Ateismin liukas pinta

viettelys.vaanii

Luin juuri erään hartaan uskovan kertomusta vartiotornipalstalta. Se oli hyvin opettavainen tarina ja ymmärsin myös oleellisen, eli sen, että ihminen voi kovin helposti, melkein huomaamattaan joutua ateismin pauloihin ja alkaa menettää uskoaan. Kerran lyöt kolikon pajatsoon tai varastat kaupasta tupakkia, niin saatat jo olla tiellä, josta ei enää ole paluuta Taivaan tielle.

Katsokaa siis hyvät ihmiset lapsianne. Jos lapsenne kurkottaa pajatsoa kohti ohikulkiessanne tai katselee mielenkiinnosta kiiltävin silmin tupakoivia ihmisiä, saataa synnin riivaaja jo asua hänessä. Silloin on toimittava nopeasti ja päättäväisesti, sillä kyseessä on lapsen iänkaikkinen elämä.

Ateistisen sekularisaation viettelykset vaanivat kaikkialla alati. Niitä vastaan on käytävä lujin ottein ja pidettävä huoli siitä, etteivät ne saa otetta sinusta eikä lapsistasi. Älä anna lasten katsella pelaamista ja juopottelua. Tietokonepelitkään eivät ole hyväksi, elleivät ne ole seurakunnan erikseen hyväksymiä. Kiinnitä lapsen huomio pois tupakoijista vaikka jollakin hassulla ilmeellä ja äänellä. Muista, että mikään ei ole liikaa pyydetty, kun kyseessä on oman lapsesi ikuinen elämä.

22

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalliset-mielikuvat

      kuinkahan moni ateisti jo ehti ajatella liukkaaksi öljyttyjä tanssityttöjä luettuaan otsikon.

      Veikkaanpa että RepeRuutikallo ja agnoskepo ainakin!

    • Näitä aloituksia taas, joissa ei ole muuta sisältöä kuin aloittajan rakkaus omia tuotoksiaan kohtaan eli masturbointiahan aloitus on.

    • ihmettelenvaan

      Tämähän on ehdottomasti paras parodia tähän asti. Siitä 10 pistettä ja papukaijamerkki.

      • Jehovan todistajat ovat jo ylittäneet parodiahorisontin, joten myöhäistä yrittääkään pilkata.

        https://urly.fi/P8t


      • spällymälöö

        "Parodia on jo kauan ollut mahdotonta. Ne tekevät sen itse." - Paavo Haavikko


      • Aloitus kuvaa sitä mitä uskova haluaisi tehdä, mutta Jumalfobiansa valtaamana ei uskalla.


    • Kuulehan hihhuli, olet vähän myöhässä saarnoinesi. Jos vähän viitsisit katsella mihin kirjoitat, niin huomaisit tämän olevan ateistipalstan.

      Me olemme jo kaikki ateisteja, teitä, melkein jokaisesta aloituksesta täällä vastaavia hihhuleita lukuunottamatta.

      • miksi-luovuit

        Pajatson pelaamisestako se sinullakin alkoi?


      • miksi-luovuit kirjoitti:

        Pajatson pelaamisestako se sinullakin alkoi?

        Minä synnyin ateistina.

        Niin kuin jokainen.


      • viettelys.vaanii
        miksi-luovuit kirjoitti:

        Pajatson pelaamisestako se sinullakin alkoi?

        Minä viettelys.vaanii
        en ymmärrä mitä sinä LESTA sossotat avaukseeni.

        Jos nimimerkkini on viettelys.vaanii ja se ei ole sattumaa
        uskotko jos sanon olevani Hellari-lesta perheen lapsi?
        Surkeaa, mutta totta. en valehtele. Elämäni on yhtä
        hihhulointia ja surkeiden sisarukseni mellion katsomista.

        Mikä edes on pajatso?


    • JT:n motto antakaa lasten tulla tyköni....... Tosin asiasta ei saa kertoa kenellekään , koska huru-ukkojen konklaavi on niin päättänyt.
      Toivon, että trolli olisivat astetta parempia, sillä Suomi on menestynyt koko lailla hyvin Pisa-tutkimulsissa.
      Kiitämme E.......

    • Järkisyitä

      Hieno parodia! Ateismin kautta näpistelyyn, pajatson pelaamiseen ja tupakoijaksi. Siihen, kun vielä lyö tietokonepelit päälle, niin elämä on taatusti pilattu!

      • Ja kun lisäät tuohon Jeesuksen viininjuonnin ("vain VAIN kohtuudella, usko pois Ateisti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

        = , olet uskossa.


    • pelaa_sitä

      Sallittuja pelejä ei ole monta. Yksi on ylitse muiden. Nimikin sen kertoo. God of War.

    • TakaisinMaahan

      Vaikka ateistina hyväksyn vahvasti uskonvapauden, niin jehovan todistajat ovat tässä poikkeus. Tämä pedofiilien kehto, joka häiriköi yhteisöä pitäisi kieltää jo ihmisoikeuksien takia. Näkeehän sen jo hurahtaneiden kirjoituksista, että he menettävät kosketuksen oikeaan maailmaan.

    • viettelys.vaanii

      myös Palleissani on liukas pinta. Kiitos Jumalan luoman kauniin kesäsään.
      NIISKAISIN juuri PH:ta, Palli Hikeä herättyäni, vielä sängyllä makoillessani.

    • viettelys.vaanii

      Uskonnolliset videopelit:

      Bible Games. Hyväksytty, tekijänä Wisdom Tree kuten monen muunkin
      Heitä lapsi, Mooses, rotkoon, pelikään ei välitä.

      Välinpitämättömyys on uskontojen moottori ja hyvinvointi. Luterlainen kirkko
      noh, on synnin portto. häpeän päivittäin. homo

    • uskova-urpo

      Se on todella harmillista tosiaan nykypäivänä, kun rikoslaki on niin rajoittava meille uskoville. Ennen vanhaan hyvään noitavainoaikaan sai sentään tuomita kenet halusi poltettavaksi roviolla. Nyt täytyy vaan sietää kaikennäköistä.

    • Apponen

      Aloittaja saattoi olla trolli tai saattoi olla olemattakin. Tässä suhteessa Poen laki on armoton.

      • Maukino

        Ainakin sekava ja hiljaa se on. Luu kurkussa luterlaisella???


    • atteboi

      Ilo ilman syntiä on teeskentelyä.

    • Ei kai Raamatussa käsitellä tupakointia ensinkään.
      Edes kannabista ei mainita, vaikka se Lähi-idän asukkaille on melko suurella varmuudella ollut tuttu tuote jo raamatullisina aikoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe