihteistoremontista!

    • kallis-korjaus

      EA888 eli 2.0 ja 1.8 TSI tai TFSI moottoreissa (generaatio 2) oli ongelma vuodesta 2009 aina toukokuuhun 2011 asti. Uusin artikkeli aiheesta on tämä http://www.autobild.de/artikel/audi-hoher-oelverbrauch-tfsi-motoren-5738... ja tästä http://wildmotoren.markuswild.de/index.php?PID=News löytyy myös hyvä kuvaus ongelmasta (firma Saksassa korjaa näitä). Ongelma on siis väärin suunniteltu männänrengas, jonka öljykanavat tukkeutuu ja moottori alkaa polttaa sylinterissä öljyä. Moottori, katalysaattori, pakoputki, turbo, EGR ja imukanavat karstoittuu. Korjaus on leveämpien männänrenkaiden vaihto, jonka vuoksi myös männät pitää vaihtaa. Eli täysin valmistajasta johtuva vika. Asiakkaan ei kuuluisi maksaa mitään korjauksesta, koska korjattuna moottori ei ole paremmassa kunnossa vaan ainoastaan siinä kunnossa missä sen olisi alunperinkin pitänyt olla. Jotkut harvat ovat saaneet korjauksen ilmaiseksi suurin osa ovat joutuneet maksamaan. Asia vaatii selitystä myös Kuluttajansuojaorganisaatioile, jotta asian todellinen luonne selviää.

      Tuulilasi-lukijat kertoo

    • ihan.sama

      Sama se mitää kiikkuun laittaa ,hajoaa se kuitenkin alle vuoden kilometreistä riippumatta

    • räpyläauto

      Ei minun skodaa ole tarvinnut korjata,olen käyttänyt sitä vain huollossa. Mitä sille piti viime vuosihuollossa tehdä,no vaihtoivat vain moottorin.

    • Anonyymi

      mumssi VW

      JAA

    • Anonyymi

      Teslani ei kuluta öljyä, eikä kyllä bensaakaan 😎

    • Anonyymi

      Vanhoilla perinteisillä polttomoottoriautolla kun ajelee niin remontitkin on halvempia, eikä tarvitse raahata korjattavaksi satojen kilometrien päähän taitoa hakemaan

    • Anonyymi

      Kannattaa laitta teräketju öljyä skodaan on niin sitkeetä että pysyy siellä minne sen kaataa, se on myös edullista, ja bio teräöljy myös samalla ekoteko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1154
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      130
      1078
    3. 57
      1018
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      55
      892
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      846
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      169
      811
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      771
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      741
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      628
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      569
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      80
      523
    17. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      37
      513
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      278
      470
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      38
      423
    Aihe