EA 888-moottori
Öljynkulutuksen perimmäinen syy on suunnitteluvirhe kertoo TM 2017 numero 19
-karsta tukkii öljyrenkaat
-kampikammion puutteellinen huohotus
-pitkä öljynvaihtoväli
Kyseessä on tyyppivika sanoo TM.
Vaan valmistaja ei sitä myönnä ja maksattaa asiakkailla kuluja.
Ensimmäiset kymmenet tuhannet kilometrit voi mennä ookoo sen jälkeen alkavat ongelmat.
Skodan öljynsyönnin syy on selvinnyt
11
271
Vastaukset
- tehdas.vika
Eikö se vika kohdistunu nimenomaan viallisiin männänrenkasiin, jotka päästävät öljyä palotilaan. ?? Kannattais kyseisten (EA888) autojen omistajien vaihdattaa männänrenkaat, ennenkuin koko kone on passkana.
- auton.asentaja
8000e merkkiliike veivaa hinnaksi ja asiakas maksaa
- ocu2018
sama vika on kaikissa ja aivan uusimmissa moottoreissakin. öljynkulutus lasketaan litroissa/1000km.
- ei.lopu.skodan.ongelmat
Skoda-konsernin kylmä ja tyly asenne ei ainakaan ole helpottanut asiaa. Valmistaja ei myönnä yhtään mitään eikä suostu korjaamaan yhtään mitään, ennenkuin on ihan pakko. Selviä tyyppivikoja ja epäonnistuneita ratkaisuja on useita, kuten öljyä kuluttavat moottorit ja rikkoutuvat automaattivaihteistot. Tavallinen ihminen on ihmeissään seitsemän tonnin vaihteistoremontista!
- kallis-korjaus
EA888 eli 2.0 ja 1.8 TSI tai TFSI moottoreissa (generaatio 2) oli ongelma vuodesta 2009 aina toukokuuhun 2011 asti. Uusin artikkeli aiheesta on tämä http://www.autobild.de/artikel/audi-hoher-oelverbrauch-tfsi-motoren-5738... ja tästä http://wildmotoren.markuswild.de/index.php?PID=News löytyy myös hyvä kuvaus ongelmasta (firma Saksassa korjaa näitä). Ongelma on siis väärin suunniteltu männänrengas, jonka öljykanavat tukkeutuu ja moottori alkaa polttaa sylinterissä öljyä. Moottori, katalysaattori, pakoputki, turbo, EGR ja imukanavat karstoittuu. Korjaus on leveämpien männänrenkaiden vaihto, jonka vuoksi myös männät pitää vaihtaa. Eli täysin valmistajasta johtuva vika. Asiakkaan ei kuuluisi maksaa mitään korjauksesta, koska korjattuna moottori ei ole paremmassa kunnossa vaan ainoastaan siinä kunnossa missä sen olisi alunperinkin pitänyt olla. Jotkut harvat ovat saaneet korjauksen ilmaiseksi suurin osa ovat joutuneet maksamaan. Asia vaatii selitystä myös Kuluttajansuojaorganisaatioile, jotta asian todellinen luonne selviää.
Tuulilasi-lukijat kertoo - ihan.sama
Sama se mitää kiikkuun laittaa ,hajoaa se kuitenkin alle vuoden kilometreistä riippumatta
- räpyläauto
Ei minun skodaa ole tarvinnut korjata,olen käyttänyt sitä vain huollossa. Mitä sille piti viime vuosihuollossa tehdä,no vaihtoivat vain moottorin.
- Anonyymi
mumssi VW
JAA - Anonyymi
Teslani ei kuluta öljyä, eikä kyllä bensaakaan 😎
- Anonyymi
Vanhoilla perinteisillä polttomoottoriautolla kun ajelee niin remontitkin on halvempia, eikä tarvitse raahata korjattavaksi satojen kilometrien päähän taitoa hakemaan
- Anonyymi
Kannattaa laitta teräketju öljyä skodaan on niin sitkeetä että pysyy siellä minne sen kaataa, se on myös edullista, ja bio teräöljy myös samalla ekoteko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197606Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista807041- 955304
- 524785
- 2424357
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494336- 444255
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san284008- 593143
- 482606