Eikö kukaan ymmärrä kuinka pahaa vettä joudumme juomaan täällä kuopiossa? Tuntuu että kaikki on huonosti mutta vesi koetaan siten että vaikka e olisi kuinka kalkkista tai huonon makuista niin sitä ei kritisoida?
Ehkä kaikki päättäjät ovat lipittäneet tuota paskaa niin pitkään että se tuntuu jo juotavalta.
Kuopion vedessä ei ole juomaveden kanssa mitään muuta yhteistä kuin että se on märkää ja vielä kirkasta. Kirkkaus tulee poistumaan kun sellutehdas puskee myrkyt kallaveteen ja sitten alamme juomaan pelkkää märkää mutta se on keltaista tai vihreää sitten.
Apteekkien pitäisi kieltää kalkin syönti kuopiolaisilta kun kalkkia tulee siihen malliin että kohta putket on tukossa ja kuka maksaa ? Asiakas maksaa vaikka päätääjät päätti ottaa paskaa vettä
Kun olisikin mahdollisuus ostaa vesi samoin kuin sähkö ja netti mistä haluaa, mutta tätä likavettä joutuu ostamaan pakolla.
Malinen
Ehkä kaikki päättäjät ovat lipittäneet tuota paskaa niin pitkään että se tuntuu jo juotavalta.
Kuopion vedessä ei ole juomaveden kanssa mitään muuta yhteistä kuin että se on märkää ja vielä kirkasta. Kirkkaus tulee poistumaan kun sellutehdas puskee myrkyt kallaveteen ja sitten alamme juomaan pelkkää märkää mutta se on keltaista tai vihreää sitten.
Apteekkien pitäisi kieltää kalkin syönti kuopiolaisilta kun kalkkia tulee siihen malliin että kohta putket on tukossa ja kuka maksaa ? Asiakas maksaa vaikka päätääjät päätti ottaa paskaa vettä
Kun olisikin mahdollisuus ostaa vesi samoin kuin sähkö ja netti mistä haluaa, mutta tätä likavettä joutuu ostamaan pakolla.
Malinen
Vastaukset 43
Vanhimmat
Niin että se vesi ei maistu lähdevedelle!
Minun hanoista tulee digitaalista vettä!
Tällaisia sarjoja sieltä tulee:
01001000 00110010 01001111
Nyt pitää nostaa kissa pöydälle. Juomme hirveintä hanavettä Kuopion modernissa historiassa. Olen alkanut miettiä vissyjen ostoa tai jopa vedenpuhdistuslaitetta. Ei huvita enää juoda hanavettä ollenkaan, niin hirveätä se on.
UV-desinfiointi, aktiivihiilisuodatus, uuden kloorin käyttöönotto. Nämä kaikki ovat uutta remontin jälkeen, ehkä se tuon kloori joka maistuu? Ehkäpä pitäisi kaikessa hiljaisuudessa palata klooriamiinista vanhaan?
Sinähän sen päätät mitä juot. Ei kukaan muu. Osta kaupasta vesiä. Niin minä teen. Tokmannilla joskus vichy tarjoukset.
Eikö muualta saa kun Tokmannilta?
Vanhoja kissoja
Kalliit vuokrat maaseutu kaupungiksi.
No en sanois. Rioppuu mistä ja keltä.
Kaksio 660€ sisältää veden. Remontoitu just. Ei paha. 2km keskustaan.
Hyvin edullinen on meillä ,remontoitu pari vuotta sitten ja 2km keskustaan. Aivan loisto sijainti. Me like.
Meillä ainakin kelpo vettä tulee raanasta. Ja kaupasta saa toki juomavedeksi kivennäisvettä,vichya jne. Sitä voi valita mitä juopi.
Mutta kun se kelpo ei riitä. Pitää olla laadukasta noilla hinnoilla. Veden laatu ei parane jos porukka vaan nyökyttelee eikä tiedä paremmasta. Tietysti jos ei maku ja hajuaistia niin sitten varmaan maistuu tuo hanasta tuleva kalanmakuinen mutavesi hyvältä.
Heitä h*Mo volttia.
Jänneniemen vedenottamosta saatava erinomainen vesi sekoitetaan Hietasalon tekopohjaveteen. Lopputulos on kehno juomavesi.
Kyllä ja täyttä asiaa kirjoitat.
Kuopiossa osataan tyriä vesiasiat. Kuopio ja Siilinjärvi yhdistivät vesilaitoksensa ja sen seurauksena Siilinjärvellä ollaan viikkokausia kantoveden varassa. T: Vesjmies
Kuopion veteen pääsi aikaisemmin iso määrä ekinokokkia. Ekinokokki kestää 200 celsiuksen yli 20 minuuttia ja taudinaiheuttajaa sekä sairautta on vaikea tutkia saatikka jäljittää. Paineoireet ovat munuaisissa, maksassa sekä muissa elimissä sisällä. Hoitona ei voida yleisesti käyttää Buranaa tai muita särkylääkkeitä. Juomavesi on on teoreettisesti puhdasta, muttei juotavaa. Lisätutkimuksia kaivataan veden osalta. Onpa toki juomaveden ottamon äärellä ehkäpä sattunut suurimpia jätevuotoja sitten suomen historian. Asia on vaikea kliinisesti sekä kokonaisuutena mietittynä yhtiön imagonkin kannalta ynm. Asia on syytä selvityttää perin pohjin pikaisestikin. Pullovesi.
Kuopiossa parasta hiekan läpi suodatettua tekopohjavettä.🌧️🏜️
Esim. helsinkiläiset juovat Päijännetunnelista tulevaa vettä johon manselaiset ovat pissineet ja kakkineet.
Tällä hullulla maantieto hukassa. Mikä oli kansakoulun päästötodistuksen keskiarvo?
Kokemäenjoen vesistön keskusjärvi on Pyhäjärvi, johon laskevat pohjoisesta Näsijärvi Tammerkosken kautta ja etelästä Vanajavesi Herralanvuolteen sekä tulvatilanteissa myös Lempäälän kanavan kautta. Näsijärveen laskevat pohjoisesta Ähtärin, Pihlajaveden ja Keuruun reitit. Vanajaveteen laskevat laskevat Längelmäveden, Hauhon ja Vanajaveden reitit. Pyhäjärvestä johtaa Nokianvirta Kuloveteen, josta varsinainen Kokemäenjoki alkaa ja johon laskee pohjoisesta Ikaalisten reitti. Etelästä Kokemäenjokeen laskee Loimijoki.
Jonkun pissiä ne tsadilaiset kuitenkin juo.
Onneksi Kuopiossa saamme maan puhtainta vettä juodaksemme ja sitä riittää.
🚿🛁🚽🌧️💧🤖🖕
Mudanmakuista kuopion vesi. Sitä kannattaa hehkuttaa.
Muutimme toisesta kaupungista reilu pari vuotta sitten kuopioon. Muuta en jäänyt kaipaamaan, kuin hanasta tullutta raikasta pohjavettä. Vuokatissa myös lomalla käydessä, mielellään juo vettä hanasta. Luulin nuorempana, että Suomessa on kaikkialla hyvä vesi, mutta ei. Kuopiossa aivan luokatonta, keskustassa oli ok. Sitten saaristokaupungin kärängässä, aivan luokaton se vesi. Se haisi ja maistui pahalle. Pyykinpesukone haisi, astianpesukone haisi ja saunan kiukaalle heitettynä vesi oli aivan järkyttävä kokemus. Joku oli siellä ainakin pahasti pielessä. Pullovettä ostettiin loppu aikana siellä. Vesilaitos myönsi sen, mutta asialle ei voi kuulemma tehdä mitään. Tiedossa on joitakin samanlaisia kohteita kuopiossa. Sen huomaa yksinkertaisesti hajusta ja mausta, sitten kuten näytteiden ottajakin ihmetteli, että kloorin hajua ei ollut ollenkaan, joku ”syö” sen matkalla pois, kuopiossa sitä pitäisi riittää aina putken loppupäähän asti. Muutettiin toiselle alueelle ja ei ole ongelmaa.
Keksi parempi satu.
Niuvanniemen kirjailijakerho taas vauhdissa.
Puijonlaaksossa on ainakin hyvä vesi.
Keskustelupalstojen häiriköt pyrkivät aiheuttamaan mielipahaa ja saamaan aikaan reaktion omaan kirjoitukseensa. Kicksien hakemisessa ei tunneta omantunnontuskia. Trollaajan kesyttää parhaiten jättämällä hänet vaille kommentoinnin tuomaa tyydytystä.
Se on jokkaesen oma asija jos on mielesäpahottaja.
Ei meillä ainakaan huonoa vettä tule raanasta.
Onpa ilouutinen! Hyvä hyvä. Positiivisia uutisia! Kerrassaan mainio juttu. Nyt on juhlan paikka🥳🥳
Kahvia ja pullaa.
Onko tuo edellä annettu kommentti trollausta
Vastaan itse. Kyllä joku tuon trollsuksena voi nähdä. Överiksi vedetty kommentti.
Olisi pitänyt van kommentoida.
"Niin meilläkin".
Onko voittoja tavoitteleva yritys? Luonnollisten monopolien pitäisi lähtökohtaisesti olla julkisessa omistuksessa tai not for profit/non-profit yhtiön näpeissä.
Veden jakelu ja sähköverkot ovat luonnollisia monopoleja, eli palveluita, joita sen luonteen vuoksi asiakkaat eivät voi kilpailuttaa. Ei ole tarkoituksenmukaista tai kannattavaa rakentaa kahta tai useampaa rinnakkaista sähköverkkoa tai vesierkkoa, joiden välillä kansalaiset voisivat valita tai kilpailuttaa ne. Kilpailua ei siis ole.
Meillä ainakin tulee raanasta raikasta vettä.
Saman makuista vettä saa kun hakee Kallavedestä eikä maksa mitään.
Astiat yms. ruoan/juomaan käytettävät peset päivittäin mutta kupariputket
jopa vuosikymmeniä vanhoja joissa vesi seisoo ties miten pitkään ?
Kenelle vastuu hyvästä juomavedestä kuuluu ?
Eihän sitä aivan raakaa vettä pidä kenenkään juoman. Sopivasti kun sen lanttaa vaikkapa halvalla etyylialkoholilla. Johan alkaa maistumaan aivan erilaiselle.
Ja jos viina ei maistu niin laita vähemmän lantrinkia !
Mistä Kuopion vesijohtovesi otetaan?
Olen juonut kolme vuotta enkä ole sairastunut.
0ien ollut kolme vuotta juomatta vettä ja kaikki oireet ovat hävinneet
Finnpulpilla ei ole uskovaisia.
Hanasta tulloo ruskeaa vettä.
Up!