Rakennusala saavutti "sovun"??

Sopu saavutettiin ja palkkoja korotetaan 30senttiä vuodessa... Onkohan keisarilla ollut tälläkään kertaa vaatteita päällä neuvotteluissa. Lyhyellä matikalla laskettuna jos tienaan 20€/h niin tuo 30 senttiä on 1.5%. Yleinen linjahan oli 1,6%, joten nyt liitto "neuvotteli" meille rakentajille oikein loisto diilin. Sallikaa mun nauraa 😂
.
14265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Paljon korotettiin? 30 penniä tuntiko? No rakennusalalalla palkat on siellä pari kolmekymmentä markkaa tunti että aika surkea korotus.

Äänestä

Sopivat siis huonomman mitä työnantajat olivat ensin tarjoamassa

Äänestä
  • Ette taida olla ihan täysjärkisiä, sinä ja aloittaja

    Äänestä

Paljonkohan YTK olisi saanut korotettua palkkoja ?
Veikkaan että jos YTK. Kokoomus ja EK olisi neuvotelleet palkat niin ainakin 3e olisi tullut lisää.

Äänestä
  • Kovasti uhottiin että nyt ei anneta periksi mutta niinhän siinä kävi että sama saatiin kuin muutkin.Olis kannattanut näköjään hyväksyä heti olis saatu korotukset paljon aikaisemmin.Työnantajapuoli kun pani sulku-uhan niin heti tuli kakka housuun.

    Äänestä

Hometalojenkaan rakentaminen ei ole ilmaista, kyllä niihinkin materiaalia kuluu. Täytyyhän niidenkin olla uutena hienon näköisiä. Ei home saa silloin näkyä vaikka sitä jo olisikin.

Äänestä
  • Maalia pintaan vaan rohkeasti, kyä se siittä.

    Äänestä

Mihin on unohtunut sellainen 70-80-lukujen käsite kuin ANSIOKEHITYSTAKUU??

Äänestä
  • Kiky-sopimukseen...

    Kyllä tämä "sopimus" on aika tarkkaan työnantajan sanelema.

    Äänestä

Loisena on mukava nauttia muiden hankkimista palkankorotuksista.
Muistathan sanoa työnantajallesi että et ota sitä vastaan.
Sovitaanko näin Loinen!

Äänestä

Rakslaiset tekevät sen verran pskaa laatua että enempää ei noille sioille pidä maksaa. Virosta onneksi saa kunnon työväkeä vielä..

Äänestä

Paljonko YTK oli valmis maksamaan persu ja sinipersu jäsenilleen lakkoavustusta jos olisivat joutuneet olemaan pois suljetulta työmaalta,ei ole ollut mainoksia missään tai se on vaan ehkä mennyt ohi huomaamatta,varmaan ne olis tarjonnut tuplat kuten persutkin saa nyt neuvoteltua työn antajansa kanssa tupla korotukset paikallisesti kun liitot ei ole enää alentamassa korotuksia,mites kiky 24 tuntia ilmais eli orjatyötä tekeekö persut sen ,neuvotteleeko nyt itselleen paikallisesti antikikyn 24 tunnin ylimääräisen palkan kun ay liike ei ole sotkemassa persujen neuvotteluita,mutta ei persut eikä sinipersut voi ottaa ainakaan vastaan vihaamansa AY liikkeen neuvotteleman palkan korotuksia eikä heikennyksien torjuntoja,heillä on omat paikalliset korotukset joista liittoon kuuluvat voi vain haaveilla?

Äänestä

Olen ajatellut muuttaa kolumbiaan tai meksikoon. Siellä ei AY hypi silmille.
Afrikkakin olisi aika AY vapaata seutua yrittäjälle.
En jaksa odottaa että meilläkin saataisiin liitot nurin. Se kestää tälla vauhdilla ainakin 10 vuotta.
Yritin maksaa toppahousuille 5e tuntipalkkaa ja rakennusliitto iski heti rehellisen yrittäjän kimppuun.
Että pistää vihaksi.

Äänestä

On se hlevetti että ei saa enää edes orjaa pitää. Liitot heti kimpussa.
Hyvä työmies liity heti YTK:hon. Säästät rahaa.
YTK turvaa tulevaisuutesi !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Plaaplaaplaa kirjoitti:

Sopu saavutettiin ja palkkoja korotetaan 30senttiä vuodessa... Onkohan keisarilla ollut tälläkään kertaa vaatteita päällä neuvotteluissa. Lyhyellä matikalla laskettuna jos tienaan 20€/h niin tuo 30 senttiä on 1.5%. Yleinen linjahan oli 1,6%, joten nyt liitto "neuvotteli" meille rakentajille oikein loisto diilin. Sallikaa mun nauraa 😂
.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu